Ξεγυρισμένη "τεσσάρα" στην Μπαρτσελόνα από Θέλτα

H Θέλτα θριάμβευσε με 4-3 της Μπαρτσελόνα στο "Balaidos" μετά από ένα συγκλονιστικό ματς όπου η ομάδα της Γαλικίας βρέθηκε να προηγείται με 3-0 στο 33ο λεπτό (video)!

Πριν από τρία βράδια ο Παναθηναϊκός είχε πραγματοποιήσει πολύ καλή εμφάνιση στο Βίγκο και είχε κάθε λόγο να αισθάνεται αδικημένος από το εις βάρος του 2-0 από την Θέλτα, όμως αυτό δεν ισχύει σε καμία περίπτωση για την Μπαρτσελόνα.

Η Θέλτα άρπαξε από το λαιμό τους πρωταθλητές Ισπανίας πετυχαίνοντας τρία γκολ στα πρώτα 33 λεπτά (τελευταία φορά που κάποια ομάδα σκόραρε τρις εις βάρος της Μπαρτσελόνα στο ίδιο διάστημα ήταν η Βιγιαρεάλ στις 8 Απριλίου 2001) με το δεύτερο ημίχρονο να βρίσκει τους Καταλανούς να κάνουν με αντεπίθεση αλλά μην είναι αρκετή και να γνωρίζουν δίκαια την ήττα με τελικό σκορ 4-3.

Το αποτέλεσμα αυτό στέρησε μάλιστα από τους "μπλαγκουράνα" του Λουίς Ενρίκε την ευκαιρία να ανέβουν στην κορυφή μετά τη (νέα) γκέλα της Ρεάλ λίγες ώρες νωρίτερα (1-1 εντός έδρας με την Έιμπαρ), εκεί που συγκατοικούν πλέον οι δύο ομάδες της Μαδρίτης.

Θέλτα - Μπαρτσελόνα 4-3