Ρίβερ Πλέιτ-Μπαρτσελόνα 0-3

Η Μπαρτσελόνα είναι πρωταθλήτρια κόσμου. Με δύο γκολ του Σουάρες και ένα του Μέσι οι "μπλαουγκράνα" έκαμψαν χωρίς μεγάλη δυσκολία την αντίσταση της Ρίβερ στη Γιοκοχάμα (3-0).

Μετά από ένα ακόμη ποδοσφαιρικό σόου η Μπαρτσελόνα νίκησε 3-0 τη Ρίβερ Πλέιτ στη Γιοκοχάμα και κατέκτησε με άνεση το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων. Δύο γκολ ο Λουίς Σουάρες.

Οι μπλαουγκράνα είχαν στην 11άδα τους τόσο τον Λιονέλ Μέσι όσο και τον Νεϊμάρ οι οποίοι, ξεπερνώντας τα προβλήματά τους, τέθηκαν στη διάθεση του Λουίς Ενρίκε. Ωστόσο παρά το γεγονός ότι είχε όλους τους σταρ στο πάλκο, η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε πολύ στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην καλοστημένη Ρίβερ.

Οχι ότι δεν είχαν τη μερίδα του λέοντος στην κατοχή, όμως οι Καταλανοί δεν βρήκαν ξεκάθαρες ευκαιρίες αφού οι Αργεντινοί ανέκοπταν με επιτυχία το ρυθμό του αντιπάλου τους ακόμα και με φάουλ.

Ακόμα και έτσι όμως, η Μπαρτσελόνα εντόπισε τον τρόπο για να ανοίξει το σκορ στο 36' σε μία φάση που ο σκόρερ Μέσι χρησιμοποίησε, όπως αποκάλυψε και ο τηλεοπτικός φακός, το δεξί του χέρι πριν σκοράρει από το σημείο του πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, και ειδικά στο ξεκίνημά του, τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά αφού η Μπαρτσελόνα, απαλλαγμένη από το άγχος, ανέβασε θεαματικά στροφές στο παιχνίδι της. Στο 49' ο Σουάρες με κοντινό σουτ έγραψε το 2-0 και εν συνεχεία οι πρωταθλητές Ευρώπης σφυροκόπησαν την εστία του Μπαροβέρο με τουλάχιστον άλλες τέσσερις τελικές αξιώσεων.

Τελικά, ήταν ο Σουάρες αυτός που έγραψε το 3-0 με έξοχη κεφαλιά στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης που εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο. Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Ρίβερ ήταν να αγγίξει το γκολ της τιμής με τον Μαρτίνες στο 84', το σουτ όμως αποκρούστηκε από τον Μπράβο με την μπάλα στη συνέχεια να βρίσκει στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

Ρίβερ Πλέιτ: Μπαροβέρο, Μερκάδο, Μαϊδάνα, Μπαλάντα, Βανχιόνι, Κρανεβίτερ, Κάρλος Σάντσες, Πόνσιο (46' Λούτσο Γκονσάλες), Βιουδές (56' Ντριούσι), Μόρα (46' Γκονσάλο Μαρτίνες), Αλάριο.

Μπαρτσελόνα: Μπράβο, Ντάνι Άλβες, Πικέ, Μαστσεράνο (81' Βερμάλεν), Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (67' Σέρτζι Ρομπέρτο), Ινιέστα, Μέσι, Νεϊμάρ (89' Ματιέ), Σουάρες

12:19
Καλησπέρα σας. Αρχίζει σε λίγη ώρα ο τελικός του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων.
12:24
Στα αποδυτήρια λίγο πριν από τη σέντρα
12:26
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ρίβερ Πλέιτ: Μπαροβέρο, Μερκάδο, Μαϊδάνα, Μπαλάντα, Βανχιόνι, Κρανεβίτερ, Κάρλος Σάντσες, Πόνσιο, Βιουδές, Μόρα, Αλάριο.

Μπαρτσελόνα: Μπράβο, Ντάνι Άλβες, Πικέ, Μαστσεράνο, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Ινιέστα, Μέσι, Νεϊμάρ, Λουίς Σουάρες.
12:35
Τίποτα το σπουδαίο στα πρώτα λεπτά. Εκπληκτική ατμόσφαιρα από τους φίλους της Ρίβερ Πλέιτ
12:36
Οπαδοί της Ρίβερ στην εξέδρα
12:40
10' Κίτρινη κάρτα στον Κρανεβίτερ για μαρκάρισμα με τα δύο πόδια στον Μέσι.
12:41
11' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Ο Μέσι σουτάρει από το ύψος του πέναλτι, ο Μπαροβέρο πέφτει στην αριστερή γωνία του και μπλοκάρει την μπάλα με διπλή προσπάθεια.
12:42
Ο Μέσι έδωσε συγχαρητήρια στον τερματοφύλακα της Ρίβερ για την απόκρουσή του.
12:43
H ευκαιρία του Μέσι
12:44
Πιο δραστήρια η Μπάρτσα στα πρώτα 15 λεπτά.
12:45
Η απόκρουση του Μπαροβέρο από άλλη λήψη
12:46
Κίτρινη κάρτα και στον Τζόρντι Άλμπα.
12:53
Σε άλλες ειδήσεις, μόλις έγινε γνωστό ότι ο Πεπ Γκουαρδιόλα φεύγει από την Μπάγερν το καλοκαίρι και ο Αντσελότι θα τον αντικαταστήσει υπογράφοντας 3ετές συμβόλαιο. Το αποκάλυψε ο Ρουμενίγκε στην Bild. Σε λίγο το σχετικό ρεπορτάζ στο Contra.gr
12:54
Πλάνα από την εξέδρα της Ρίβερ
13:00
30' Ο Αλάριο ξεμαρκάρεται και σουτάρει έξω από την περιοχή, όμως ο Μπράβο πέφτει στη δεξιά γωνία του και μπλοκάρει.
13:03
33' Νέα ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα με τον Μέσι να εκτελεί το φάουλ και τον Μπαροβέρο να διώχνει με μανσέτα σε κόρνερ.
13:04
Καρέ φωτογραφιών από το φάουλ του Μέσι
13:05
36' ΓΚΟΛ για την Μπαρτσελόνα!
13:06
Τρίτη και φαρμακερή από τον Μέσι ο οποίος κοντρολάρει (με τη βοήθεια του χεριού) του και με κοντινή προβολή νικά τον Μπαροβέρο για το 1-0.
13:07
Το γκολ του Μέσι
13:10
Το χέρι του Μέσι
13:17
Τελειώνει το ημίχρονο με ευκαιρία του Σουάρες για την Μπαρτσελόνα.
13:18
Η Μπαρτσελόνα είναι ανώτερη και προηγείται με το γκολ του Μέσι, στο οποίο όμως ο Αργεντινός βρήκε την μπάλα με το χέρι πριν σκοράρει.
13:34
Δύο αλλαγές για τη Ρίβερ Πλέιτ. Ο Γκονσάλες πήρε τη θέση του Πόνσιο και Μαρτίνες πήρε τη θέση του Μόρα.

13:34
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
13:38
Οι φίλοι της Ρίβερ δεν πτοούνται από το γεγονός ότι η ομάδα τους βρίσκεται πίσω στο σκορ και συνεχίζουν να τραγουδούν.
13:38
49' ΓΚΟΛ για την Μπαρτσελόνα με τον Σουάρες
13:39
O Σουάρες βρέθηκε απέναντι από τον Μπαροβέρο και τον πλάσαρε εύστοχα για το 2-0.
13:41
Το γκολ του Σουάρες
13:42
53' Πλασέ του Μέσι μέσα από την περιοχή, ο Μπαροβέρο πέφτει και μπλοκάρει.
13:45
55' Ο Μέσι μπαίνει στην περιοχή, πλασάρει τον Μπαροβέρο, όμως πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή η άμυνα της Ρίβερ απομακρύνει.
13:45
Νέα ευκαιρία με τον Νεϊμάρ, ο οποίος κόβεται λίγο προν πλασάρει στην εστία.
13:46
57' Ο Μέσι από κοντά πλασάρει άουτ μετά από γύρισμα του Νεϊμάρ.
13:46
57' Ο Σουάρες φτάνει απέναντι στον Μπαροβέρο, όμως το πλασέ του βρίσκει στα πόδια του τερματοφύλακα της Ρίβερ.
13:47
Καταιγισμός ευκαιριών από την Μπαρτσελόνα, η οποία ψάχνει επίμονα και τρίτο γκολ.
13:48
Στο μεταξύ ο Ντριούσι έχει πάρει τη θέση του Βιουδές.
13:56
67' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Ράκιτιτς έξω, ο Σέρτζι Ρομπέρτο μέσα.
13:58
68' ΓΚΟΛ για την Μπαρτσελόνα με κοντινή κεφαλιά του Σουάρες μετά από σέντρα του Νεϊμάρ από αριστερά.
14:05
Γλιτώνει την κόκκινη κάρτα ο Μπούσκετς για ένα ακόμη σκληρό μαρκάρισμα.
14:06
77' Κεφαλιά του Αλάριο, ο Μπράβο εντυπωσιακά διώχνει σε κόρνερ.
14:10
81' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Βερμάλεν στη θέση του Μαστσεράνο.
14:12
83' Κι άλλη κεφαλιά από τον Αλάριο, η μπάλα μόλις άουτ.
14:13
84' Δοκάρι για τη Ρίβερ! Ο Μαρτίνες σουτάρει από το ύψος της περιοχής, ο Μπράβο βρίσκει την μπάλα με τα δάχτυλα κι αυτή καταλήγει στο αριστερό δοκάρι.
14:17
88' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Ματιέ στη θέση του Νεϊμάρ.
14:23
Τέλος του αγώνα. Η Μπαρτσελόνα κατακτά και την κορυφη του κόσμου. Έγινε μάλιστα η 1η ομάδα που κατακτά το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων για 3η φορά.