Το "σήκωσε" η Ρεάλ στα πέναλτι

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 10-9 της Μίλαν στη διαδικασία των πέναλτι και κατέκτησε το International Champios Cup που διεξήχθη στα γήπεδα της Κίνας. 0-0 η κανονική διάρκεια. Από ένα ημίχρονο οι δύο ομάδες.

Η Ρεάλ με τη Μίλαν διασταύρωσαν τα ξίφη τους με έπαθλο το International Champions Cup που διεξήχθη στα γήπεδα της Κίνας. Οι "ροσονέρι" ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, είχαν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν την εστία του Κέιλορ Νάβας. Μοναδική καλή στιγμή στο 39ο λεπτό, όταν ο Εμπαγέ Νιάνγκ βρέθηκε απέναντι στον Κοσταρικανό γκολκίπερ, ο οποίος όμως δήλωσε παρών και έσωσε τους "μερένγκες".

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Η Ρεάλ μπήκε δυνατά και πίεσε για το γκολ. Στο 51' ο Χεσέ έκανε το γύρισμα μέσα στην μεγάλη περιοχή, αλλά το πλασέ του Κρος πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ντιέγκο Λόπεθ.

Μέχρι το 63ο λεπτό οι παίκτες του Ράφα Μπενίτεθ έχασαν ακόμα τέσσερις καλές ευκαιρίες, με σημαντικότερη το σουτ στην κίνηση του Ίσκο, το οποίο πέρασε πάνω από την εστία του Νάβας. Η Μίλαν προσπάθησε κυρίως μέσω αντεπιθέσεων να φανεί απειλητική, έχοντας μία καλή στιγμή στο 61', όταν το σουτ του Μπάκα αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Κίκο Κασίγια.

Οι αρκετές αλλαγές έριξαν το ρυθμό του αγώνα. Η Ρεάλ διατήρησε τα ηνία, αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί ο Κίκο Κασίγια απέκρουσε το 22ο πέναλτι απέναντι στον 16χρονο γκολκίπερ των Μιλανέζων, Ντοναρούμα και χάρισε το τρόπαιο στους "μερένγκες".

14:37
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι μαζί θα παρακολουθήσουμε ζωντανά την εξέλιξη του σπουδαίου φιλικού μεταξύ της Ρεάλ και της Μίλαν στο πλαίσιο του International Champions Cup που διεξάγεται στην Κίνα.
14:39

14:39
Η ενδεκάδα της Ρεάλ:

Νάβας, Βαράν, Πέπε, Ρονάλντο, Μπενζεμά, Κασεμίρο, Αρμπελόα, Λούκας, Μόντριτς, Ντανίλο
14:42
Η ενδεκάδα της Μίλαν:

Λόπες, Ντε Σίλιο, Άλεξ, Αντονέλι, Πόλι, Έλι, Ντε Γιονγκ, Μπερτολάτσι, Σούσο, Νιάνγκ, Τσέρτσι
14:43
Αυτό είναι και το τελευταίο παιχνίδι των δύο ομάδων στην καλοκαιρινή τους περιοδεία στην Ασία.
14:44
Αυτό είναι το γήπεδο στη Σανγκάι όπου διεξάγεται ο αγώνας.
15:02
Σέντρα στην αναμέτρηση!
15:03
1' Ορεξάτες έχουν μπει οι δύο ομάδες.
15:04
3' Σουτ του Αντονέλι εντός περιοχής. Απλώνει το πόδι του ο Βαράν και κόβει τη μπάλα.
15:07
5' Ωραία ντρίμπλα του Νιάνγκ από τα αριστερά. Ο παίκτης της Μίλαν κάνει και μια σέντρα σουτ στη συνέχεια η οποία καταλήγει στα χέρια του Νάβας.
15:11
Είναι καλύτερη η Μίλαν στα πρώτα λεπτά που δείχνει να έχει αιφνιδιάσει τους Μαδριλένους.
15:12
Η προηγούμενη πολύ καλή στιγμή της Μίλαν με τον Αντονέλι
15:14
10' Κρατάει μπάλα η Μίλαν.
15:14
13' Κόρνερ για τη Ρεάλ. Το παραχωρεί ο Έλι.
15:15
14' Απομακρύνει η άμυνα των "ροσονέρι".
15:17
15' Ακόμα η Ρεάλ δεν έχει καταφέρει να απειλήσει την εστία του Λόπεθ.
15:19
18' Επικίνδυνο γύρισμα του Σούσο από τα αριστερά, διώχνει η άμυνα της Ρεάλ σε κόρνερ.
15:24
21' Δειλά δειλά η Ρεάλ προσπαθεί να κάνει την πρώτη της φάση στο ματς.
15:27
15:29
25' Κλείνει καλά τους χώρους προς το παρόν η Μίλαν και δεν επιτρέπει στη Ρεάλ να πατήσει περιοχή.
15:30
28' Σουτ του Ντανίλο, η μπάλα κοντράρει στον Βάσκεθ και περνάει άουτ.
15:32
Ένα μικρό τάιμ άουτ για να δροσιστούν οι παίκτες.
15:37
35' Έχει πέσει ο ρυθμός στο ματς. Παιχνίδι κέντρου βλέπουμε κυρίως.
15:38
Δεν έχει δείξει τίποτα στο ματς η Ρεάλ. Καλύτερη προς το παρόν η Μίλαν.
15:39
37' Τρομερό τακουνάκι του Ρονάλντο που κερδίζει το χειροκρότημα.
15:39
38' Κεφαλιά του Μπενζεμά, η μπάλα άουτ.
15:41
39' Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τη Μίλαν. Ο Νιάνγκ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του αλλά στο τετ-α-τετ με τον Νάβας τελικά νικήθηκε.
15:41
Στο χορτάρι ο Νιάνγκ που δείχνει να έχει τραυματιστεί.
15:47
43' Η Ρεάλ με την κατοχή της μπάλας τώρα. Ψάχνουν διαδρόμους οι "μερένγκες"
15:47
Έχουμε ήδη μπει στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.
15:48
47' Σουτ του Νιάνγκ, διώχνει με γροθιές ο Κέιλορ Νάβας.
15:50
Ακούγεται το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου μέρους.
15:50
Στο 0-0 οι δύο ομάδες μετά από 45 λεπτά, με τη Μίλαν όμως να είναι καλύτερη και τη Ρεάλ να μην έχει κάνει ούτε μία φάση προς την εστία του Λόπεθ.
16:06
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου θα υπάρξουν αρκετές αλλαγές στις δύο ομάδες.
16:06
46' Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

16:12
Χώρις κάποια αξιοσημείωτη φάση τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.
16:13
51' Ευκαιρία για τη Ρεάλ! Ο Χεσέ έκανε το γύρισμα στη μεγάλη περιοχή, ο Κρος πλάσαρε αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Ντιέγκο Λόπεθ!
16:14
53' Ο Μπέιλ εκτέλεσε το φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
16:18
57' O Ίσκο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μπέιλ πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
16:19
58' Ωραία ενέργεια του Ίσκο, ο οποίος έκανε τη σέντρα από αριστερά, αλλά η κεφαλιά του Ρονάλντο αποκρούστηκε από τον Ντιέγκο Λόπεθ.
16:22
61' Ωραίο σουτ του Μπάκα, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κασίγια!
16:24
63' Ο Χεσέ έστρωσε με το κεφάλι στον Ίσκο, ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Λόπεθ.
16:30
68' Αδυνάμο σουτ του Μπέιλ, μπλόκαρε εύκολα ο Λόπεθ.
16:34
73' Σουτ του Μάουρι. Η μπάλα άουτ.

16:37
Διακοπή για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.
16:40
Πιέζει η Ρεάλ για την επίτευξη του πολυπόθητου γκολ.
16:43
82' Τεράστια ευκαιρία για τη Μίλαν! Ο Μπάκα βρέθηκε τετ α τετ με τον Κίκο Κασίγια, αλλά ο Ισπανός γκολκίπερ αρνήθηκε το γκολ με μία εκπληκτική επέμβαση!
16:49
H Ρεάλ έχει τον έλεγχο του αγώνα, αλλά δεν μπορεί να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα της Μίλαν.
16:51
Μπήκαμε στις καθυστερήσεις.
16:52
Θυμίζουμε πως σε περίπτωση που το ματς λήξει ισόπαλο, θα ακολουθήσει η διαδικασία των πέναλτι για να δούμε ποιος θα κατακτήσει το τρόπαιο.
16:55
94' Αλλαγή για την Μίλαν. Ο Μάτρι στη θέση του Μεξές.
16:56
95' Τέλος του αγώνα. Οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στη διαδικασία των πέναλτι.
17:01
2-2 η Μίλαν. Στο κέντρο της εστίας ο Μάτρι.
17:02
3-2 η Ρεάλ. Εύστοχος ο Κασεμίρο.
17:02
Ο Μπάκα απέναντι στον Κίκο Κασίγια.
17:02
Αστοχεί! Δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κασίγια.
17:03
Παραμένει το 3-2 για τη Ρεάλ.
17:03
4-2 η Ρεάλ! Εύστοχος ο Ράμος.
17:04
4-3 η Μίλαν. Ο Χόντα έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Κασίγια.
17:05
Μπλόκαρε ο Ντονάρουμα το πέναλτι του Κρος!
17:10
8-7 η Ρεάλ. Ο Ίσκο έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Ντονάρουμα.
17:13
10-9 η Ρεάλ. Ο Κασίγια νικάει τον Ντοναρούμα.
17:13
Ο Ντουναρούμα αστοχεί! Η Ρεάλ κατακτά το International Champions Cup της Κίνας, με 10-9 στη διαδικασία των πέναλτι!