"Πάρτι" της Γερμανίας κόντρα στην Ιταλία, ανατροπή η Ολλανδία

Η ήττα από την Αγγλία πείσμωσε την εθνική Γερμανίας η οποία χωρίς να δυσκολευτεί επικράτησε με το εμφατικό 4-1 της Ιταλίας στο φιλικό στο Μόναχο. Σκόραρε ο Ρονάλντο, επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα η Πορτογαλία που νίκησε με 2-1 το Βέλγιο.

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε το φιλικό της Γερμανίας με την Ιταλία, αφού οι πρωταθλητές κόσμου φαίνεται πως πείσμωσαν μετά την ήττα από την Αγγλία και επικράτησαν με 4-0 της "σκουάντρα ατζούρα". Τα "πάντσερ" ήταν ανώτερα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δίκαια προηγούνταν με 2-0 ήδη από το πρώτο ημίχρονο χάρη στα γκολ των Κρόος και Γκέτσε. Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους οι παίκτες του Κόντε ανέβασαν στροφές, όμως δεν μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάσουν και σε τρίτο γκολ στο 59' με τον Γιόνας Έκτορ. Το... κερασάκι στην τούρτα της εμφατικής νίκης της Γερμανίας έβαλε ο Μεσούτ Εζί, ο οποίος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 75' "έγραψε" το 4-0. Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 4-1 στο 83' με τον Ελ Σαραουΐ. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Γερμανίας επί της Ιταλίας μετά το 1995.

Γερμανία (5-4-1): Τερ Στέγκεν, Ρούντι, Ρίντιγκερ, Μουστάφι, Χούμελς, Χέκτορ (85' Γκίντερ), Κρόος (90' Κράμερ), Μεσούτ Εζίλ, Τόμας Μίλερ (69' Τσαν), Ντράξλερ (85' Βόλαντ), Γκέτσε (61' Ρόις).

Ιταλία (3-4-3): Μπουφόν, Νταρμιάν, Μπονούτσι (62' Ρανότσια), Ατσέρμπι, Τιάγκο Μότα (68' Παρόλο), Μοντολίβο, Φλορέντσι (61' Ντε Σιλβέστρι), Τζακερίνι (68' Ελ Σαραουΐ), Μπερναρντέσκι, Ινσίνιε (68' Οκάκα), Τζάτζα (78' Αντονέλι).

Η Ολλανδία έκανε τη μεγάλη ανατροπή και απέδρασε με το διπλό από το "Γουέμπλεϊ", επικρατώντας με 2-1 της Αγγλίας. Τα "λιοντάρια", με... φόρα από τη σπουδαία νίκη επί της Γερμανίας, μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πίεσαν για το γκολ, αλλά οι "οράνιε" έκλεισαν τους χώρους και δεν άφησαν περιθώρια αισιοδοξίας. Τελικά, στο 41' ο Τζέιμι Βάρντι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με όμορφο πλασέ, ύστερα από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους και συγκεκριμένα στο 50ό λεπτό ο Γιάνσεν ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι και έφερε το ματς στα ίσα. Οι παίκτες του Χόντσον προσπάθησαν να μπουν εκ νέου σε θέση οδηγού, αλλά όποτε χρειάστηκε ο Ζουτ με τρομερές επεμβάσεις διατήρησε το σκορ στα επίπεδα του 1-1. Οι Ολλανδοί εκμεταλλεύτηκαν τα κενά στην αμυντική γραμμή των γηπεδούχων και έκαναν το 2-1 στο 77ο λεπτό με τον Ναρσιχ.

Αγγλία (4-3-1-2): Φόρστερ, Γουόκερ, Σμόλινγκ (70' Γιαγκιέλκα), Στόουνς, Ρόουζ (57' Κλάιν), Ντρινκγουότερ (85' Ντάιερ), Μίλνερ (82' Άλι), Λαλάνα (70' Κέιν), Μπάρκλεϊ, Στάριτζ (57' Γουόλκοτ), Βάρντι.

Ολλανδία (4-3-3): Ζουτ, Βέλτμαν, Μπρούμα, Μπλιντ, Βίλεμς (81' Φαν Άανχολτ), Μπαζούρ (78' Φαν Χίνκελ), Βαϊνάλντουμ, Αφελάι, Πρόμες (36' Νάρσινχ), Ντεπάι, Γιάνσεν (92' Κλάσι).

Η Πορτογαλία επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, ύστερα από την ήττα με 1-0 από τη Βουλγαρία, επικρατώντας με 2-1 του Βελγίου στη Λεϊρία. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος ήταν κυρίαρχη στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 20' με τον Νάνι, ο οποίος πλάσαρε υπέροχα στον Τιμπό Κουρτουά. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τα ηνία του παιχνιδιού κι έφθασαν σε δεύτερο γκολ στο 40' με καρφωτή κεφαλιά του Κριστιάνο Ρονάλντο από το ύψος της μικρής περιοχής. Οι Βέλγοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και τελικά μείωσαν σε 2-1 με τον "φορμαρισμένο" Ρομέλου Λουκάκου στο 62ο λεπτό. Το γκολ έδωσε επιθετική ώθηση στους παίκτες του Μαρκ Βίλμοτς, οι οποίοι πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Μάλιστα, οι Πορτογάλοι επιχείρησαν να "χτυπήσουν" στην κόντρα επίθεση, όμως οι Ρικάρντο Κουαρέσμα και Ράφαελ Γκερέιρο αποδείχθηκαν "φλύαροι" στην τελική προσπάθεια.

Πορτογαλία (4-3-3): Ρούι Πατρίσιο, Σέντρικ, Πέπε, Φοντέ, Γκερέιρο, Ντανίλο (87' Ντάνι), Αντρέ Γκόμες (75' Γουίλιαμ), Ζοάο Μάριο (46' Μπερνάρντο Σίλβα), Άντριεν Σίλβα (46' Ρενάτο Σάντσες), Νάνι (61' Έντερ), Ρονάλντο (60' Κουαρέσμα).

Βέλγιο (4-3-3): Κουρτουά, Ζιλέ, Ντεναγέ (86' Μπογιατά), Βερμάελεν, Λομπάερτς, Βίτσελ, Ναϊνγκολάν, Φελαϊνί (79' Ντεμπελέ), Μέρτενς (67' Μπατσουαγί), Τσαντλί, Λουκάκου (59' Ζιγέ).

Σε ένα "χορταστικό" ματς με έξι γκολ, η Γαλλία επικράτησε με 4-2 της Ρωσίας, με τους Καντέ και Παγέ να σκοράρουν την ημέρα των γενεθλίων τους! Το σκορ για τους "τρικολόρ" άνοιξε μόλις στο 8ο λεπτό ο Καντέ, ο οποίος σημείωσε το πρώτο του γκολ με το εθνόσημο. Μισή ώρα αργότερα, ο Ζινιάκ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 2-0. Η Ρωσία δεν παράτησε το παιχνίδι και κατάφερε να μειώσει σε 2-1 στο 56' με σκόρερ τον Κοκόριν. Η απάντηση από τους γηπεδούχους ήρθε στο 64' με εντυπωσιακό τρόπο, με τον Παγέ να βρίσκει δίχτυα με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν εκ νέου με τον Ζιρκόφ σε 3-2 στο 68' όμως στο 76' ο Κομάν "έγραψε" το τελικό 4-2.

Γαλλία: Γιορίς, Σανιά, Βαράν (46' Ματιέ - 54' Ντίνιε), Σακό, Εβρά, Λασανά Ντιαρά, Καντέ, Πογκμπά (69' Σισοκό), Γκριεζμάν (63' Παγέ), Μαρσιάλ (46' Κομάν), Ζινιάκ (79' Ζιρού).

Ρωσία: Ακινφέεβ, Κούζμιν, Αλεξέι Μπερεζούτσκι, Βασίλι Μπερεζούτσκι, Ζιρκόβ (69' Σμολνίκοφ), Γκολόβιν, Τζαγκόεβ, Σιρόκοβ (70' Μαμάεβ), Κοκόριν (80' Σμόλοβ), Σάτοβ, Τζιούμπα.

Ελλάδα - Ισλανδία 2-3

(19' πεν., 31' Φορτούνης - 34' Τράουστασον, 70' Ίνγκασον, 82' Σίγκθορσον)

Γιβραλτάρ - Λετονία 0-5

(46', 84' Ικαούνιεκς, 53' Ντούμπρα, 57' Σαμπάλα, 82' Βισνάκοβς)

Νορβηγία - Φινλανδία 2-0

(57' Μπέργκετ, 84' Γιόχανσεν)

Λουξεμβούργο - Αλβανία 0-2

(63' Σαντίκου, 75' Σικαλέσι)

Αυστρία - Τουρκία 1-2

(22' Γιουνούζοβιτς - 43' Τσαλχάνογλου, 57' Τουράν)

Σουηδία - Τσεχία 1-1

(14' Μπεργκ - 26' Βύντρα)

Ελβετία - Βοσνία & Ερζεγοβίνη 0-2

(14' Τζέκο, 57' Πιάνιτς)

Γερμανία - Ιταλία 4-1

(24' Κρόος, 45' Γκέτσε, 59' Έκτορ, 75' Εζίλ (πεν) - 83' Ελ Σαραουί)

Πορτογαλία - Βέλγιο 2-1

(20' Νάνι, 40' Ρονάλντο - 62' Λουκάκου)

Αγγλία - Ολλανδία 1-2

(41' Βάρντι - 50' πεν. Γιάνσεν, 77' Νάρσιχ)

Γαλλία - Ρωσία 4-2

(8' Καντέ, 38' Ζινιάκ, 64' Παγέ, 76' Κομάν - 56' Κοκόριν, 68' Ζιρκόφ)

Σκωτία - Δανία 1-0

(7' Ρίτσι)

Το live των αναμετρήσεων

20:50
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη των αποψινών φιλικών.
20:51
Σπουδαίες αναμετρήσεις περιλαμβάνει το αποψινό πρόγραμμα.
Οι συνθέσεις στο Νορβηγία - Φινλανδία:

Νορβηγία: Νίλαντ, Χόβλαντ, Στράντμπεργκ, Αλεσάμι, Σκιέλμπρεντ, Νορντβέιτ, Μπερίσα, Ελαμπντελαουΐ, Όντεγααρντ, Γκούλμπραντσεν, Ντιομάντε.

Φινλανδία: Μαένπα, Αρκίβουο, Γιαλάστο, Αράγιουρι, Τοϊβίο, Μορέν, Ερεμένκο, Σπαρφ, Χετεμάι, Λοντ, Πούκι.
21:48

14'

Ελβετία - Βοσνία: ΓΚΟΛ για την Βοσνία που ανοίγει το σκορ με τον Τζέκο!
21:49
Τέλος πρώτου ημιχρόνου στο Νορβηγία - Φινλανδία
21:49

14'

Σουηδία - Τσεχία: ΓΚΟΛ για τη Σουηδία που ανοίγει το σκορ με τον Μάρκους Μπεργκ!
21:51
Σέντρα σε Γερμανία και Πορτογαλία
21:54
Οι συνθέσεις στο Γερμανία - Ιταλία:

Γερμανία: Τερ Στέγκεν, Μουστάφι, Έκτορ, Ρούντι, Χούμελς, Εζίλ, Μίλερ, Ρούντιγκερ, Κρόος, Γκέτσε, Ντράξλερ.

Ιταλία: Μπουφόν, Ατσέρμπι, Μπονούτσι, Νταρμιάν, Τζιακερίνι, Μοντολίβο, Μότα, Φλορέντσι, Ινσίνιε, Μπερναντέσκι, Τζάτζα.
21:55

22:01
Οι συνθέσεις στο Πορτογαλία - Βέλγιο

Πορτογαλία: Πατρίσιο, Πέπε, Φόντε, Γκερέιρο, Ρονάλντο, Ντανίλο, ΓΚόμες, Ζοάο Μάριο, Νάνι, Σέντρικ Σοάρες, Άντριεν Σίλβα.

Βέλγιο: Κουρτουά, Ζιλέ, Ντεναγιέρ, Λόμπερτς, Βερμάελεν, Βίτσελ, Ναϊνγκολάν, Φελαϊνί, Μέρτενς, Τσαντλί, Λουκάκου.
22:03

26'

Σουηδία - Τσεχία: ΓΚΟΛ για την Τσεχία που ισοφαρίζει σε 1-1 με τον Βύντρα
22:04

22'

Αυστρία - Τουρκία: ΓΚΟΛ για την Αυστρία που ανοίγει το σκορ με τον Γιουνούζοβιτς
22:08

20'

Πορτογαλία - Βέλγιο: ΓΚΟΛ για την Πορτογαλία που ανοίγει το σκορ με τον Νάνι
22:10

24'

Γερμανία - Ιταλία: ΓΚΟΛ για τη Γερμανία που ανοίγει το σκορ με τον Κρόος
22:12

8'

Γαλλία - Ρωσία: ΓΚΟΛ για τη Γαλλία που ανοίγει το σκορ με τον Καντέ
22:13

7'

22:20

43'

Αυστρία - Τουρκία: ΓΚΟΛ! Ο Τσαλχάνογλου φέρνει το ματς στα ίσα (1-1) για την Τουρκία
22:26
Οι συνθέσεις στο Αγγλία - Ολλανδία

Αγγλία: Φόρστερ, Γουόκερ, Σμόλινγκ, Στόουνς, Ρόουζ, Ντρίνκγουοτερ, Μίλνερ, Μπάρκλεϊ, Λαλάνα, Στάριτζ, Βάρντι.

Ολλανδία: Ζόετ, Βέλτμαν, Φέλτμαν, Μπρούμα, Μπλιντ, Βίλεμς, Βαϊνάλντουμ, Μπαζούρ, Αφελάι, Πρόμες, Γιάνσεν, Ντεπάι.
22:28

40'

Πορτογαλία - Βέλγιο: ΓΚΟΛ για την Πορτογαλία που κάνει το 2-0 στο 40' με σκόρερ τον Κριστιάνο Ρονάλντο
22:30
Στο μεταξύ και η Νορβηγία έχει ανοίξει το σκορ στο ματς με την Φινλανδία με τον Μπέργκετ
22:31

45'

Γερμανία - Ιταλία: ΓΚΟΛ! Η Γερμανία παίρνει προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη σε γκολ του Μάριο Γκέτσε
Οι συνθέσεις στο Γαλλία - Ρωσία

Γαλλία: Λορίς, Εβρά, Βαράν, Σακό, Γκριεζμάν, Ζινιάκ, Μαρσιάλ, Ντιαρά, Καντέ, Σανιά, Πογκμπά.

Ρωσία: Ακινφέεφ, Κούζμιν, Α. Μπερεζούτσκι, Κοκόριν, Τζαγκόεφ, Μπερεζούτσκι, Σικόροφ, Σάτοφ, Σίρκοφ, Τζιούμπα, Γκολόβιν.
22:45

38'

ΓΚΟΛ για τη Γαλλία που κάνει το 2-0 με τον Ζινιάκ
22:46

41'

Αγγλία - Ολλανδία: ΓΚΟΛ για την Αγγλία που ανοίγει το σκορ με τον Βάρντι!
22:51

57'

Ελβετία - Βοσνία: ΓΚΟΛ για τη Βοσνία που παίρνει προβάδισμα δύο τερμάτων με σκόρερ τον Πιάνιτς
22:53

57'

Αυστρία - Τουρκία: ΓΚΟΛ για την Τουρκία που παίρνει το προβάδισμα (1-2) με σκόρερ τον Αρντά Τουράν
23:03

59'

Γερμανία - Ιταλία: ΓΚΟΛ! Η Γερμανία κάνει το 3-0 στο 59ο λεπτό του φιλικού με σκόρερ τον Έκτορ
23:05
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο σε Αγγλία, Γαλλία, Σκωτία
23:06
Το τρίτο γκολ της Γερμανίας
23:07

63'

Πορτογαλία - Βέλγιο: ΓΚΟΛ για το Βέλγιο που μειώνει σε 2-1 με τον Λουκάκου
23:12

50'

Αγγλία - Ολλανδία: ΓΚΟΛ για την Ολλανδία που ισοφαρίζει σε 1-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιάνσεν
23:14
Το γκολ του Βελγίου
23:15
Το πέναλτι της Ολλανδίας
23:15

56'

Γαλλία - Ρωσία: ΓΚΟΛ για τη Ρωσία που μειώνει σε 2-1 με τον Κοκόριν
23:18

75'

Γερμανία - Ιταλία: ΓΚΟΛ για τη Γερμανία που κάνει το 4-0 στο 75' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Εζίλ