1η αγ.: Η Ρεάλ μπορεί και χωρίς Ρονάλντο, Μπενζεμά, σοκ στο 95' για Ατλέτικο

Η επίθεση της Ρεάλ Μαδρίτης είχε απουσίες, ωστόσο ο Γκάρεθ Μπέιλ και οι υπόλοιποι φρόντισαν να μη φανούν στο γήπεδο κόντρα στη Ρεάλ Σοθιεδάδ. Η Ατλέτικο πήρε κεφάλι στο 93', αλλά το... έχασε στο 95' κόντρα στην Αλαβές.

Μοράτα-Μπέιλ-Ρεάλ Μαδρίτης

Με τον καλύτερο τρόπο συνεχίζεται η σεζόν για τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία μετά από το Σούπερ Καπ Ευρώπης, άρχισε με εκτός έδρας νίκη 3-0 επί της Ρεάλ Σοθιεδάδ την πορεία της στο πρωτάθλημα. Οι Μαδριλένοι παρατάχθηκαν στην Παμπλόνα δίχως τους τραυματίες Κριστιάνο Ρονάλντο και Καρίμ Μπενζεμά, ωστόσο το τρίτο μέλος των BBC, Γκάρεθ Μπέιλ, φρόντισε να τους καλύψει με γκολ στα 72 δευτερόλεπτα. Η ανωτερότητα των πρωταθλητών Ευρώπης ήταν εμφανής στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με τον Μάρκος Ασένσιο και τον Άλβαρο Μοράτα να επιστρέφουν στους "μερένγκες" και να προσφέρουν ενθουσιασμό στην επιθετική γραμμή του συλλόγου.

Ασένσιο-Ρεάλ Μαδρίτης

Ο 20χρονος μεσοεπιθετικός, μάλιστα, ο οποίος πέρυσι έκανε εκπληκτική σεζόν στην Εσπανιόλ, σκόραρε στο ντεμπούτο του με τη Ρεάλ, με μία πανέμορφη λόμπα στο 40ό λεπτό. Οι Βάσκοι δεν είχαν απάντηση, ο Κίκε Κασίγια έμεινε... αναξιοποίητος για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και μόνο στο τέλος απειλήθηκε. Ο Χάμες Ροντρίγκες πέρασε στον αγώνα στο 77' και το ένα τέταρτο που έμεινε στο γήπεδο δεν... έπεισε καμία ομάδα να τον αγοράσει, ο Μπέιλ διπλασίασε τα τέρματά του στις καθυστερήσεις και το 3-0 έδωσε τρεις άκοπους βαθμούς στην ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν.

Ρεάλ Σοθιεδάδ (4-2-3-1): Ρούλι, Θαλδούα, Γκονθάλεθ (79' Βέλα), Ί. Μαρτίνεθ, Γιούρι, Ιγιαραμέντι, Μπεργάρα, Οϊαρθάμπαλ, Θουρουτούθα, Κόντσα (56' Ζοζέ), Χουάνμι (72' Πριέτο)

Ρεάλ Μαδρίτης (4-3-3): Κασίγια, Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Κόβατσιτς, Καζεμίρο, Κρόος (73' Ίσκο), Μπέιλ, Μοράτα (77' Ροντρίγκες), Ασένσιο (66' Βάθκεθ)

Ατλέτικο Μαδρίτης

Οι εξέδρες του "Βιθέντε Καλδερόν" είχαν πάρει "φωτιά", αφού μετά από κυριολεκτικά δεκάδες ευκαιρίες για γκολ, το σκορ άνοιξε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Δεν ήταν το τελικό, όμως, αφού ο αρχηγός της Αλαβές, Ραούλ Γκαρθία, εξαπέλυσε έναν κεραυνό από τα 25 μέτρα στο 95' και "πάγωσε" την Ατλέτικο Μαδρίτης, αποσπώντας τον πρώτο βαθμό για την ομάδα του, στην επάνοδο στα "μεγάλα σαλόνια". Το τελικό 1-1 δεν αποτυπώνει την εικόνα της αναμέτρησης, που περιελάμβανε μία ομάδα να επιτίθεται συνεχώς και μία ομάδα να γλιτώνει γκολ.

Ατλέτικο Μαδρίτης-Αλαβές

Ο Κεβίν Γκαμεϊρό, στο ντεμπούτο του με τους "ροχιμπλάνκος" είχε ορισμένες καλές ευκαιρίες στη διάρκεια του 90λέπτου. Όσο ο Ντιέγκο Σιμεόνε έβλεπε ότι δεν αντιμετώπιζε προβλήματα στα μετόπισθεν, τόσο έκανε πιο επιθετική την Ατλέτικο. Στο 2ο μέρος πέρασε στον αγώνα αρχικά ο Φερνάντο Τόρες και στη συνέχεια ο Νίκο Γκαϊτάν, που έκανε κι αυτός ντεμπούτο. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί, αλλά απαράμιλλα άστοχοι. Ο Φερνάντο Πατσέκο δεν προλάβαινε να πάρει ανάσα, ωστόσο η εστία του παρέμενε απαραβίαστη. Όταν δεν τα κατάφερνε ο ίδιος, τον έσωνε το δοκάρι. Στο 91', όμως, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι σε ανατροπή του Τόρες και ο Γκαμεϊρό ευστόχησε, κάνοντας το 1-0. Οι πανηγυρισμοί δεν κράτησαν πολύ, αφού ο Γκαρθία ισοφάρισε σε 1-1 στην επόμενη φάση.

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-2-3-1): Όμπλακ, Χουανφράν, Σάβιτς, Γκοδίν, Λουίς, Γκάμπι (58' Γκαϊτάν), Τιάγκο (46' Φ. Τόρες), Κόκε, Σαούλ, Φερέιρα Καράσκο (71' Κορέα), Γκαμεϊρό

Αλαβές (4-2-3-1): Πατσέκο, Φεμενία, Αλέξις, Φεντάλ (12' Λαγκουάρντια), Ρ. Γκαρθία, Μ. Γκαρθία, Τόρες, Γκόμεθ, Κέρστιτσιτς (65' Καμαράσα), Μέντεθ, Τοκέρο (80' Σάντος)