33η αγ.: Ήττα σοκ για την Μπαρτσελόνα από τη Βαλένθια

Η Μπαρτσελόνα γνώρισε τρίτη σερί ήττα στο πρωτάθλημα, αυτήν τη φορά από τη Βαλένθια μέσα στο "Καμπ Νόου" με 2-1, με συνέπεια να αποκτήσει "συγκάτοικο" στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Σουάρες-Νεϊμάρ-Μπαρτσελόνα

Το στατιστικό ήταν αμείλικτα υπέρ της Βαλένθια. Από το 1950 έχει να χάσει σε εκτός έδρας παιχνίδι, έχοντας προηγηθεί με δύο γκολ στο ημίχρονο. Το μόνο που απέμενε, ήταν να σημειώσει δύο γκολ στην έδρα όπου τον Φεβρουάριο συνετρίβη με 7-0. Τα κατάφερε. Η Μπαρτσελόνα θυμίζει τη... Βαλένθια του Γκάρι Νέβιλ τον τελευταίο μήνα και με την τρίτη σερί ήττα και τέταρτη σε πέντε παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις, επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε κρίση. Από το απόλυτο φαβορί για δεύτερο σερί τρεμπλ, μέσα σε μία εβδομάδα μοιάζει να χάνει όλους τους σημαντικούς στόχους της σεζόν. Την Τετάρτη αποκλείστηκε από την Ατλέτικο Μαδρίτης στα προημιτελικά του Champions League και τέσσερις ημέρες αργότερα αναγκάζεται να μοιραστεί την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με τους "ροχιμπλάνκος" (αν και έχει πλεονέκτημα στην ισοβαθμία) μετά από την ήττα στο "Καμπ Νόου" με 2-1.

Σικέιρα-Βαλένθια

Ο Λουίς Ενρίκε παρέταξε την "ενδεκάδα που δεν αλλάζει ποτέ" με μία αλλαγή: ο Ντάνι Άλβες πιθανότατα να "πλήρωσε" τα προ ημερών καμώματά του και στο δεξί άκρο της άμυνας βρέθηκε ο Σέρζι Ρομπέρτο. Καμία ουσιαστική μεταβολή στο παιχνίδι των "μπλαουγκράνα". Χαμένες ευκαιρίες από Λουίς Σουάρες και Νεϊμάρ, μόνιμα κενά στην άμυνα από τα άκρα και στο 26ο λεπτό οι "νυχτερίδες" άνοιξαν το σκορ με προσπάθεια του Γκιλιέρμε Σικέιρα και αυτογκόλ του Ιβάν Ράκιτιτς. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους φιλοξενούμενους, στο 45' σε μία φάση - καρμπόν, ο Σάντι Μίνα έκανε το 2-0.

Σουάρες-Μπαρτσελόνα-Βαλένθια

Η παράδοση ήταν πλέον με την πλευρά της Βαλένθια, η οποία δεν είχε σκοπό να τη... σπάσει. Ούτε και ο Λουίς Ενρίκε, ο οποίος δεν προχώρησε σε κάποια αλλαγή, παρά την κακή από πλευράς ουσίας εμφάνιση των έντεκα παικτών που επέλεξε στο βασικό σχήμα. Ο Ντιέγκο Άλβες έπιανε σχεδόν κάθε ευκαιρία των γηπεδούχων, με μοναδικό "μελανό" σημείο το γκολ του Λιονέλ Μέσι στο 63'. Ο Αργεντινός έφτασε τα 500 στην καριέρα του και 450 με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα, ψάχνοντας αυτό το ορόσημο εδώ και 515 αγωνιστικά λεπτά ή αλλιώς από τις 16 Μαρτίου στο "Έμιρεϊτς" της Άρσεναλ. Η ανατροπή δεν ήρθε ποτέ. Ο Ζεράρ Πικέ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο 89', οι παίκτες του Πάκο Αγεσταράν θα μπορούσαν να είχαν διευρύνει τη νίκη τους σε αντεπιθέσεις απέναντι σε κενή άμυνα και πλέον hay liga, όπως αναφέρουν οι ισπανοί, δηλαδή "υπάρχει πρωτάθλημα'.

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Μπράβο, Ρομπέρτο, Πικέ, Μαστσεράνο, Άλμπα, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Ινιέστα, Μέσι, Σουάρεθ, Νεϊμάρ

Βαλένθια (4-5-1): Άλβες, Μπαραγάν, Μουστάφι, Αμπντενούρ, Σικέιρα, Ροντρίγκο (88' Γκαγιά), Παρέχο, Φουέγο, Πέρες (74' Κανσέλο), Γκόμες, Μίνα (60' Αλκάθερ)

Τα αποτελέσματα της 33ης ημέρας

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 15 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016

21:30 Λεβάντε - Εσπανιόλ 2-1

(23' Ρόσι, 66' Μετζανί - 7' Πέρες)

ΣΑΒΒΑΤΟ 16 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016

17:00 Χετάφε - Ρεάλ Μαδρίτης 1-5

(83' Σαράμπια - 29' Μπενζεμά, 40' Ίσκο, 50' Μπέιλ, 88' Χάμες)

19:15 Λας Πάλμας - Σπόρτινγκ Χιχόν 1-1

(3' Μπίγας - 48' Χόνι)

21:30 Εϊμπάρ - Ρεάλ Σοθιεδάδ 2-1

(32' Ενρίτς, 58' Εσκαλάντε - 7' Θουρουτούθα)

21:30 Μπαρτσελόνα - Βαλένθια 1-2

(63' Μέσι - 26' αυτ. Ράκιτιτς, 45' Μίνα)

Η βαθμολογία, τα στατιστικά και οι σκόρερ της Primera Division 2015-2016
Η ΜΑΧΗ ΤΟΥ ΤΙΤΛΟΥ: Το πρόγραμμα των Μπαρτσελόνα, Ρεάλ και Ατλέτικο

ΤΟ LIVE

21:22
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι.
21:23
Η Μπαρτσελόνα αντιμετωπίζει τη Βαλένθια για την 33η αγωνιστικής της Primera Division και θέλει τη νίκη για να παραμείνει στην κορυφή.
21:23
Εκεί πλέον έχει συγκάτοικο την Ατλέτικο που νίκησε την Γρανάδα με 3-0, ενώ ένα βαθμό πίσω βρίσκεται η Ρεάλ Μαδρίτης.
21:25
Οι 11 του Ενρίκε:

Μπράβο, Πικέ, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Ινιέστα, Σουάρες, Μέσι, Νεϊμάρ, Μαστσεράνο, Άλμπα, Ρομπέρτο

Στον πάγκο: Τερ Στέγκεν, Ντάγκλας, Άλβες, Μπαρτρά, Μουνίρ, Αντριάνο, Βιδάλ
21:27
Η Βαλένθια ξεκινάει με τους: Ντιέγκο Άλβες, Σικέιρα, Αμπντενούρ, Μουσταφί, Μπαραγκάν, Παρέχο, Μίνα, Πέρες, Παρέχο, Φουέγο, Γκόμες, Ροδρίγο

Στον πάγκο: Ντανίλο, Κάνσελο, Γκαγιά, Νεγρέδο, Πάκο, Ράιαν, Αντερλάν
21:27
Όλα έτοιμα για τη σέντρα.
21:30
Ξεκίνησε η αναμέτρηση!
21:37

7'

Τεράστια ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα! Ο Σουάρες βρήκε τον Μέσι μέσα στην περιοχή, ο Αργεντινός έκανε το σουτ όμως νικήθηκε από τον κίπερ της Βαλένθια.
21:41

11'

O Σουάρες δεν προλαβαίνει να βάλει το πόδι του στην παράλληλη σέντρα του Μέσι. Συνεχίζει να πιέζει η Μπαρτσελόνα.
21:42

12'

Προσπαθεί να κρεμάσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα ο Νεϊμάρ, χωρίς όμως τύχη.
21:48

16'

Πρώτη καλή στιγμή για τη Βαλένθια. Ο Ροδρίγο σούταρε και η μπάλα κατέληξε άουτ.
21:52

22'

Κεφαλιά του Σουάρες που καταλήγει μόλις άουτ!
21:55

25'

Ωραία φαλτσαριστό σουτ από τον Μέσι και εντυπωσιακή επέμβαση του Ντιέγκο Άλβες.
21:56

26'

ΓΚΟΛ! Η Βαλένθια ανοίγει το σκορ στη δεύτερη ευκαιρία της στο παιχνίδι.
21:57
Ο Σικέιρα μπήκε στην περιοχή και έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Ράκιτιτς μπήκε στην πορεία της μπάλας και άθελά του την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.
21:58

29'

Κόρνερ για τη Μπαρτσελόνα.
21:58
Απομακρύνει με το κεφάλι ο Μουστάφι.
22:06

36'

Μαζική άμυνα τώρα από τη Βαλένθια. Και οι 11 ποδοσφαιριστές της είναι πίσω από τη σέντρα.
22:08

39'

Φάουλ για τη Μπαρτσελόνα σε πολύ καλό σημείο για τον Μέσι.
22:09
Εκτελεί ο Αργεντινός όμως η μπάλα σταματά στο τείχος!
22:09
Δείτε το γκολ της Βαλένθια
22:16

45'

ΓΚΟΛ! Ο Σάντι Μίνα κάνει το 2-0 για τη Βαλένθια μέσα στο "Καμπ Νου"!
22:17
Ο Παρέχο βρήκε υπέροχα τον Μίνα στην πλάτη της άμυνας της Μπαρτσελόνα και πλάσαρε εξαιρετικά τον Μπράβο για το 0-2.
22:17
Και τελειώνει το πρώτο ημίχρονο. Ένα εφιαλτικό 45λεπτο για τη Μπαρτσελόνα.
22:32
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
22:32
Χωρίς κάποια αλλαγή οι δύο ομάδες.
22:36
Το ίδιο παιχνίδι πριν μερικούς μήνες για το Κύπελλο είχε λήξει 7-0 υπέρ της Μπαρτσελόνα.
22:40

50'

Η Μπαρτσελόνα πιέζει, αλλά μέχρι στιγμής η άμυνα της Βαλένθια είναι σταθερή.
22:41

55'

Σουτ του Γκόμες και μπλοκάρει ο Μπράβο.
22:48

60'

Η Βαλένθια προσπαθεί όσο μπορεί να "παγώσει" το ρυθμό και τα καταφέρνει.
22:50

63'

ΓΚΟΛ! Ο Μέσι βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα και μειώνει σε 2-1 για τη Μπαρτσελόνα.
22:53
Παρά το γεγονός ότι χάνει, η Μπαρτσελόνα παραμένει πρώτη καθώς έχει το πάνω χέρι στην ισοβαθμία με την Ατλέτικο.
22:57
Ο Μέσι μετρούσε 515 λεπτά χωρίς γκολ ή ασίστ. Παράλληλα αυτό που πέτυχε σήμερα ήταν το 500ο στην καριέρα του!
23:01

74'

Αλλαγή για τη Βαλένθια. Εκτός ο Πέρες και μέσα ο Κάνσελο.
23:01

75'

Νέα σπουδαία επέμβαση του Ντιέγκο Άλβες σε σουτ του Ράκιτιτς.
23:09

80'

Ρισκάρει τώρα η Μπαρτσελόνα. Μόνο ο Πικέ μένει πίσω για τις αντεπιθέσεις.
23:11

84'

Σουτ του Νεϊμάρ μέσα στην περιοχή, πέφτουν τέσσερις παίκτες της Βαλένθια και σώζουν.
23:12

85'

Αντεπίθεση για τη Βαλένθια που φεύγει με 3 ενάντια σε 2, όμως βγαίνει οφσάιντ ο Ροδρίγο.
23:15

88'

Αλλαγή για τη Βαλένθια. Εκτός ο Ροντρίγκο και μέσα ο Γκαγιά. Όλοι πίσω πλέον για να κρατήσουν το σκορ.
23:16

89'

Τ-Ε-Ρ-Α-Σ-Τ-Ι-Α χαμένη ευκαιρία για τη Μπαρτσελόνα. Ο Πικέ βγαίνει τετ-α-τετ με τον Άλβες όμως στέλνει μπάλα άουτ!
23:17
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
23:20
Ακούγεται το τελευταίο σφύριγμα στο "Καμπ Νου".
23:21
Η Μπαρτσελόνα γνωρίζει την τρίτη διαδοχική ήττα στο πρωτάθλημα κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά τα τελευταία χρόνια.
23:21
Ισόβαθμη πλέον με την Ατλέτικο η Μπάρτσα στους 76 βαθμούς, ενώ 75 έχει η Ρεάλ. Παίρνει φωτιά το πρωτάθλημα.