ΑΕΚ - Μπάνικ Οστράβα 1-0

Η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 της Μπάνικ Οστράβα στο πρώτο φιλικό επί πολωνικού εδάφους, αλλά έδειξε πως θέλει χρόνο και... μεταγραφές. Σκόρερ για τους "κιτρινόμαυρους" ο Βασίλης Λαμπρόπουλος στο 53'. Ντεμπούτο με ασίστ για τον Τάσο Μπακασέτα.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ύστερα από μία εβδομάδα στην Πολωνία, η ΑΕΚ τέθηκε αντιμέτωπη με την Μπάνικ Οστράβα προκειμένου ο Τιμούρ Κετσπάγια να βγάλει τα πρώτα αγωνιστικά συμπεράσματα. Λόγω της απουσίας του Αντρέ Σιμόες (τραυματίας), ο Γεωργιανός τεχνικός τοποθέτησε τον Άνταμ Τζανετόπουλο στο πλευρό του Γιάκομπ Γιόχανσον, με τον Πέτρο Μάνταλο να κινείται σε ελεύθερο ρόλο πίσω απ' τον προωθημένο Χρήστο Αραβίδη και τους Ρόναλντ Βάργκας και Έλντερ Μπαρμπόσα να αγωνίζονται στα "φτερά" της επίθεσης, με ανάποδο πόδι.

Ο μοναδικός απ' τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα που πήρε φανέλα βασικού ήταν ο Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι, έχοντας για παρτενέρ τον Δημήτρη Κολοβέτσιο. Οι "κιτρινόμαυροι" μπήκαν με διάθεση στον αγωνιστικό χώρο, κυκλοφόρησαν την μπάλα, με τους Βάργκας και Μπαρμπόσα να είναι ιδιαίτερα δραστήριοι. Μάλιστα, στο 13' ο Αραβίδης θα μπορούσε να χριστεί σκόρερ, ύστερα από εξαιρετική κάθετη του Βενεζουελάνου, αλλά ο Σμίελ αρνήθηκε το γκολ με εξαιρετική επέμβαση.

Κόντρα στη ροή του αγώνα η Μπάνικ έφθασε μία "ανάσα" από το 1-0 στο 17', όμως η εκτέλεση φάουλ του Χλίνκα, ύστερα από παρεμβολή και του Ανέστη, κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Μετά το 20' ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τους παίκτες του Κετσπάγια να υποπίπτουν σε αρκετά λάθη στο χώρο του κέντρου. Η καλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους έλαβε χώρα στο 35ο λεπτό, όμως ο Βάργκας δεν κατάφερε να νικήσει τον Σμίελ σε ανεπανάληπτο τετ α τετ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Κετσπάγια άλλαξε τα 9/11 της ενδεκάδας, με τους Βασίλη Μπάρκα και Τάσο Μπακασέτα να κάνουν ντεμπούτο με την "κιτρινόμαυρη" φανέλα. Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ είχε την υπεροχή και κατάφερε να τη μετουσιώσει σε γκολ στο 53' με τον Βασίλη Λαμπρόπουλο. Ο Μπακασέτας εκτέλεσε το φάουλ κι ο Έλληνας αμυντικός με όμορφη κεφαλιά έκανε το 1-0 για την Ένωση.

Οι Τσέχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά οι "κιτρινόμαυροι" έκλεισαν τους χώρους και δεν άφησαν περιθώρια αισιοδοξίας. Μάλιστα, μετά την είσοδο του... φορτσάρου Ανδρεόπουλου η ΑΕΚ είχε ευκαιρίες να σημειώσει κι άλλα γκολ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

AEK (4-2-1-3): Ανέστης, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Γιόχανσον, Τζανετόπουλος, Μάνταλος, Βάργκας, Μπαρμπόσα, Αραβίδης.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Μπάρκας, Λαμπρόπουλος, Σβάρνας, Μπακάκης, Ανάκογλου, Πλατέλλας, Ζόριτς, Γαλανόπουλος, Ανδρεόπουλος, Πέκχαρτ, Μπακασέτας.

Photo Credits: Action Images

Τo live της αναμέτρησης

17:24
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε το φιλικό μεταξύ της ΑΕΚ και της Μπάνικ Οστράβα στο πλαίσιο της προετοιμασίας της Ένωσης στην Πολωνία.
17:25
Ύστερα από μία εβδομάδα προπονήσεων στο Κιέλτσε, οι "κιτρινόμαυροι" δίνουν το πρώτο φιλικό απέναντι στην τσέχικη ομάδα.
17:26
Η σύνθεση της ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Γιόχανσον, Τζανετόπουλος, Μάνταλος, Βάργκας, Μπαρμπόσα, Αραβίδης.
17:28
Ο Τιμούρ Κετσπάγια επέλεξε ως σύστημα το 4-2-1-3, με τους Τζανετόπουλο-Γιόχανσον να αποτελούν το δίδυμο στα χαφ και τον Πέτρο Μάνταλο να αγωνίζετα ως επιτελικός μέσος, πίσω απ' τον προωθημένο Χρήστο Αραβίδη. Στα "φτερά" της επίθεσης βρίσκονται οι Μπαρμπόσα και Βάργκας.
17:28
Στον πάγκο για την Ένωση: Μπάρκας, Λαμπρόπουλος, Σβάρνας, Μπακάκης, Βασιλαντωνόπουλος, Ανάκογλου, Πλατέλλας, Ζόριτς, Γαλανόπουλος, Ανδρεόπουλος, Πέκχαρτ, Μπακασέτας.
17:30
Τα αποδυτήρια του γηπέδου στο Κιέλτσε.
17:32
Εκτός αποστολής έμειναν οι τερματοφύλακες Ντούνης, Βούρας, καθώς κι ο Σιμόες που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.
17:33
Κίτρινη με μαύρη διαγώνια ρίγα η εμφάνιση του "Δικεφάλου" στο σημερινό φιλικό.
17:33
Τα αποδυτήρια της ΑΕΚ:
17:35
Η αποστολή της Μπάνικ Οστράβα στο δρόμο για το γήπεδο.
17:41
Ντεμπούτο στον πάγκο της ΑΕΚ για τον Τιμούρ Κετσπάγια.
17:43
Η ενδεκάδα της Μπάνικ Οστράβα: Σμίελ, Γιάκοβλεφ, Τσέλμπα, Μίκολα, Μεστσανίνοφ, Χλίνκα, Ματέι, Μόντεκ, Χόλτσερ, Ρόλινκ, Μπαρανόφσκι.
17:43
Γιάννης : Τελικά το παιχνίδι είναι στις 18:00 ή στις 19:00 ?? Ευχαριστώ.
17:43
Στις 18:00. Αρχικά επροκείτο να διεξαχθεί στις 19:00, αλλά για τηλεοπτικούς λόγους μεταφέρθηκε μία ώρα νωρίτερα.
17:44
Αναπληρωματικοί για τους Τσέχους: Βίρετς, Λούπτακ, Ποκόρνι, Οζβόλντα, Σασίνκα, Τβέσα, Χέλεσιτς.
17:45
Πριν από λίγο η Καϊράτ ανακοίνωσε με κάθε επισημότητα την απόκτηση του Θέσαρ Άρθο.
17:48
Διαιτητής: Μάρτσιν Σρεκ
Βοηθοί: Μάξιμ Στελμάστσικ, Ντομινίκ Βρόνα
17:58
Οι καθιερωμένες χειραψίες λίγο πριν την έναρξη του αγώνα.
17:59

1'

Έναρξη του αγώνα.
18:02
vasilis : τι κατηγορια ειναι η ομαδα η οποια αντιμετωπιζει η αεκ??
18:02
Αγωνίζεται στη δεύτερη κατηγορία της Τσεχίας.
18:04
αεκαρα : ελα ρε αεκαρα
18:04
O Βάργκας αγωνίζεται στα αριστερά και ο Μπαρμπόσα στα δεξιά με ανάποδα πόδια.
18:05
ηλιας : το παιχνιδι το δειχνει κανενα καναλι;;;
18:05
Novasports 3
18:06

7'

Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Γκάλο έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Γιόχανσον πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
18:07
κωσταντινος : το παιχνιδι σε πιο σταδιο γινεται
18:07
Στο στάδιο Πιλκάρσκι του Κιέλτσε.
18:10
Αναγνωριστικά τα πρώτα 10 λεπτά του αγώνα.
18:11

11'

Σουτ του Ρόλινγκ, μπλόκαρε εύκολα ο Ανέστης.
18:11
Δημήτρης : Μπορεί να πετύχει 5 γκολ με αυτή την ομάδα η ΑΕΚ
18:12
Η ΑΕΚ έχει τον έλεγχο του αγώνα, κυκλοφορεί την μπάλα, αλλά πέρα απ' τη φάση του Γιόχανσον δεν υπάρχουν κλασικές ευκαιρία.
18:13

13'

Καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Ο Βάργκας έκανε την κάθετη στον Αραβίδη, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Σμίελ, πλάσαρε, αλλά ο Τσέχος γκολκίπερ έδιωξε σε κόρνερ!
18:13
Nicolas : Η ΑΕΚ ειχε καποιο οικονομικο ωφελος απο την παραχωρηση Αρθο η τζαμπα πηγε?
18:13
Η ΑΕΚ γλιτώνει, μαζί με το συμβόλαιο, περίπου 200.000 ευρώ.
18:15

16'

Κίτρινη κάρτα στον Τζανετόπουλο.
18:17

17'

ΔΟΚΑΡΙ για την Μπάνικ! Ο Χλίνκα εκτέλεσε το φάουλ, με την μπάλα, ύστερα από παρεμβολή του Ανέστη, να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι!
18:18
Αρκετά ασταθής στα πρώτα 20 λεπτά ο Άνταμ Τζανετόπουλος.
18:18
Δημήτρης : Σε ποιο γκρουπ δυναμικότητας είναι η ΑΕΚ στο Γιουρόπα Λιγκ??
18:18
Στους ανίσχυρους.
18:19
Αντωνης : Ο μπακασετας γιατι δεν ειναι βασικος??
18:19
Απόφαση του προπονητή. Φιλικό είναι, θα υπάρξουν πολλές αλλαγές στο δεύτερο μέρος.
18:21
γιωργος : με το γηπεδικο???
18:21
Δεν υπάρχει κάτι νεότερο. Η ΑΕΚ αναμένει την οικοδομική άδεια.
18:22
Νίκος : Εκτιμάτε ότι ο Τζανετόπουλος θα αγωνίζεται ως σέντερ μπακ ή αμυντικό χαφ φέτος;
18:23
Παρότι όλο το προηγούμενο διάστημα το ρεπορτάζ ανέφερε πως ο Κετσπάγια τον προορίζει για το κέντρο της άμυνας, σήμερα τον χρησιμοποιεί λόγω της απουσίας του Σιμόες ως αμυντικό χαφ. Είναι νωρίς για να βγάλουμε συμπεράσματα.
18:23
αεκαρα : ποσο χρονων ειναι ο κετσπαγια
18:24
48
18:24
πάνθηρας : Μάλλον τον Τάσο βλέπω να μείνει για καιρό στον πάγκο με την τριπλετα που βάζει ο Τιμουρ
18:25

25'

O Mάνταλος έστειλε, προ κενής εστία την μπάλα στα δίχτυα, ύστερα από γύρισμα του Βάργκας, αλλά ο βοηθός έδωσε οφσάιντ, γιατί ο Αραβίδης που συμμετέχει στη φάση ήταν φανερά εκτεθειμένος.
18:26
thomas : λετε να δουμε τον σκοκο πισω στην αεκ?
18:27
Είναι πολύ δύσκολη περιπτώση, κυρίως λόγω των οικονομικών απαιτήσεων τόσο του Σκόκο όσο και της Νιούελς. Θα πρέπει να υπάρξει υπέρβαση απ' την πλευρά της ΑΕΚ.
18:27
αεκαρα : Ο ανακογλου παιζει ακομα;
18:27
Είναι στον πάγκο.
18:28
Οι παίκτες της Μπάνικ επιχειρούν μέσα αντεπιθέσεων να απειλήσουν τα καρέ του Γιάννη Ανέστη.
18:28
Αρκετά λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής απ' τους "κιτρινόμαυρους".
18:32
Όχι, η ΑΕΚ βρίσκεται κοντά στην απόκτηση του Χουάν Μανουέλ Ντίας.
18:32
βασιλης : Πιστευεις οτι ηταν σωστη η απομακρυνση σοιλεδη
18:33
Ήταν απόφαση του προπονητή, ο οποίος ήθελε μεγαλύτερο ανταγωνισμό στο αριστερό άκρο της άμυνας.
18:33
ΑΕΚΑΡΑ : τι εγινε τελικα με τσαβαρια
18:33
Δύσκολα θα προχωρήσει η περίπτωσή του λόγω οικονομικής διαφοράς.
18:35

35'

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Βάργκας έδωσε πάσα στον Αραβίδη, ο οποίος ήταν σε θέση οφσάιντ. Ο Έλληνας επιθετικός αρχικά κινήθηκε προς την μπάλα, αλλά στη συνέχεια σταμάτησε, με τον διαιτητή να αφήνει να συνεχιστεί η φάση και τον Βενεζουελάνο να βρίσκεται απέναντι στον Σμίελ. Όμως, ο Τσέχος αρνήθηκε το γκολ με εξαιρετική επέμβαση.
18:37
Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού παίκτη της Μπάνικ Οστράβα.
18:42
Ολοκληρώθηκε το συμβόλαίο του, δεν ήταν στις επιλογές του προπονητή κι αποχώρησε.
18:43
αεκαρα : ποτε ειναι η κληρωση των προκριματικων?
18:43
Στις 15 Ιουλίου.
18:45

45'

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες με 0-0.
19:00
Όλα έτοιμα για να αρχίσει το δεύτερο μέρος.
19:00
Ο Τιμούρ Κετσπάγια άλλαξε τα 9/11 της ενδεκάδας με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου.
19:01

46'

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
19:02
Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Σβάρνας, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Γιόχανσον, Ανάκογλου, Πλατέλλας, Ζόριτς, Μπακασέτας, Πέκχαρτ.
19:03
Ο Κολοβέτσιος ελλείψει δεύτερου αριστερού μπακ αγωνίζεται στο αριστερό άκρο της άμυνας.
19:05

50'

Μακρινό σουτ του Πέκχαρτ, η μπάλα άουτ.
19:08
Η ΑΕΚ έχει, όπως και στο πρώτο μέρος, την κατοχή της μπάλας και πιέζει για το γκολ.
19:09

53'

ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! O Λαμπρόπουλος με όμορφη κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του!
19:12
H Μπάνικ προσπαθεί να αντιδράσει, αλλά η ΑΕΚ έχει κλείσει τους χώρους και επιχειρεί να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση.
19:14
Ντεμπούτο με ασίστ για τον Τάσο Μπακασέτα.
19:14
Έντονη βροχόπτωση στο Κιέλτσε.
19:16
Αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα στο δεύτερο μέρος, κυρίως απ' την πλευρά των Τσέχων.
19:16

60'

Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γαλανόπουλος στη θέση του Γιόχανσον.
19:19
ΑΕΚ21 : Ο Λορια θα ερθει?
19:19
Όχι, η ΑΕΚ θα πάει με δίδυμο Ανέστη-Μπάρκα τη νέα σεζόν.
19:20
Οι παίκτες της ΑΕΚ δείχνουν μεγαλύτερη διάθεση να κυνηγήσουν τις φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο.
19:21

66'

Συρτό σουτ του Πλατέλλα, η μπάλα άουτ.
19:21
Κωστας : Τν γαλανοπουλο και τν βασιλαντωνοπουλο θα τους κρατησει?
19:22
Τον Γαλανόπουλο τον πιστεύουν πολύ στην ΑΕΚ. Όσον αφορά στο Βασιλαντωνόπουλο είναι πιθανό να δοθεί δανεικός για να πάρει παιχνίδια στα πόδια του.
19:24
Οι παίκτες της ΑΕΚ πιέζουν ψηλά προκειμένου να εκμεταλλευτούν πιθανό λάθος των Τσέχων.
19:25
4-4-1-1 για την ΑΕΚ, με τον Μπακασέτα να αγωνίζεται πίσω απ' τον προωθημένο Πέκχαρτ.
19:26

70'

Ωραίο σουτ του Μπακασέτα, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ.
19:26
Ο Μπακασέτας εκτελεί όλα τα στημένα στο δεύτερο ημίχρονο.
19:27
Πανος : θα παρουμε επιθετικο?
19:27
Ναι, ο Τιμούρ Κετσπάγια έχει ζητήσει επιτακτικά την απόκτηση ενός στράικερ.
19:28

72'

Σέντρα του Κολοβέτσιου από αριστερά, ο Πέκχαρτ έκανε το τακουνάκι, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
19:28
οδυσσεας ταρασιδης : θα παρουμε τον κατσαρ τελικα;
19:29
Ναι.
19:29

73'

Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Κολοβέτσιος εκτός, ο Ανδρεόπουλος στη θέση του.
19:30

74'

Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ανδρεόπουλος εκμεταλλεύτηκε το λάθος των αμυντικών της Μπάνικ, αλλά βρέθηκε σε πλάγια θέση, με αποτέλεσμα το πλασέ του να καταλήξει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
19:30
θανασης : Θα πάρουμε τον ντιας;
19:31
Ο Ντίας αναμένεται την Παρασκευή στην Αθήνα για να ολοκληρώσει τη μεταγραφή του.
19:33

77'

Καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Ο Ανδρεόπουλος έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Πέκχαρτ πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Σμίελ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ!
19:33
Πολύ καλή εμφάνιση απ' τον Ανδρεόπουλο που έχει μπει... φορτσάτος στον αγωνιστικό χώρο.
19:37
Χρηστος : σε ποια θεση παιζει ο Ανδρεοπουλος?
19:37
Δεξί χαφ.
19:42
Η ΑΕΚ πρεσάρει καλύτερο στο δεύτερο ημίχρονο και δεν έχει απειληθεί απ' την Μπάνικ Οστράβα.
19:42
Παρόλα αυτά, δυσκολεύεται να δημιουργήσει, όπως και στο πρώτο ημιχρόνο, ευκαιρίες μπροστά από τα καρέ του Σμίελ.
19:43

88'

Ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Ανδρεόπουλου, η μπάλα ψηλά άουτ.
19:44

88'

Σουτ του Χόλτσερ, η μπάλα άουτ.
19:46

90'

Κίτρινη κάρτα στον Χάλεσιτς.
19:46
ΘΑΝΑΣΗΣ : ΚΑΤΙ ΝΕΩΤΕΡΟ ΓΙΑ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΕΧΟΥΜΕ?
19:46
Προς το παρόν, όχι.
19:47

91'

Τέλος του αγώνα. Η ΑΕΚ έδειξε καλύτερο πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε με 1-0 της Μπάνικ Οστράβα. Παρόλα αυτά, έδειξε πως θέλει δουλειά και... μεταγραφές.