Σώθηκε στο 92' η Βραζιλία, 50άρης ο Μέσι

Η Βραζιλία χρειάστηκε τον 35άρη Ολιβέιρα και τον Άλβες για να μην χάσει στην Παραγουάη, ο Μέσι σκόραρε ξανά για την Αργεντινή και η Ουρουγουάη πέρασε πρώτη. Τι έγινε στα προκριματικά του Μουντιάλ στη Νότια Αμερική.

Βραζιλία

Η Παραγουάη προηγήθηκε με δύο γκολ, ωστόσο η Βραζιλία κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ντάνι Άλβες στις καθυστερήσεις και να αποσπάσει τον βαθμό του 2-2 στην Ασουνσιόν. Οι γηπεδούχοι στάθηκαν άτυχοι στα πρώτα λεπτά, αφού έχασαν τον Χόρχε Μπενίτες στο 10' (μυικός τραυματισμός λίγες μέρες μετά τη μεταγραφή του από τον Ολυμπιακό στην Κρος Ασούλ), με συνέπεια να αγωνιστεί ξανά για πρώτη φορά από τον Κόπα Αμέρικα 2014 ο Ρόκε Σάντα Κρους. Ο Ρίτσαρντ Ορτίς είχε δοκάρι (προτού αντικατασταθεί με ρήξη χιαστών στο 2ο μέρος), ενώ ο Άλισον έκανε πανέμορφη επέμβαση στο ριμπάουντ. Ο Βραζιλιάνος σταμάτησε και τον Γκουστάβο Γκόμες λίγο αργότερα, ενώ στο 27' ο 35χρονος Ρικάρντο Ολιβέιρα είχε δοκάρι.

Άλβες-Σάντα Κρους-Βραζιλία-Παραγουάη

Στο τέλος του 1ου μέρους ο Ντάνιελ Λεστσάνο και στην αρχή του 2ου ο Ένγκαρ Μπενίτες έβαλαν μπροστά την "αλμπιρόχα" με δύο τέρματα και έφεραν σε δύσκολη θέση τον υπό πίεση Ντούνγκα. Ο Βραζιλιάνος τεχνικός έριξε στη μάχη τον Χουλκ στο ημίχρονο και λίγο αργότερα τον Λούκας Λίμα. Στο 79', ο αναγεννημένος στη Σάντος Ολιβέιρα μείωσε για τη "σελεσάο" και ο Ζονάς πέρασε στη θέση του αμέσως μετά. Τη λύση, όμως, έδωσε ο Άλβες στο 92', διασώζοντας τη Βραζιλία, που παραμένει εκτός θέσεων Μουντιάλ.

Παραγουάη (4-4-2): Βιγιάρ, Ντα Σίλβα, Γκόμες, Αγκιλάρ, Σαμούντιο, Γκονσάλες, Ορτιγκόσα, Ορτίς (56' Σαντάνα), Ε. Μπενίτες, Λεστσάνο (70' Ιτούρμπε), Χ. Μπενίτες (10' Σάντα Κρους)

Βραζιλία (4-1-4-1): Άλισον, Άλβες, Ζιλ, Μιράντα, Λουίς, Γκουστάβο (70' Λίμα), Γουίλιαν, Φερναντίνιο (46' Χουλκ), Αουγκούστο, Κόστα, Ολιβέιρα (80' Ζονάς)

Μέσι-Αργεντινή-Βολιβία © EPA

Ο Λιονέλ Μέσι έφτασε τα 50 γκολ σε 107 συμμετοχές για την εθνική Αργεντινής (και τα 499 στην καριέρα του) και οδήγησε την "αλμπισελέστε" σε άνετη νίκη 2-0 επί της Βολιβίας στο "Μάριο Κέμπες" της Κόρντομπα. Ο 29χρονος μπακ της Ρίβερ Πλέιτ, Γκαμπριέλ Μερκάδο, σκόραρε για δεύτερο σερί παιχνίδι στο 21ο λεπτό και στο 29' οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Έβερ Μπανέγα, με τον Μέσι να εκτελεί εύστοχα και να "ψαλιδίζει" στα έξι γκολ την απόσταση από τον αρχισκόρερ της χώρας, Γκαμπριέλ Μπατιστούτα. Στα αρνητικά, ο τραυματισμός του Άνχελ ντι Μαρία με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Αργεντινή (4-3-3): Ρομέρο, Μερκάδο, Ντεμιτσέλις, Πινόλα, Ρόχο, Μπίγλια, Μαστσεράνο, Μπανέγα (84' Φερνάντες), Μέσι, Ιγκουαΐν (78' Αγκουέρο), Ντι Μαρία (31' Κορέα)

Βολιβία (5-4-1): Λάμπε, Ντ. Μπεχαράνο, Εγκουίνο, Μαρτέλι, Γκουτιέρες, Ντι. Μπεχαράνο (46' Σαουσέδο), Κάμπος (46' Γκαλίντο), Ντά. Μπεχαράνο, Τσουμασέρο (75' Άρσε), Σμέντμπεργκ Νταλένσε, Ντουκ

Ουρουγουαη-Καβάνι

Στην πρώτη θέση των προκριματικών της Νότιας Αμερικής πέρασε η Ουρουγουάη, μετά από τη δύσκολη νίκη με 1-0 στο "Σεντενάριο" επί του Περού. Οι φιλοξενούμενοι απέτυχαν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες του Πάολο Γκερέρο στο 1ο ημίχρονο (οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρία με τους Σεμπαστιάν Κοάτες και δοκάρι με τον Μαουρίσιο Βικτορίνο) και το "πλήρωσαν". Στο 53' ο Λουίς Σουάρες έβγαλε πανέμορφη πάσα στον Έντινσον Καβάνι και ο άσος της Παρί Σεν Ζερμέν πλάσαρε με άνεση για το 1-0, ενώ λίγο αργότερα είχε κεφαλιά στο δοκάρι.

Ουρουγουάη (4-1-4-1): Μουσλέρα, Μ. Περέιρα, Βικτορίνο, Κοάτες, Ά. Περέιρα, Αρέβαλο, Σάντσες (86' Ρολάν), Γκονσάλες (80' Φούσιλε), Βεσίνο (46' Ροντρίγκες), Καβάνι, Σουάρες

Περού (4-2-2-2): Γκαλέσε, Αντβίνκουλα, Ράμος, Ροντρίγκες, Σέσπεδες, Ασκουές (65' Μπαλμπίν), Ταπία (63' Γιοτούν), Πόλο, Κουέβα, Γκερέρο, Πισάρο (49' Ρουιντίας)

Βιδάλ-Χιλή

Η πρωταθλήτρια Νότιας Αμερικής Χιλή είχε εύκολο έργο απέναντι στην πιο αδύναμη ομάδα των προκριματικών, την ουραγό Βενεζουέλα, επικρατώντας με 4-1 στο "Ραφαέλ Αγκουστίν Τοβάρ". Πρωταγωνιστές οι Μαουρίσιο Πινίγια και Αρτούρο Βιδάλ, οι οποίοι σημείωσαν από δύο γκολ έκαστος. Η αρχή έγινε, πάντως, από τον Ρόμουλο Οτέρο, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 9' για τους γηπεδούχους, αλλά τη σκυτάλη πήρε ο επιθετικός της Αταλάντα με τα τέρματά του. Η Βενεζουέλα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει και ο μέσος της Μπάγερν την τιμώρησε με δύο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο. Ο Αλάιν Μπαρόχα της ΑΕΚ "καθαιρέθηκε" από την ενδεκάδα μετά από τη νέα γκάφα του στο προηγούμενο παιχνίδι των Βενεζουελάνων.

Βενεζουέλα (4-4-2): Κοντρέρας, Ροσάλες, Βισκαρόντο, Βελάσκες, Βιγιανουέβα, Ανιόρ (60' Πενιαράντα), Ρινκόν, Φιγκέρα (28' Σέιχας, 74' Μπλάνκο), Οτέρο, Γκέρα, Μαρτίνες

Χιλή (4-3-3): Ερέρα. Ίσλα, Μεδέλ, Χάρα, Μποσεζούρ, Βιδάλ, Σίλβα, Γκουτιέρες, Ορεγιάνα (87' Μένα), Πινίγια (80' Καστίγιο), Σάντσες

Κολομβία

Η Κολομβία αποκαθήλωσε από την κορυφή το Εκουαδόρ, οδηγώντας το στην πρώτη ήττα του στα προκριματικά με 3-1 στην Μπαρανκίγια. Ο Κάρλος Μπάκα της Μίλαν επιβεβαίωσε την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται τον τελευταίο μήνα, ανοίγοντας το σκορ για τους Κολομβιανούς στο 15' και σημειώνοντας το τρίτο γκολ στο 67'. Ενδιάμεσα, στο 48', ο Σεμπαστιάν Πέρες είχε κάνει το 2-0 με κίνηση... καράτε, ενώ ο Μικαέλ Αρόγιο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις.

Κολομβία (4-2-3-1): Οσπίνα, Αρίας, Σαπάτα, Μουρίγιο, Ντίας, Πέρες (84' Κουέγιας), Τόρες, Κουαδράδο (85' Μορένο), Ροντρίγκες, Καρδόνα, Μπάκα (79' Ράμος)

Εκουαδόρ (4-4-2): Ντομίνγκες, Παρέδες, Ατσιλιέρ, Εράσο, Γ. Αγιοβί, Α. Βαλένσια, Νομπόα (83' Γκαϊμπόρ), Κινιόνες, Μοντέρο (59' Αρόγιο), Μένα (75' Χ. Αγιοβί), Ε. Βαλένσια