Ρουμανία - Ισπανία 0-0

Σ' ένα παιχνίδι με ελάχιστες καλές στιγμές, η Ρουμανία με την Ισπανία αναδείχθηκαν ισόπαλες με 0-0 στην "Κλουζ Αρένα" στο πλαίσιο της προετοιμασίας για το Euro 2016.

Η Ρουμανία υποδέχθηκε την Ισπανία στο Κλουζ, σε μία αναμέτρηση που θα... ξεχαστεί πολύ γρήγορα. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, πίεσαν για το γκολ, αλλά όποτε χρειάστηκε ο Ίκερ Κασίγιας δήλωσε "παρών" κι αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του. Οι Ισπανοί είχαν αρκετά αμυντικά κενά, τα οποία κι εκμεταλλεύτηκαν οι Άντριαν Πόπα και Νικολάε Στάνκιου, δημιουργώντας διαρκώς ρήγματα στην αντίπαλη εστία. Παρόλα αυτά, και οι δύο άσοι ήταν σ' αρκετές περιπτώσεις "φλύαροι" στην τελική προσπάθεια.

Ο Βιθέντε ντελ Μπόσκε προχώρησε σε αρκετές αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα, δοκιμάζοντας διάφορα σχήματα. Αποτέλεσμα, οι φιλοξενούμενοι να αντιμετωπίζουν προβλήματα στην ομοιογένεια. Στο δεύτερο ημίχρονο, η "φούρια ρόχα" ανέλαβε τα ηνία, πήρε την κατοχή, αλλά και πάλι η Ρουμανία ήταν πιο απειλητική, χωρίς όμως να καταφέρει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Κασίγιας. Στα τελευταία λεπτά, η Ισπανία ανέβασε την απόδοσή της, χάρη στην είσοδο του Χουάν Μάτα, αλλά και πάλι το τελικό αποτέλεσμα δεν άλλαξε.

Ρουμανία (4-4-1-1): Ταταρουσάνου, Σαπουνάρου, Κίρικες, Γκριγκόρε, Φίλιπ, Πιντίλι (91' Ρόποταν), Χόμπαν, Πόπα (61' Τόρζε), Στάνκιου (85' Σανμαρτεάν), Στάνκου (66' Ιβάν), Αντόνε (74' Ρουσέσκου).

Ισπανία (4-4-1-1): Κασίγιας, Μάριο, Πικέ (52' Νάτσο), Μπάρτρα, Άλμπα, Σέρτζι Ρομπέρτο (60' Φάμπρεγκας), Κόκε, Πέδρο (67' Mάτα), Σίλβα (79' Μοράτα), Νολίτο (46' Ίσκο), Αλκάθερ (60' Αντούριθ).

Το live της αναμέτρησης

21:37
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του φιλικού ανάμεσα σε Ρουμανία και Ισπανία.
21:43
Ας δούμε τις συνθέσεις του αγώνα
Ρουμανία: Ταταρουσάνου, Σαπουνάρου, Κίρικες, Γκριγκόρε, Φίλιπ, Πιντίλι, Χόμπαν, Πόπα, Στάνκιου, Στάνκου, Αντόνε.
Ισπανία: Κασίγιας, Μάριο, Πικέ, Μπαρτρά, Άλμπα, Σέρχι Ρομπέρτο, Κόκε, Πέδρο, Σίλβα, Νολίτο, Αλκάθερ.
21:46
Οι δύο ομάδες έχουν κάνει την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο και όλα είναι έτοιμα για τη σέντρα
21:53

5'

Η άμυνα των Ισπανών... χάνει τον Στάνκιου, ο οποίος με προβολή επιχειρεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα αλλά η προσπάθειά του καταλήγει άουτ
21:56

8'

Καλή στιγμή για τη Ρουμανία. Ο Πόπα δοκιμάζει το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα περνά λίγα μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κασίγιας
21:58

10'

Ο Μπαρτρά εκτελεί το φάουλ, ο Πικέ πιάνει την κεφαλιά αλλά ο Ταταρουσάνου διώχνει σε κόρνερ
22:02
Ωραία ανάπτυξη από την Ισπανία, ο Ταταρουσάνου έχει χρειαστεί να επέμβει σε δύο περιπτώσεις μέχρι στιγμής.
22:08
Συμπληρώθηκε το πρώτο 20λεπτο χωρίς σκορ στο φιλικό
22:10
Οι δύο ομάδες απειλούν κυρίως στις αντεπιθέσεις
22:14

27'

Ωραία συνεργασία Σίλβα - Νολίτο, ο δεύτερος κάνει το σουτ, διώχνει ο Ταταρουσάνου
22:19

28'

Καλή στιγμή για τη Ρουμανία. Ο Στάνκιου δέχεται την μπάλα στην περιοχή, αλλά ο Κασίγιας τον σταματά.
22:21

33'

Φάση διαρκείας στα καρέ της Ισπανίας, η μπάλα φτάνει στον Σαπουνάρου έξω από την περιοχή, αυτός δοκιμάζει το σουτ αλλά δεν μπορεί να αιφνιδιάσει τον Κασίγιας που λέει ξανά "όχι"
22:21
Οι Ρουμάνοι έχουν ανεβάσει στροφές στα τελευταία λεπτά
22:25
Οι Ισπανοί είναι καλοί μπροστά αλλά αντιμετωπίζουν προβλήματα στην άμυνα
22:31

41'

Ωραία πάσα του Κόκε στον Πέδρο, αλλά πριν προλάβει αυτός να κάνει την προβολή, ο Γκριγκόρε προλαβαίνει και διώχνει σε κόρνερ που περνά ανεκμετάλλευτο για την Ισπανία.
22:32

45'

Κίτρινη κάρτα στον Πόπα
22:34
Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Ρουμανία - Ισπανία 0-0
22:51
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
22:53

48'

Ο Αντόνε βγαίνει στην αντεπίθεση με προϋποθέσεις, ο Πικέ τον κόβει και διώχνει σε κόρνερ
22:59

52'

Αλλαγή για την Ισπανία: Ο Νάτσο παίρνει τη θέση του Πικέ
23:00
Στο μεταξύ και ο Ίσκο έχει πάρει τη θέση του Νολίτο
23:05

60'

Αλλαγή για την Ισπανία: Ο Φάμπρεγκας παίρνει τη θέση του Σέρχι Ρομπέρτο και ο Αντούριθ αυτή του Αλκάθερ
23:07

61'

Αλλαγή και για τη Ρουμανία: Ο Τόρχε στη θέση του Πόπα
23:09

64'

Καλή στιγμή για τη Ρουμανία. Ο Στάνκου δοκιμάζει το σουτ στην περιοχή, η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Κασίγιας
23:15

66'

Αλλαγή για τη Ρουμανία: Ο Στάνκου δίνει τη θέση του στον Αντρέι Ιβάν
23:16

67'

Αλλαγή και για την Ισπανία: Ο Μάτα στη θέση του Πέδρο
23:22

74'

Αλλαγή για τη Ρουμανία: Ο Τανάσε στη θέση του Αντόνε
23:25
Πολύ πιο αργός ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ρουμανία εξακολουθεί να είναι ανώτερη από την Ισπανία, αλλά με λιγότερες ευκαιρίες.
23:31

81'

Ωραία πάσα του Αντούριθ στον Μοράτα, αυτός την κοντρολάρει και πριν προλάβει να σουτάρει τον προλαβαίνει ο Σαπουνάρου