Φιλικά: Θρίαμβος Ρωσίας, Πολωνίας, αποβλήθηκε ο Κάτσε

Αν και με τις ρεζέρβες, Ρωσία και Πολωνία επικράτησαν της Λιθουανίας και της Φινλανδίας αντιστοίχως σε φιλικές αναμετρήσεις. Η Αυστρία νίκησε την Αλβανία με τον Έργκις Κάτσε να αποβάλλεται.

Ρωσία

Με τον 19χρονο Αλεκσάντρ Γκολόβιν να σκοράρει ξανά και τον Γκιλιέρμε να κάνει ντεμπούτο και να κλέβει την παράσταση, η Ρωσία νίκησε 3-0 τη Λιθουανία στην "Οτκρίτιε Αρένα" της Μόσχας μπροστά σε 35.446 φιλάθλους, σε ακόμα ένα "ζέσταμα" ενόψει Euro 2016. Πλην ενός 20λέπτου στο 1ο μέρος, η ομάδα του Λέονιντ Σλούτσκι, έστω και με τα δεύτερα, ήταν ανώτερη από τους φιλοξενούμενους και προηγήθηκε στο 41' με τον Φεντόρ Σμολόβ. Στο ημίχρονο, ο Ρώσος τεχνικός έκανε αρκετές αλλαγές, μία εκ των οποίων ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της χώρας που γεννιέται εκτός Ρωσίας και Κοινοπολιτείας και φοράει το εθνόσημο, ο (Βραζιλιάνος) τερματοφύλακας της Λοκομοτίβ, ο οποίος μάλιστα αγωνίστηκε με κοντομάνικο. Ο Γκολόβιν έκανε το 2/2 στα παιχνίδια του με την αντρική ομάδα στο 61' και το σκορ έκλεισε ο Ντένις Γλουσακόβ στο 72'.

Ρωσία (4-4-1-1): Κρίτσιουκ (46' Γκιλιέρμε), Σμολνίκοβ, Ιγκνασέβιτς, Α. Μπερεζούτσκι (46' Κερζακόβ), Κομπάροβ, Σαμέντοβ (46' Ιόνοβ), Ταράσοβ, Γλουσακόβ, Ιβάνοβ (69' Μακσίμοβ), Μαμάεβ (46' Γιουσούποβ), Σμολόβ (46' Γκολόβιν)

Λιθουανία (4-4-1-1): Τσερνιάουσκας, Κλιμαβίτσιους, Μικούτσκις, Τσεσνάουσκις (60' Μπενέτα), Αντριουσκεβίτσιους (46' Βαϊτκούνας), Σ. Μικολιούνας (46' Πετραβίτσιους), Σλίβκα (86' Κούκλις), Ζούλπα, Βερμπίτσκας, Τσέρνιχ (80' Λούκσα), Σπάλβις (60' Ματουλεβίτσιους)

Γκροσίτσκι-Πολωνία

Η Πολωνία σημείωσε πέντε γκολ, ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι κανένα στην αναμέτρηση του Βρότσγουαφ κόντρα στη Φινλανδία. Το τελικό 5-0 ήταν η τρίτη ήττα σε τρία παιχνίδια του πρώην προπονητή του Παναθηναϊκού στον πάγκο των Φινλανδών, Χανς Μπάκε, και μάλιστα χωρίς να σκοράρει (είχε προηγηθεί το 0-3 από τη Σουηδία και το 0-1 από την Ισλανδία). Καμίλ Γκροσίτσκι, Πάβελ Βσόλεκ και Φίλιπ Σταζίνσκι έβαλαν τις βάσεις του θριάμβου στο πρώτο ημίωρο. Παρότι ο Άνταμ Ναβάγκουα χρησιμοποίησε αρκετούς αναπληρωματικούς, οι Φινλανδοί δεν είχαν λύσεις και στο 2ο μέρος οι Βσόλεκ και Γκροσίτσκι διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ο Λεβαντόβσκι πέρασε στον αγώνα στη θέση του επίσης "άσφαιρου" φορ Αρκάντιους Μίλικ στο τελευταίο μισάωρο χωρίς να βρει δίχτυα (ψάχνει διεθνές γκολ από τον Οκτώβριο του 2015), ενώ στην ανάπαυλα πέρασε στον αγώνα στη θέση του Περπαρίμ Χετεμάι ο μέσος του Παναθηναϊκού, Ρόμπιν Λουντ.

Πολωνία (4-1-4-1): Μπόρουτς (46' Τίτον), Γεντζέϊτσικ, Γκλικ, Πάζνταν, Βαβζίνιακ, Κριχόβιακ (46' Γιοντγουόβιετς), Βσόλεκ (86' Μπλαστσικόβσκι), Σταζίνσκι (67' Ζιελίνσκι), Καπούστκα (79' Σαλαμόν), Γκροσίτσκι, Μίλικ (63' Λεβαντόβσκι)

Φινλανδία (4-4-2): Χραντσέτσκι, Αρκίβουο, Τοΐβιο, Αραγούρι, Ουρόνεν, Ρινγκ (83' Σακσέλα), Σπαρβ, Ερεμένκο (78' Λαμ), Χετεμάι (46' Λουντ), Χαμαλάινεν (46' Σίλερ), Πογιάνπαλο (62' Πούκι)

Κάτσε-Αλβανία-Αυστρία

Σε μία αναμέτρηση που θα μπορούσε να διεξάγεται στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, η Αυστρία επικράτησε 2-1 της Αλβανίας στο "Ερνστ Χάπελ Στάντιον" της Βιένης μπροστά σε 30.000 φιλάθλους (7.000 Αλβανοί), κάνοντας το 7/7 απέναντι στον συγκεκριμένο αντίπαλο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στα πρώτα 13 λεπτά είχαν βρει δύο γκολ με τους Μαρκ Γιάνκο και Μάρτιν Χάρνικ. Όσο κυλούσαν τα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι ανέβαζαν στροφές και μάλιστα μείωσαν με τον Ερμίρ Λενιάνι στο 47'. Παρ' όλα αυτά, οι δύο κίτρινες κάρτες του Έργκις Κάτσε του ΠΑΟΚ στο 55' και στο 78' στέρησαν από τον Τζιάνι ντε Μπιάζι έναν από τους καλύτερους παίκτες του γηπέδου. Ο έτερος εκπρόσωπος της Super League, Άντι Λίλα, αντικαταστάθηκε στην ανάπαυλα.

Αυστρία (4-2-3-1): Άλμερ, Κλάιν, Ντράγκοβιτς, Χίντερεγκερ (46' Βίμερ), Φουχς (46' Ζούτνερ), Μπάουμγκαρτλινγκερ (76' Ιλζάνκερ), Αλάμπα (87' Σεπφ), Χάρνικ, Γιουνούζοβιτς, Αρναούτοβιτς (87' Μπούργκσταλερ), Γιάνκο (79' Οκοτί)

Αλβανία (4-2-3-1): Μπερίσα, Χισάι, Τσάνα, Μαβράι, Λίλα (46' Ρόσι), Λενιάνι (79' Σαντίκου), Κάτσε, Αγκόλι, Τζάκα (86' Κουκέλι), Αμπράσι (86' Μπάσα), Μπαλάι (46' Τσικαλέσι)

Κροατία-Ουγγαρία

Η Κροατία συμπλήρωσε 10 χρόνια αήττητη σε εκτός έδρας φιλικά παιχνίδια (11 νίκες, 8 ισοπαλίες), ωστόσο έχασε σπουδαία ευκαιρία να φύγει με τη νίκη απέναντι στην Ουγγαρία στη Βουδαπέστη. Μετά από ένα σερί τεσσάρων νικών υπό τις οδηγίες του Άντε Τσάτσιτς, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ιβάν Πέρισιτς στο 29ο λεπτό. Τα προβλήματα τραυματισμών άφησαν την αποστολή μόλις με 16 παίκτες, εκ των οποίων οι τρεις τερματοφύλακες, με συνέπεια ο Κροάτης τεχνικός να κάνει μόλις μία αλλαγή, βάζοντας τον αρχηγό στο 76'. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μπάλας Τζούτζακ με εκτέλεση φάουλ έγραψε το τελικό 1-1.

Ουγγαρία (4-2-3-1): Ντίμπους (46' Μπογκντάν), Φιόλα, Λανγκ, Γκούζμιτς, Κόρχουτ, Γκέρα, Νάγκι (46' Νίκολιτς), Νέμετ (67' Έλεκ), Κλάινχαϊσλερ (79' Μπόντε), Τζούτζακ (81' Στιέμπερ), Πρίσκιν (46' Σάλαϊ)

Κροατία (4-3-3): Λ. Κάλινιτς, Τσόρλουκα, Βίντα, Σίλντενφελντ, Βερσάλικο, Μόντριτς, Άντολιτς, Κόβατσιτς (76' Σέρνα), Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς, Μάντζουκιτς