Χατ τρικ ο Γκέκας κόντρα στους... Δώνηδες

Ο Φάνης Γκέκας έδωσε ξανά τα διαπιστευτήριά του με χατ τρικ στη νίκη της Σιόν επί της Λουγκάνο των αδερφών Δώνη.

Γκέκας-Σιόν

Ο Φάνης Γκέκας επέστρεψε στη βασική ενδεκάδα της Σιόν και μαζί και στα γκολ, σημειώνοντας χατ τρικ στη νίκη της Σιόν επί της Λουγκάνο με 3-1 στο "Τουρμπιγιόν" για την 30ή αγωνιστική της ελβετικής Super League.

Ο Έλληνας φορ ισοφάρισε στο 47' (από οριακή θέση οφσάιντ) το γκολ του Ματία Μποτάνι από το 1ο ημίχρονο και σημείωσε τα γκολ της νίκης στο τελευταίο δεκάλεπτο, πρώτα στο 85' και στη συνέχεια στο 88'.

Μάλιστα, πριν από τρεις εβδομάδες, είχε σημειώσει δύο γκολ στο εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Λουγκάνο, με την ομάδα του Ντιντιέ Τολό να παίρνει τη θριαμβευτική νίκη με 6-0 στο "Κορναρέντο".

Ο 35χρονος διεθνής επιθετικός έφτασε τα οκτώ γκολ σε δώδεκα αγώνες στο πρωτάθλημα Ελβετίας.

Για το συγκρότημα του Ζντένεκ Ζέμαν που παραμένει μόλις δύο πόντους πάνω από την τελευταία θέση που οδηγεί στον υποβιβασμό, ο Τάσος Δώνης αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι, ωστόσο ο αδερφός του Χρήστος Δώνης έμεινε ξανά εκτός αποστολής.