Μπαρτσελόνα - Λεβάντε 4-1

Η Μπαρτσελόνα σπατάλησε ένα ημίχρονο στην αναμέτρηση του "Καμπ Νόου" με την Λεβάντε, αλλά στο δεύτερο ήταν καταιγιστική και επικρατώντας 4-1 επανήλθε στην κορυφή της Primera Division.

Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα παρατάχθηκε χωρίς τους Λουίς Σουάρες, Ζόρντι Άλμπα και Αντρές Ινιέστα σε μία πολύ επιθετική διάταξη, απόρροια της συνύπαρξης των Μουνίρ Ελ Χανταντί και Σάντρο Ραμίρες.

Όπως ήταν φυσικό, οι γηπεδούχοι κατέγραψαν ιδιαίτερα υψηλό ποσοστό κατοχής, αλλά πλην ελαχίστων εξαιρέσεων δεν κατάφεραν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη και καλοστημένη αμυντική γραμμή της Λεβάντε .

Οι "μπλαουγκράνα" απείλησαν, ουσιαστικά, στο 28ο λεπτό με τον Μουνίρ και στο 38ο με τον Λιονέλ Μέσι, ωστόσο η αλήθεια είναι ότι στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι δεν αισθάνθηκαν μεγάλη πίεση.

Εν αντιθέσει με το πρώτο, το δεύτερο μέρος ήταν ιδιαίτερα χορταστικό. Ο Μαρκ Μπάρτρα λειτούργησε σαν επιθετικός για να λύσει το γόρδιο δεσμό στο 50ό λεπτό (από σέντρα του Μέσι), ο Νεϊμάρ διπλασίασε το προβάδισμα της Μπαρτσελόνα μετά από φάση διαρκείας στο 56ο, ενώ ο Μέσι μετατράπηκε από δημιουργός σε σκόρερ με πέναλτι στο 61'.

Η Λεβάντε και συγκεκριμένα ο νεοεισελθών Βίκτορ Κασαδεσούς εκμεταλλεύθηκε μία άστοχη έξοδο του Μαρκ-Αντρέ Τερ Στέγκεν για να μειώσει στο 66ο λεπτό, προτού ο Μέσι αστοχήσει σε πέναλτι που ο ίδιος κέρδισε από τον Ζουχαΐρ Φεντάλ στο 75'.

Η τελευταία λέξη ανήκε στον Μέσι, ο οποίος διπλασίασε τα γκολ του με ωραία ατομική προσπάθεια και πλασέ εντός περιοχής στο 90ό λεπτό.

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Τερ Στέγκεν, Άλβες, Μπάρτρα, Μαστσεράνο, Αντριάνο, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς (62' Γκουμπάου), Μουνίρ, Μέσι, Σάντρο Ραμίρες, Νεϊμάρ.

Λεβάντε (5-3-2): Ρουμπέν, Ιβάν Λόπεθ, Τρουχίγιο, Φεντάλ, Χουανφράν, Τόνιο, Καμαράσα (80' Ρουμπέν Γκαρθία), Λέρμα, Βέρθα, Γκιλάς (63' Κασαδεσούς), Μαρτί (68' Ντέιβερσον).

23:00 Ρεάλ Σοθιεδάδ - Εσπανιόλ 2-3

(20' Αγκιρέτσε, 86' Ζονατάς - 44' πέν. Μορένο, 71' Ρόκο, 90' Πέρες)

Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου 2015

13:00 Σεβίλλη - Θέλτα 1-2

(54' Γιορέντε - 15' Νολίτο, 26' Βας)

17:00 Λα Κορούνια - Σπόρτινγκ Χιχόν 2-3

(16' Χουανφράν, 28' Αλμπέρτο Λουίς - 4', 8' Σανάμπρια, 36' Μενέντες)

19:15 Βιγιαρεάλ - Αθλέτικ Μπιλμπάο 3-1

(43' πέν. Σοριάνο, 67' Γκάσπαρ, 80' Μπαπτιστάο - 92' Αντούριθ)

21:30 Λας Πάλμας - Ράγιο Βαγεκάνο 0-1

(42' Γκέρα)

21:30 Μπαρτσελόνα - Λεβάντε 4-1

(50' Mπάρτρα, 56' Νεϊμάρ, 61' πέν, 90' Μέσι - 66' Κασαδεσούς)

21:24
Kαλωσήρθατε στο live της αναμέτρησης του "Καμπ Νόου" μεταξύ της Μπαρτσελόνα και της Λεβάντε στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Primera Division.
21:27

Μπαρτσελόνα
(4-3-3): Τερ Στέγκεν, Άλβες, Μπάρτρα, Μαστσεράνο, Αντριάνο, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Μουνίρ, Μέσι, Σάντρο Ραμίρες, Νεϊμάρ.

Λεβάντε (5-3-2): Ρουμπέν, Ιβάν Λόπεθ, Τρουχίγιο, Φεντάλ, Χουανφράν, Τόνιο, Καμαράσα, Λέρμα, Βέρθα, Γκιλάς, Μαρτί.
21:27
Η Μπαρτσελόνα μετρά τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς, ενώ η Λεβάντε δύο ισοπαλίες.
21:31
Σέντρα στο ματς.
21:33
Έκπληξη προξενεί η συνύπαρξη Σάντρο Ραμίρες και Μουνίρ στο αρχικό σχήμα της Μπαρτσελόνα, ενώ οι Λουίς Σουάρες, Ζόρντι Άλμπα και Αντρές Ινιέστα έμειναν στον πάγκο.
21:37
Με επιθετικούς προσανατολισμούς οι "μπλαουγκράνα".
21:43
H πολυπρόσωπη αμυντική ομάδα της Λεβάντε δυσκολεύει τους γηπεδούχους μέχρι στιγμής.
21:51
15ο λεπτό: Yπέροχη προσπάθεια του Μέσι, τον σταματά ο Ρουμπέν.
21:54
21ο λεπτό: Διαγώνιο πλασέ του Νεϊμάρ, πολύ άστοχο.
22:01
27ο λεπτό: O Γκιλάς αποφεύγει τον Μαστσεράνο και σουτάρει από πλεονεκτική θέση, αλλά είναι πολύ άστοχος.
22:02
28ο λεπτό: Αντεπίθεση με αξιώσεις για την Μπαρτσελόνα, ο Μουνίρ μπαίνει στην περιοχή, προλαβαίνει να σουτάρει, αλλά ο Ρουμπέν αποκρούει.
22:11
38o λεπτό: O Ρουμπέν αποκρούει το σουτ του Μέσι και στην επαναφορά ο Σάντρο Ραμίρες αστοχεί από καλή θέση.
22:11
40ό λεπτό: Ψηλοκρεμαστή κεφαλιά ο Μέσι, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
22:17
45ο λεπτό: Kίτρινη στον Βέρθα.
22:32
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
22:37
ΓΚΟΛ! Μπαρτσελόνα - Λεβάντε 1-0 (50ό λεπτό): Ψηλοκρεμαστή κοντινή σέντρα του Μέσι, ο Μπάρτρα κοντρολάρει και με ψυχραιμία που θα ζήλευε και επιθετικός, λύνει το γόρδιο δεσμό.
22:43
ΓΚΟΛ! Μπαρτσελόνα - Λεβάντε 2-0 (56ο λεπτό): Φάση διαρκείας στα καρέ της Λεβάντε, ο Νεϊμάρ διπλασιάζει το προβάδισμα των "μπλαουγκράνα" με διπλή προσπάθεια.
22:49
ΓΚΟΛ! Μπαρτσελόνα - Λεβάντε 3-0 (61ο λεπτό): Ο Τρουχίγιο ανατρέπει εντός περιοχής τον Νεϊμάρ και ο Μέσι ευστοχεί από το σημειο του πέναλτι.
22:49
62ο λεπτό: O Γκουμπάου στη θέση του Μπουσκέτς, ο Κασαδεσούς σ' εκείνη του Γκιλάς.