27η αγ.: Αμυντικό ρεκόρ η Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Ατλέτικο Μαδρίτης κράτησε το μηδέν σε ακόμα ένα παιχνίδι και συνεχίζει να καταρρίπτει αμυντικά ρεκόρ.

Σαούλ-Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Ατλέτικο Μαδρίτης κράτησε ανέπαφη την εστία της για 26ο φετινό παιχνίδι και επικράτησε 3-0 της Ρεάλ Σοθιεδάδ στο "Βιθέντε Καλδερόν", συνεχίζοντας την προσπάθεια να καταδιώξει μέχρι τέλους την Μπαρτσελόνα στη μάχη του τίτλου. Λίγες ημέρες μετά από τον θρίαμβο στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου" επί της Ρεάλ Μαδρίτης, οι "ροχιμπλάνκος" εμφανίστηκαν το ίδιο σοβαροί απέναντι στους Βάσκους που παρατάχθηκαν με πολλούς αναπληρωματικούς στη σύνθεσή τους. Στο 8ο λεπτό ο Ντιέγκο Ρέγες σημείωσε αυτογκόλ και άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη των γηπεδούχων, που είχαν τον έλεγχο και έχαναν ευκαιρίες.

Ατλέτικο Μαδρίτης-Ρεάλ Σοθιεδάδ

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, ο φορμαρισμένος Σαούλ Νίγκεθ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Ντιέγκο Σιμεόνε και στο 61' ο Αντουάν Γκριεζμάν από τη βούλα του πέναλτι αύξησε τον δείκτη του σκορ. Παρά τις ευκαιρίες που έχασε η Ατλέτικο, το σκορ παρέμεινε στο 3-0 μέχρι τέλους και από τη στιγμή που δεν δέχθηκε γκολ στα εναπομείναντα λεπτά και διατήρησε το παθητικό 11 τερμάτων, έκανε ρεκόρ στο ισπανικό πρωτάθλημα για τις πρώτες 27 αγωνιστικές.

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-4-2): Όμπλακ, Χουανφράν, Χιμένες, Γκοδίν (55' Ερναντέζ), Λουίς, Κόκε, Γκάμπι (76' Ό. Τόρες), Φερνάντες, Σαούλ, Βιέτο, Γκριεζμάν (62' Κορέα)

Ρεάλ Σοθιεδάδ (4-3-3): Ρούλι, Α. Ελουστόνδο, Γκονθάλεθ, Ντε λα Μπέγια, Λίτρι (59' Βέλα), Γκρανέρο (59' Πάρδο), Ρέγες, Ιγιαραμέντι, Μπρούμα (82' Καπίγια), Ζονατάς, Πριέτο