Ισόπαλες Ιταλία και Γερμανία

Η Γερμανία κυριάρχησε στη φιλική αναμέτρηση του "Σαν Σίρο", αλλά τα δοκάρια της στέρησαν τη νίκη επί της Ιταλίας, η οποία κράτησε το 1-1 και διατήρησε το αήττητο στο εν λόγω γήπεδο (31 νίκες - 9 ισοπαλίες).

Το 100ό παιχνίδι του Γιόαχιμ Λεβ στον πάγκο της Γερμανίας άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του, καθώς στο 8ο λεπτό ο Ματς Χούμελς άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά και λίγο αργότερα ο Σάμι Κεντίρα σημάδεψε το δοκάρι του Τζιανλουίτζι Μπουφόν. Η Ιταλία, πάντως, ισοφάρισε στο 28ο λεπτό με τον Ιγκνάσιο Αμπάτε (πρώτο διεθνές γκολ) και στάθηκε τυχερή αμέσως μετά όταν ο Αντρέ Σίρλε μιμήθηκε τον Κεντίρα. Το φιλικό δεν αποδείχθηκε και τόσο... φιλικό, αφού ο Τιάγο Μότα χτύπησε τον Τόνι Κρόος χωρίς να γίνει αντιληπτός από το διαιτητή. Τα "πάντσερ" των πολλών απουσιών (Μίροσλαβ Κλόζε, Μάριο Γκόμεζ, Περ Μερτεζάκερ) θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη, αλλά ο Μπένεντικτ Χέβεντες με τη σειρά του τράνταξε το δοκάρι του Μπουφόν.

Ιταλία: Μπουφόν, Αμπάτε, Μπονούτσι, Μπαρτζάλι (70' Ογκμπόνα), Κρισίτο, Μαρκίζιο, Πίρλο (82' Τσέρτσι), Μότα, Μοντολίβο, Μπαλοτέλι, Οσβάλντο (52' Καντρέβα).

Γερμανία: Νόιερ, Λαμ, Μπόατενγκ, Χούμελς, Χέβεντες, Κεντίρα (67' Σ. Μπέντερ), Γιάνσεν, Μίλερ (86' Λ. Μπέντερ), Κρόος, Σίρλε (59' Εζίλ), Γκέτσε (59' Ρόις).

# Η τελευταία νίκη της Γερμανίας επί της Ιταλίας σημειώθηκε σε φιλική αναμέτρηση του 1995 με 2-0. Τα "πάντσερ", εξάλλου, δεν έχουν επικρατήσει ποτέ των "ατζούρι" σε επίσημο αγώνα.

# Η τελευταία εντός έδρας ήττα της Ιταλίας σημειώθηκε στις 8 Σεπτεμβρίου 1999 (3-2 από την Δανία).

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλέξις Σάντσες, η Χιλή επικράτησε 2-0 της άπειρης Αγγλίας και έγινε η δεύτερη μη ευρωπαϊκή ομάδα μετά την Βραζιλία που πανηγυρίζει δεύτερη νίκη στο "Γουέμπλεϊ". Ο άσος της Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων. Να σημειωθεί ότι ο Ρόι Χόντσον χρησιμοποίησε πολλούς πρωτάρηδες στο εν λόγω φιλικό (Φρέισερ Φόρστερ, Τζέι Ροντίγκεζ, Άνταμ Λαλάνα), με συνέπεια τα "λιοντάρια" να συνεχίσουν την αρνητική παράδοση που τους θέλει να μην σκοράρουν κόντρα στην Χιλή από το 1953 (στα τέσσερα ματς το σερί, τελευταίος σκόρερ ήταν ο Νατ Λοφτχάουζ).

Αγγλία: Φόρστερ, Τζόνσον, Κέιχιλ, Τζόουνς (57' Σμόλινγκ), Μπέινς, Λαλάνα (77' Μπάρκλεϊ), Λάμπαρντ (71' Xέντερσον), Γουίλσιρ (71' Κλέβερλι), Μίλνερ (66' Ντεφό), Ροντρίγκεζ (57' Τάουνσεντ), Ρούνεϊ.

Χιλή: Μπράβο, Μένα, Γκονσάλες, Ίσλα (59' Χάρα), Σάντσες, Βάργκας (71' Μουνιός), Φερνάντες (45' Γκουτιέρες), Μποσεζούρ (82' Φουενσαλίδα), Μέντελ, Αρανγκίς (45' Καρμόνα), Ντίας.

# Ο Φρανκ Λάμπαρντ παρέλαβε τιμητική πλακέτα από τον πατέρα του και τον Τζεφ Χερστ για το γεγονός ότι έγινε ο 8ος Άγγλος που υπερβαίνει τις 100 συμμετοχές

Σε ένα λεπτό γράφτηκε η ιστορία του φιλικού αγώνα της Ρωσίας με την Σερβία (1-1), το οποίο διεξήχθη στο "Zabeel Stadium" του Ντουμπάι, υπό το βλέμμα λίγων θεατών. Στον απόηχο της αυστηρής κριτικής που άσκησαν τα ρωσικά Μέσα Ενημέρωσης στον Φάμπιο Καπέλο για τις τελευταίες κλήσεις, η εκ των φιναλίστ του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Βραζιλίας προηγήθηκε με γκολ-οφσάιντ του Αλεκσάντρ Σαμέντοβ στο 30ό λεπτό, αλλά η Σερβία ισοφάρισε λίγες στιγμές αργότερα με τον Φίλιπ Τζόρτζεβιτς.

Ρωσία: Ακινφέεβ, Κοζλόβ (62' Εστσένκο), Ιγκνάσεβιτς, Γκράνατ, Κομπάροβ, Γκλουσάκοβ, Φαϊζούλιν (84' Ταράσοβ), Σιρόκοβ (89' Ριαζάντσεβ), Ιόνοβ (62' Σμόλοβ), Σαμέντοβ, Κοκόριν.

15ÀÏ ¿ÀÈÄ »ó¾Ïµ¿ ¼­¿ï¿ùµåÄÅ°æ±âÀå¿¡¼­ ¿­¸° ÇϳªÀºÇà ÃÊû Ã౸±¹°¡´ëÇ¥ÆÀ Ä£¼±°æ±â ´ëÇѹα¹°ú ½ºÀ§½ºÀÇ °æ±â¿¡¼­ ¿ªÀü°ñÀ» ³ÖÀº ÀÌû¿ëÀÌ È¯È£ÇÏ°í ÀÖ´Ù.

±¹Á¦Ã౸¿¬¸Í(FIFA) ·©Å· 7À§ÀÇ ½ºÀ§½º¿Í 7³â ¸¸¿¡ ¸¸³ª´Â Ã౸´ëÇ¥ÆÀÀº Áö³­ 2006³â µ¶ÀÏ ¿ùµåÄÅ º»¼± Á¶º°¸®±×¿¡¼­ ¸ÂºÙ¾î 0-2·Î ÆÐÇÑ ¹Ù ÀÖ´Ù. 2013.11.15/´º½º1
15ÀÏ ¿ÀÈÄ »ó¾Ïµ¿ ¼­¿ï¿ùµåÄÅ°æ±âÀå¿¡¼­ ¿­¸° ÇϳªÀºÇà ÃÊû Ã౸±¹°¡´ëÇ¥ÆÀ Ä£¼±°æ±â ´ëÇѹα¹°ú ½ºÀ§½ºÀÇ °æ±â¿¡¼­ ¿ªÀü°ñÀ» ³ÖÀº ÀÌû¿ëÀÌ È¯È£ÇÏ°í ÀÖ´Ù. ±¹Á¦Ã౸¿¬¸Í(FIFA) ·©Å· 7À§ÀÇ ½ºÀ§½º¿Í 7³â ¸¸¿¡ ¸¸³ª´Â Ã౸´ëÇ¥ÆÀÀº Áö³­ 2006³â µ¶ÀÏ ¿ùµåÄÅ º»¼± Á¶º°¸®±×¿¡¼­ ¸ÂºÙ¾î 0-2·Î ÆÐÇÑ ¹Ù ÀÖ´Ù. 2013.11.15/´º½º1 15AI ¿AEA »O¾IΜ¿ ¼­¿I¿UΜAAA°Æ±AAA¿¡¼­ ¿­¸° CI³ªAºCA AEA» AA±¸±¹°¡´EC¥ÆA A£¼±°Æ±A ´ECN¹I±¹°U ½ºA§½ºAC °Æ±A¿¡¼­ ¿ªAU°NA» ³OAº AIA»¿EAI E¯E£CI°I AO´U. ±¹A¦AA±¸¿¬¸I(FIFA) ·©A· 7A§AC ½ºA§½º¿I 7³A ¸¸¿¡ ¸¸³ª´A AA±¸´EC¥ÆAAº AO³­ 2006³A Μ¶AI ¿UΜAAA º»¼± A¶º°¸®±×¿¡¼­ ¸AºU¾I 0-2·I ÆÐCN ¹U AO´U. 2013.11.15/´º½º1

Με γκολ του Λι Τσουνγκ Γιονγκ στο 87ο λεπτό, η Νότια Κορέα επικράτησε 2-1 της Ελβετίας σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στην Σεούλ και πήρε άτυπη ρεβάνς για τον αποκλεισμό στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2006. Η ομάδα του Ότμαρ Χίτσφελντ πήρε το προβάδισμα στο 7ο λεπτό με διαγώνιο σουτ του Παϊτίμ Κασάμι, οι γηπεδούχοι όμως ανέβασαν την απόδοσή τους, ισοφάρισαν στο 59ο λεπτό με κεφαλιά του Χονγκ Τζεόνγκ Χο, προτού ο αρχηγός τους σκοράρει λίγο πριν το φινάλε. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Ελβετίας από τον Μάιο του 2012 (το σερί κράτησε για 14 παιχνίδια).

Ν.Κορέα: Σεούνγκ Γκιου, Τζιν Σου, Τζεόνγκ Χο, Γιουνγκ Γκουόν, Λι Γιονγκ, Χιουν Σου, Σουνγκ Γιουένγκ, Χεούνγκ Μιν, Μπο Κιουνγκ, Τσουνγκ Γιονγκ, Σιν Γουκ.

Ελβετία: Μπενάλιο, Λανγκ, Φον Μπέργκεν, Σχαρ, Τσίγκερ, Τζεμαΐλι, Ινλέρ, Μπαρνέτα, Σάκα, Κασάμι, Σεφέροβιτς.

Ισόπαλες χωρίς γκολ αναδείχθηκαν Σκωτία και ΗΠΑ σε φιλική αναμέτρηση που έγινε στο "Χάμπντεν Παρκ". Οι δύο ομάδες δημιούργησαν ελάχιστες καλές ευκαιρίες (μόλις τρεις είχαν κατεύθυνση προς την εστία), ενώ ο διαιτητής ορθώς δεν τους έδωσε πέναλτι όταν το ζήτησαν. Υπενθυμίζεται ότι πριν από ενάμισι χρόνο η φιναλίστ του Παγκοσμίου Κυπέλλου είχε συντρίψει 5-1 τη σημερινή της αντίπαλο.

ΗΠΑ: Χάουαρντ, Έβανς (72' Λίτσαϊ), Μπίσλι, Τζόουνς (63' Ντίσκερουντ), Γκονσάλες, Κάμερον, Μπεντόγια (81' Βοντολόβσκι), Μπράντλεϊ, Άλτιντορ (91' Μπόιντ), Κλιέσταν (63' Γιόχανσον), Τζόνσον (62' Σέι).