Θετικό ντεμπούτο Μαραντόνα, νίκη για Αγγλία

Με το δεξί άρχισε η... περιπέτεια του Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα στον πάγκο της εθνικής Αργεντινής. Ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής που έχει αναδείξει η χώρα είδε την ομάδα του να αγωνίζεται κατά διαστήματα πολύ καλά και να κερδίζει με 1-0 το φιλικόπαιχνίδι του "Χάμπντεν Παρκ" με αντίπαλο την Σκωτία.

Μόλις στο 8ο λεπτό, μετά από εξαιρετικό συνδυασμό των Κάρλος Τέβεζ και Τζόνας Γκουτιέρεζ, ο Μάξι Ροντρίγκεζ άνοιξε το σκορ. Είχε προηγηθεί ένα καλό σουτ του νέου αρχηγού της "αλμπιτσελέστε", του Χαβιέρ Μασεράνο. Ο Τζέιμς Μακφάντεν είχε δύο ευκαιρίες για τους γηπεδούχους, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Χουάν Πάμπλο Καρίτσο και στα τελευταία λεπτά η Αργεντινή βγήκε και πάλι στο προσκήνιο, αλλά δεν κατάφερε να σημειώσει δεύτερο γκολ.

Σπουδαία νίκη μέσα στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου πήρε η Αγγλία, επικρατώντας της Γερμανίας με 2-1. Η πέμπτη σερί νίκη του Φάμπιο Καπέλο στον πάγκο των "λιονταριών" έγινε σε μία αρκετά καλή βραδιά για τον ίδιο, έχοντας παρατάξει αρκετούς νεαρούς ή άπειρους με το εθνόσημο ποδοσφαιριστές. Ενας εξ αυτών, ο Μάθιου Απσον, άνοιξε το σκορ στο 24’ μετά από προσπάθεια του εξαιρετικού Στιούαρτ Ντάουνινγκ. Οι Γερμανοί ευνοήθηκαν από μπέρδεμα του Τζον Τέρι με τον Σκοτ Κάρσον στο 63’ και ο Πάτρικ Χέλμες που είχε περάσει στο ματς ισοφάρισε. Η Αγγλία, όμως, πήρε εκ νέου το προβάδισμα, αφού ο αρχηγός της διόρθωσε το λάθος του και με κεφαλιά μετά από φάουλ του Ντάουνινγκ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Το εξαιρετικό νικηφόρο σερί της εθνικής Ισπανίας συνεχίζεται. Οι "φούριας ρόχας" υποδέχθηκαν την Χιλή στο "Μαδριγάλ" και για ακόμα ένα ματς κατάφεραν να κρατήσουν σε διαρκή εγρήγορση την αμυντική γραμμή του αντιπάλου. Ο Νταβίντ Βίγια στο 36' άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι και λίγο αργότερα είδε προσπάθειά του να σταματά στο δοκάρι. Ο Φερνάντο Τόρες πήρε τη "σκυτάλη" στο σκοράρισμα στο 66' και το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο... γηπεδούχος (ως παίκτης της Βιγιαρεάλ) Σάντι Καθόρλα στο 86'.

Ο 30χρονος Στιβ Σαβιντάν ήταν η ατραξιόν της αναμέτρησης της Γαλλίας με την Ουρουγουάη, που κατά τα άλλα έληξε με το απογοητευτικό 0-0. Ο επιθετικός της Καέν πραγματοποίησε ντεμπούτο με τη φανέλα των "τρικολόρ" μπροστά σε 79.666 θεατές στο "Σταντ ντε Φρανς", περνώντας στη θέση του Νικολά Ανελκά στο ημίχρονο και με δύο "ψαλιδάκια" προσπάθησε να νικήσει τον Φαμπιάν Καρίνι, αλλά δεν τα κατάφερε.

Με δύο γκολ αποχαιρέτησε την εθνική Σερβίας ο Σάβο Μιλόσεβιτς. Ο πρώτος σε συμμετοχές και γκολ διεθνής άσος πέτυχε δύο τέρματα στη φιλική αναμέτρηση με αντίπαλο τη Βουλγαρία (είχε αστοχήσει σε δύο πέναλτι νωρίτερα) και έβαλε το "λιθαράκι" του στον θρίαμβο των "πλάβι" με 6-1. Ο Μίλαν Γιοβάνοβιτς δύο φορές και οι Ντέγιαν Μίλιας και Ντάνκο Λάζοβιτς από μία συνέβαλαν στο σκοράρισμα των γηπεδούχων, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Μπλαγκόι Γκεοργκίεφ είχε ισοφαρίσει προσωρινά. "Μελανό" σημείο του αγώνα ο τραυματισμός του Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ στο πρώτο ημίχρονο και η αντικατάστασή του.

Τα αποτελέσματα των αντιπάλων της Ελλάδας

Εσθονία-Μολδαβία 1-0
(56’ Βοσκομποϊνίκοφ)

Με ήττα άρχισε τις υποχρεώσεις της η Μολδαβία, στο διεθνές τουρνούα στο οποίο λαμβάνει μέρος μαζί με Εσθονία και Λιθουανία. Η ομάδα του Ιγκόρ Ντομπροβόλσκι έχασε με 1-0 με τον Βλάντιμιρ Βοσκομποϊνίκοφ να σημειώνει το μοναδικό τέρμα του αγώνα. Ο Μολδαβός τεχνικός χρησιμοποίησε 17 ποδοσφαιριστές, στο πλαίσιο των δοκιμών για τις οποίες προσφέρεται αυτό το τουρνούα.

Η σύνθεση της Μολδαβίας: Στ. Ναμάσκο (84’ Κοπελίτσιουκ), Λασένκοφ, Επουρεάνου, Αρμας, Γκολοβατένκο, Τιγκίρλας (66’ Ι. Αντρονιτς), Ονικα, Β. Αντρονιτς (69’ Κορνεένκοφ), Φράντουζ (79’ Γκόρτσεακ), Μπουγκάιοφ (62’ Ο. Αντρονιτς), Οφσεανίκοφ (79’ Πικούσιακ)

Μολδαβία-Λιθουανία 1-1

(69' Μπουγκάιοφ - 72' πέν. Σαβένας)

Ισόπαλο έληξε το δεύτερο παιχνίδι της Μολδαβίας στο τουρνουά του Τάλιν, με αντίπαλο την Λιθουανία. Η αντίπαλος της Εθνικής Ελλάδας στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλου προηγήθηκε στο σκορ με τον Ιγκόρ Μπουγκάιοφ στο 69ο λεπτό της συνάντησης, ωστόσο η χαρά της δεν κράτησε πολύ, αφού τρία λεπτά αργότερα το συγκρότημα του Ζοζέ Κουσέιρο έφτασε στην ισοφάριση με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μάντας Σαβένας.

Η σύνθεση της Μολδαβίας: Καλάντσα, Σαβίνοφ, Λασκέντσοφ, Γκολοβατένκο (84' Ο. Αντρόνιτς), Επουρεάνου, Ονικα (65' Αρμας), Ι.Αντρονιτς, Φραντούζ (51' Β. Αντρονιτς), Κορνέενκοφ, Μπουλάτ (86' Γκόρτσεακ), Οφσεανίκοφ (58΄ Μπουγκάιοφ)

Ισραήλ-Ακτή Ελεφαντοστού 2-2
(18' Μπαρντά, 24' Γκολάν - 33' αυτ. Στρουλ,86' Σανογκό)

Ισόπαλο έληξε το φιλικό του Ισραήλ με αντίπαλο την Ακτή Ελεφαντοστού, στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο ομάδων για τα προκριματικά του Μουντιάλ. Η ομάδα του Ντρορ Καστάν πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Ελιανίβ Μπαρντά και Ομέρ Γκολάν πριν συμπληρωθεί το πρώτο μισάωρο του αγώνα και οι "Ελέφαντες" μείωσαν το σκορ με το αυτογκόλ του Αβι Στρουλ στο 33'.Στο δεύτερο μέρος η Ακτή Ελεφαντοστού έφτασε σε ακόμα ένα γκολ με τον στο 86' διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Ελβετία-Φινλανδία 1-0

(84' Τσίγκλερ)

Χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοσή της, αν και ο Οτμαρ Χίτσφελντ επέλεξε τη βασική ενδεκάδα κατά ένα μεγάλο ποσοστό, η Ελβετία πήρε τη νίκη με 1-0 στο Σεντ Γκάλεν με αντίπαλο τη Φινλανδία. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της συνάντησης ο Ρέτο Τσίγκλερ στο 84ο λεπτό.

Η σύνθεση της Ελβετίας: Βόλφλι, Λίχσταϊνερ (46’ Εγκιμαν), Τζουρού (78’ Αμπντί), Γκρίχτινγκ, Τσίγκλερ, Φερνάντες (46’ Μπεχράμι), Τζεμαϊλί, Ινλέρ, Μπαρνέτα (46’ Στόκερ), Φράι (63’ Γιακίν), Ν’ Κούφο (46’ Ντερντιγιόκ)

Λουξεμβούργο-Βέλγιο 1-1

(47' Μουτς - 23' Μιραλάς)

Σπουδαία εμφάνιση και πολύ σημαντικό αποτέλεσμα από άποψη γοήτρου και βαθμολογίας σε UEFA και FIFA από το Λουξεμβούργο, που ήρθε ισόπαλο 1-1 με το Βέλγιο. Στο γειτονικό ντέρμπι οι "κόκκινοι διάβολοι" πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Κεβάν Μιραλάς στο 21’, ωστόσο με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μάριο Μουτς ισοφάρισε στο τελικό, όπως αποδείχθηκε, αποτέλεσμα.

Η σύνθεση της Λουξεμβούργου: Ζούμπερ, Μαρτίνο, Στράσερ, Βάγκνερ, Μπέτμερ, Μπόσι (46’ Λεβέκ), Χόφμαν, Μουτς, Παγιάλ, Πέτερς, Μπένσι (46’ Κιτάνζ)