CAF: Βήμα πρόκρισης για Γκαμπόν, Τυνησία, Γκάνα, Ακτή, γκολ ο Τζιμπούρ (vids)

Η δεύτερη νίκη της Γκαμπόν σε δύο αγώνες στον 1ο όμιλο της τρίτης φάσης των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2010 τη διατηρεί στην πρώτη θέση του "γκρουπ του θανάτου" με έξι βαθμούς.

Το Τόγκο δεν προέβαλε ιδιαίτερη αντίσταση στους γηπεδούχους, που με τον Μπρούνο Εκουέλε άνοιξαν το σκορ μόλις στο 11ο λεπτό. Στο 56’ ο Ρογκί Μέιγ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Αλέν Ζιρές και ο Μουάς Μπρου στο 83’ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.
Στο ντέρμπι του γκρουπ, Καμερούν και Μαρόκο έμειναν για δεύτερο παιχνίδι χωρίς νίκη και το 0-0 στη Γιαουντέ άφησε αμφότερους στην ουρά με μόλις ένα βαθμό, με τις ελπίδες του να περιορίζονται.

Δύο στα δύο και για την Τυνησία, η οποία φιλοξένησε στο "Στάδιο της 7ης Νοεμβρίου" την Μοζαμβίκη για τον 2ο όμιλο, την οποία και νίκησε με 2-0. Η ομάδα του Ουμπέρτο Κοέλιο ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 21' με πέναλτι του Ουισέν Μπεν Γιαχιά. Το ισχνό προβάδισμα, όμως, κράτησε μέχρι τις καθυστερήσεις, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν σε ορισμένες φάσεις, αλλά τελικώς να υποκύπτουν μετά το γκολ του Ουσαμά Νταραγκί στο 91'.

Η Νιγηρία δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στην αδύναμη Κένυα και επικρατώντας 3-0 παρακολουθεί από μικρή απόσταση (-2 βαθμούς) την πορεία της Τυνησίας. Το γκολ του Ούτσε στο 2ο λεπτό έδιωξε το άγχος από τους γηπεδούχους, οι οποίοι στο δεκάλεπτο 70'-80' ξεκαθάρισαν την κατάσταση με πρωταγωνιστή τον Ομπίνα (73', 77').

Με βασικό (έπαιξε 83 λεπτά) και σκόρερ τον Ράφικ Τζιμπούρ η Αλγερία επιβλήθηκε 3-1 της Αιγύπτου και σκαρφάλωσε αήττητη στην κορυφή του 3ου Ομίλου. Ο επιθετικός της ΑΕΚ έβαλε το τελευταίο λιθαράκι στο θρίαμβο των γηπεδούχων στο ντέρμπι της βορείου Αφρικής, ολοκληρώνοντας το έργο των Ματμούλ (60') και Γκεζάλ (64'). Τρία λεπτά πριν από τη λήξη μείωσαν οι "Φαραώ".

Το αήττητο διατήρησε και η Ζάμπια, η οποία υποδέχθηκε στην Τσιλιλαμπόμπουε την ουραγό του ομίλου Ρουάντα και έφτασε στη νίκη με 1-0, διαμορφώνοντας διαφορά τριών βαθμών από την πρωταθλήτρια Αφρικής Αίγυπτο (με ματς λιγότερο). Το τέρμα του Ρέινφορντ Καλάμπα στο 79' "λύτρωσε" τους γηπεδούχους που έχασαν ευκαιρίες και λίγο έλειψε να χάσουν ανέλπιστα βαθμούς.

Ο 4ος Όμιλος έχει ξεκάθαρο φαβορί, το οποίο δεν είναι άλλο από την Γκάνα χάρη στις δύο νίκες σε ισάριθμα ματς. Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, οι "μαύροι αστέρες" βρήκαν το τρόπο να διασπάσουν την άμυνα του Μάλι και με τέρματα των Ασαμόα και Αμόα στο 67' και στο 79' να διατηρηθούν στο +3 από το Μπενίν. Η ομάδα του Μισέλ Ντουσουγέ κατέκτησε τους τρεις βαθμούς απέναντι στο Σουδάν με σκόρερ τον Ομοτογιόσι (1-0).

Στον 5ο Όμιλο, Ακτή Ελεφαντοστού και Μπουρκίνα Φάσο πέτυχαν το "δύο στα δύο". Οι "ελέφαντες" του Ρομπέρ Νουζαρέ πέρασαν νικηφόρα από τη σκληρή έδρα της Γουινέα, επικρατώντας 2-1 χάρη στα γκολ των Μπακαρί Κονέ και Ρόμαρικ (είχε ισοφαρίσει ο Μπανγκουρά), ενώ η έτερη πρωτοπόρος του γκρουπ με σκορερ τον Μαμουνί Νταγκανό έφυγε με τους τρεις βαθμούς από το Μαλάουι (0-1).