Ελλάδα-Ιταλία 1-1 (videos)

Δεν προσέφερε τίποτα το ιδιαίτερο στους λιγοστούς θεατές και στους δύο ομοσπονδιακούς προπονητές το φιλικό της Ελλάδας με την Ιταλία που τελείωσε ισόπαλο 1-1. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε στο 50’ με τον Φάνη Γκέκα, αλλά η "σκουάντρα ατζούρα" ισοφάρισε γρήγορα με τον Λούκα Τόνι στο 54’. Ντεμπούτο για Αλέξανδρο Τζόρβα (MVP) και Βασίλη Πλιάτσικα, ισοφάρισε το ρεκόρ των 31 αγώνων δίχως ήττα ο Μαρτσέλο Λίπι.

Εικόνα

Ο Οτο Ρεχάγκελ παρέταξε την Ελλάδα σε σχήμα 4-3-3, με τους Γιώργο Καραγκούνη και Δημήτρη Σαλπιγγίδη να συνεπικουρούν τον προωθημένο Βαγγέλη Μάντζιο σε μία "πράσινη" επιθετική τριπλέτα. Ο ρόλος της, όμως, στο πρώτο ημίχρονο ήταν μικρός, αφού οι Ιταλοί με το 4-4-2 του Μαρτσέλο Λίπι κατάφεραν να αποκόψουν τις ελληνικές γραμμές.

Η πίεση της "σκουάντρα ατζούρα" αύξανε με το πέρασμα των λεπτών και οι Ελληνες διεθνείς δυσκολεύονταν να αναπτυχθούν. Οι όποιες προσπάθειες αφορούσαν τον άξονα και κυρίως τον Κώστα Κατσουράνη, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Η μεγαλύτερη δράση εκτυλισσόταν στο γήπεδο της Ελλάδας, με τον Ντανιέλε ντε Ρόσι να οργανώνει από πλευράς Ιταλών και όποιος συμπαίκτης του ξέφευγε από την οπτικό πεδίο των Ελλήνων αμυντικών, απειλούσε την εστία του Αλέξανδρου Τζόρβα.

Το φιλμ του αγώνα

9ο λεπτό: Σουτ του Γκατούζο από το ύψος της περιοχής, διώχνει σε κόρνερ ο Τζόρβας.

10ο λεπτό: Σύγχυση μετά το κόρνερ, ο Ρόσι βγαίνει μόνος απέναντι στον Τζόρβα, αλλά ο Ελληνας τερματοφύλακας νικά τον επιθετικό της Βιγιαρεάλ

12ο λεπτό: Πρώτη προσπάθεια για την Ελλάδα με σουτ του Μάντζιο, η μπάλα δεν ανησυχεί τον ντε Σάκτις

25ο λεπτό: Σέντρα του Σπυρόπουλου από αριστερά, καλή κεφαλιά του Κατσουράνη, η μπάλα δίπλα στο αριστερό δοκάρι του ντε Σάνκτις

45ο λεπτό: Σουτ του Ρόσι, ο Τζόρβας μπλοκάρει

46ο λεπτό: Σουτ από αριστερά του Τόνι, με τα πόδια ο Τζόρβας

47ο λεπτό: Σουτ του Πέπε από την ίδια θέση, μπλοκάρει ο Τζόρβας

48ο λεπτό: Μακρινό σουτ του Καμορανέζι, με δύο προσπάθειες σε κόρνερ ο Τζόρβας

49ο λεπτό: Σουτ του Γκατούζο έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το δοκάρι της ελληνικής εστίας

50ό λεπτό: ΓΚΟΛ!Κάθετη μπαλιά από τον Τζιόλη, άψογο κοντρόλ του Γκέκα, αμέσως το σουτ και το 1-0 είναι γεγονός

53ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Μπασινά, μπλοκάρει χαμηλά στη γωνία του ο ντε Σάνκτις

54ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Εκτέλεση φάουλ με σέντρα για την Ιταλία, ο Τόνι ανενόχλητος την κεφαλιά, ισοφάριση

58ο λεπτό: Σουτ του Καμορανέζι με άδειο οπτικό πεδίο, ο Τζόρβας σε κόρνερ

72ο λεπτό: Σουτ του Κατσουράνη έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το δοκάρι του ντε Σάνκτις

Στο ντεμπούτο του με το εθνόσημο, ο 26χρονος τερματοφύλακας είχε ορισμένες πολύ καλές επεμβάσεις στο πρώτο μέρος διορθώνοντας με αυτόν τον τρόπο λάθη των συμπαικτών του. Η Εθνική ομάδα στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει σωστά την μπάλα και αντιστοίχως να κόψει στο χώρο της μεσαίας γραμμής, με συνέπεια οι Ιταλοί να βρίσκονται συνεχώς έξω από την ελληνική περιοχή, έστω κι αν, όταν πατούσαν μέσα, δεν έκαναν κάτι αξιόλογο.

Στο δεύτερο μέρος ο Ρεχάγκελ "φρέσκαρε" την επίθεση με Νίκο Λυμπερόπουλο και Φάνη Γκέκα. Το πιεστικό πρώτο πεντάλεπτο των φιλοξενουμένων δεν είχε συνέπειες με τον Τζόρβα να δηλώνει "παρών" όπου χρειάζεται και ως απάντηση, ο Φάνης Γκέκας στο 50’ έδωσε προβάδισμα στην Εθνική Ελλάδας. Τέσσερα λεπτά αργότερα, όμως, μία ολιγωρία στην άμυνα έδωσε τη δυνατότητα στον Λούκα Τόνι να ισοφαρίσει.

Ο Λίπι έκανε μαζεμένες τρεις αλλαγές στο 60’ και κάπου εκεί το παιχνίδι άρχισε να χάνει το ρυθμό του. Ο Γκέκας ήταν πιο δραστήριος στην κορυφή της επίθεσης και δημιουργούσε μεγαλύτερους κινδύνους στην άμυνα της Ιταλίας, ωστόσο δεν είχε την τροφοδότηση που θα ήθελε ώστε να κάνει ακόμα μία ευκαιρία γκολ.

Στο τελευταίο τέταρτο η Ελλάδα πίεσε πιο ψηλά την Ιταλία,, με τους Γκέκα, Κατσουράνη και Σαλπιγγίδη να ηγούνται αυτής της προσπάθειας. Ουσιαστικό αποτέλεσμα δεν υπήρχε, ωστόσο η άμυνα της "σκουάντρα ατζούρα" δοκιμάστηκε σε δυο τρεις φάσεις από την επιμονή των διεθνών μας, μέχρι να λήξει το ματς με το 1-1 για αποτέλεσμα.

Στο ντεμπούτο του με την Εθνική Ελλάδας, ο Αλέξανδρος Τζόρβας έπεσε στα βαθιά, αυτάτης εθνικής Ιταλίας. Επενέβη σε αρκετές φάσεις, έκανε μία-δύο πολύ δύσκολες αποκρούσεις και αφού πέρασε ένα τέτοιο τεστ, φαντάζει έτοιμος για τη στιγμή που θα τον χρειαστεί ο Ρεχάγκελ σε επίσημο παιχνίδι. Ειδική μνεία για τον Ντανιέλε ντε Ρόσι της "σκουάντρα ατζούρα", που ήταν εξαιρετικός.

Κλειδί αγώνα

Μικρά-μικρά

*** Αρκετές ήταν οι άδειες θέσεις στις εξέδρες του "Γ. Καραϊσκάκης". Περίπου 9.000 οι Ελληνες φίλαθλοι, ενώ υπάρχει μικρήπαρουσία και Ιταλών.

*** Πριν την έναρξη της αναμέτρησης τιμήθηκε ο τιμ μανατζερ πλέον της Εθνικής ομάδας, Τάκης Φύσσας για την προσφορά του. Βάσει προγράμματος, την αντίστοιχη τιμητική πλακέτα θα παραλάμβαναν και οι Βασίλης Τσιάρτας και Ντέμης Νικολαΐδης, ωστόσο ο καθένας για τους λόγους του δεν έδωσε το "παρών".

*** Το γκολ του Φάνη Γκέκα είναι το 12ο με την Εθνική Ελλάδας, το οποίο τον φέρνει στη δέκατη θέση των κορυφαίων σκόρερ, μαζί με τον Βασίλη Τσιάρτα και τον Στέλιο Γιαννακόπουλο.

*** Με αυτήν την ισοπαλία η Ιταλία έμεινε για 31ο σερί ματς αήττητη έχοντας τον Μαρτσέλο Λίπι στον πάγκο της. Ο 60χρονος τεχνικός ισοφάρισε έτσι το σχετικό ρεκόρ των Αλφιο Μπαζίλε (Αργεντινή) και Χαβιέρ Κλεμέντε (Ισπανία).

Η Εθνική Ελλάδας θα μπορούσε να "χτίσει" πάνω στο προβάδισμα που της έδωσε ο Φάνης Γκέκας, όπως συνηθίζει σε αναμετρήσεις με σπουδαίους αντιπάλους. Η Ιταλία, όμως, απάντησε άμεσα χάρη σε μία φάση όπου οι αμυνόμενοι αμέλησαν τον Λούκα Τόνι και αφού η ισοφάριση πρόλαβε τον "χορό" των αλλαγών που ουσιαστικά "κατέστρεψε" το ματς, το 1-1 δεν άλλαζε.

Το βέβαιο είναι ότι υπάρχουν 25.000 φίλαθλοι της Εθνικής ομάδας που πανηγυρίζουν έξαλλα σε κάθε επιτυχία, που δεν δουλεύουν το πρωί της Πέμπτης και που έχουν την οικονομική ευχέρεια να καταβάλλουν το αντίτιμο του εισιτηρίου. Κι όμως δεν ήταν στο γήπεδο "Καραϊσκάκη", γιατί προτίμησαν είτε τη θαλπωρή του καναπέ, είτε διαφορετικό τρόπο διασκέδασης, έστω κι αν ο αντίπαλος ήταν από τους πιο εμπορικούς. Επιπροσθέτως, ορισμένοι φίλαθλοι που βρέθηκαν στις εξέδρες προκάλεσαν αλγεινή εντύπωση, αφού, όντες εκτός τόπου και χρόνου, φώναζαν οπαδικά συνθήματα!

Ελλάδα: Τζόρβας, Βύντρα, Παπασταθόπουλος, Δέλλας, Σπυρόπουλος Τζιόλης, Μπασινάς (89' Πλιάτσικας), Κατσουράνης, Καραγκούνης (46' Λυμπερόπουλος), Σαλπιγγίδης (89' Νίνης), Μάντζιος (46' Γκέκας)

Ιταλία: ντε Σάνκτις, Μπονέρα, Κιελίνι (46' Λεγκροτάλιε), Καναβάρο (60' Γκαμπερίνι), Γκρόσο, ντε Ρόσι (69’ Ιακουίντα), Καμορανέζι (60' Μάτζιο), Γκατούζο, Μοντολίβο (46' Πέπε), Ρόσι, Τόνι (60' Τζιλαρντίνο)