Η Βραζιλία νίκησε το Μεξικό, ματσάρα στο Παρίσι, ισόπαλη με την Ιρλανδία η Αγγλία

Με γκολ των Φιλίπε Κουτίνιο και Ντιέγκο Ταρντέλι στο πρώτο ημίχρονο, η Βραζιλία επικράτησε 2-0 του Μεξικού σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στην "Allianz Parque" του Σάο Πάουλο. Το Βέλγιο νίκησε 4-3 την Γαλλία στο "Σταντ ντε Φρανς", ισόπαλες χωρίς γκολ Ιρλανδία και Αγγλία.

Απόντος του Ρομπίνιο, ο οποίος έχει πρόβλημα στο γόνατο και πολλών βασικών μονάδων της, η Βραζιλία επικράτησε 2-0 του Μεξικού τρεις ημέρες πριν από την έναρξη του Copa America.

Ο Φιλίπε Κουτίνιο σημείωσε το πρώτο του διεθνές γκολ με σουτ από δύσκολη γωνία, έπειτα από πάσα του Φιλίπε Λουίς στο 28ο λεπτό, ενώ ο Ντιέγκο Ταρντέλι διπλασίασε το προβάδισμα της "σελεσάο" με πλασέ προ κενής εστίας, ύστερα από ασίστ του Ελίας.

Το Μεξικό ήταν πιο επικίνδυνο στο πρώτο ημίχρονο, εν αντιθέσει με το δεύτερο που φανέρωσε σημάδια κόπωσης και, μοιραία, ηττήθηκε με κάτω τα χέρια από μία ουσιαστική Βραζιλία, η οποία έφτασε τις εννέα διαδοχικές νίκες μετά από το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2014.

Βραζιλία: Ζέφερσον, Μιράντα, Φιλίπε Λουίς, Νταβίντ Λουίζ, Ντανίλο (46' Φαμπίνιο), Γουίλιαν (74' Ντόουγκλας Κόστα), Φερναντίνιο, Ελίας (78' Κασεμίρο), Κουτίνιο (70' Ριμπέιρο), Φρεντ (83' Φελίπε Άντερσον), Ταρντέλι (59' Φιρμίνο).

Μεξικό: Χοσέ Κορόνα, Μάρκες, Αλντρέτε, Αγιάλα (46' Σαλσέδο), Ντομίνγκες, Κοράλ (46' Φλόρες), Οσούνα (46' Φαμπιάν), Γκέμες (67' Μεντίνα), Χεσούς Κορόνα (76' Μόντες), Ερέρα, Χιμένες (65' Βουόσο).

Ματσάρα στο Παρίσι

Η χορταστική φιλική αναμέτρηση του "Σταντ ντε Φρανς" ανέδειξε νικητή το Βέλγιο, το οποίο επικράτησε 4-3 της Γαλλίας, αποδεικνύοντας ότι δεν έχει αναρριχηθεί τυχαία στη 2η θέση της παγκόσμιας κατάταξης.

Η ομάδα των Κάτω Χωρών προηγήθηκε 3-0 και 4-1 στο "Σταντ ντε Φρανς", αλλά οι "τρικολόρ" κατάφεραν να περιορίσουν το μέγεθος της ήττας με γκολ των Ναμπίλ Φεκίρ και Ντιμιτρί Παγέ στα τελευταία λεπτά.

Γαλλία: Λορίς, Σανιά, Τρεμουλινάς, Κοσιελνί, Βαράν, Ματουιντί, Βαλμπιενά (73' Φεκίρ), Καμπάιγ (46' Παγέ), Σισοκό, Ζιρού (80' Ντεπ), Γκριζμάν (46' Λακαζέτ).

Βέλγιο: Κουρτουά, Βέρτονγκεν, Λόμπαρτς, Αλντερβάιρελντ, Ντενάγερ (85' Ντεντόνκερ), Φελαϊνί (77' Σαντλί), Βίτσελ (81' Ντεμπελέ), Ναϊνγκολάν, Αζάρ, Μέρτενς (59' Φερέιρα-Καράσκο), Μπεντέκε (59' Λουκάκου).

Ισόπαλες οι... γειτόνισσες

Ισόπαλη χωρίς γκολ έληξε η πρώτη φιλική αναμέτρηση μεταξύ του ΕΪΡΕ και της Αγγλίας επί ιρλανδικού εδάφους έπειτα από είκοσι ολόκληρα χρόνια (σ.σ. δεν είχε διεξαχθεί από το 1995 εξαιτίας της γνωστής αντιπαλότητας των δύο χωρών).

Το ματς επεφύλασσε ελάχιστες συγκινήσεις, ενώ άξια αναφοράς ήταν η επιστροφή του Θίο Γουόλκοτ και το ντεμπούτο του Τζέιμι Βέιρντι με τα χρώματα των "λιονταριών".

Να σημειωθεί ότι η τελευταία νίκη της Αγγλίας επί του ΕΪΡΕ είχε σημειωθεί τον Μάρτιο του 1985 (σ.σ. έχουν μεσολαβήσει τέσσερις ισοπαλίες και μία ήττα).

Ιρλανδία: Γουέστγουντ (61' Γκίβεν), Οσέι (71' Μακσέιν), Κόλμαν, Γουίλσον, Μακγκίντι, Γουίλαν (63' Άρτερ), Μακάρθι (46' Μακλίν), Χέντρικ, Μακγκόλντρικ (46' Λονγκ), Μέρφι (56' Γουόλτερς), Μπρέιντι.

Αγγλία: Χαρτ, Κέιχιλ (74' Τζαγκιέλκα), Μπέρτραντ, Σμόλινγκ, Τζόουνς, Μίλνερ, Λαλάνα (82' Γουόλκοτ), Χέντερσον, Γουίλσιρ (66' Μπάρκλεϊ), Στέρλινγκ (66' Τάουνσεντ), Ρούνεϊ (74' Βέιρντι).