Νίκη της Πορτογαλίας επί της Ιταλίας στην Γενεύη

Με γκολ του Έντερ στο 52ο λεπτό, η Πορτογαλία επικράτησε 1-0 της Ιταλίας σε φιλική αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε επί ελβετικού εδάφους.

Πορτογαλία

Επτά χρόνια μετά από την τελευταία του μονομαχία (Φεβρουάριος 2008), Ιταλία και Πορτογαλία διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο "Σταντ ντε Ζενέβ" της Ελβετίας.

Απόντος του Κριστιάνο Ρονάλντο, η ομάδα του Φερνάντο Σάντος απειλήθηκε δύο φορές σε ένα ανιαρό πρώτο ημίχρονο, το οποίο επεφύλασσε τον τραυματισμό του Φάμπιο Κοεντράο λόγω προβλήματος στη γάμπα.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με μία κλασική ευκαιρία του Λεονάρντο Μπονούτσι και, βέβαια, το γκολ του Έντερ (στο 52') με κοντινή προβολή, έπειτα από μαγική ενέργεια του Ελιζέου και σέντρα του Ρικάρντο Κουαρέσμα.

Η Ιταλία πλησίασε στην ισοφάριση στο 67ο λεπτό με τον Ματέο Νταρμιάν, ενώ στο 88ο ο Μπέτο έκανε μία σπουδαία απόκρουση σε σουτ του Μανόλο Γκαμπιαντίνι, διατηρώντας το πορτογαλικό προβάδισμα μέχρι τέλους.

Ως εκ τούτου, οι "ατζούρι" υπέστησαν την πρώτη τους ήττα επί των ημερών του Αντόνιο Κόντε (στη δέκατη αναμέτρηση), αλλά το χειρότερο απ' όλα είναι ότι θα μείνει εκτός πρώτου γκρουπ δυναμικότητας ενόψει της κλήρωσης για το Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας.

Ιταλία (4-3-3): Σιρίγκου, Ντε Σίλιο (73' Πασκουάλ), Ρανόκια, Μπονούτσι, Νταρμιάν, Πίρλο, Σοριάνο (58' Βάσκες), Μπερτολάτσι (76' Πάρολο), Καντρέβα (64' Γκαμπιαντίνι), Ελ Σαράουι (68' Σανσόνε), Ιμόμπιλε (73' Μάτρι).

Πορτογαλία (4-3-3): Μπέτο, Βιεϊρίνια (46' Σεντρίκ), Άλβες (59' Καρίσο), Φόντε, Κοεντράο (24' Ελιζέου), Μουτίνιο, Ντανίλο, Τιάγκο (46' Άντριεν Σίλβα), Κουαρέσμα (87' Πίτσι), Έντερ, Βαρέλα (76' Νάνι).