Ξύπνησε ο Πογκμπά, νέο "πάρτι" οι Πορτογάλοι

Χάρη σε ένα σουτ-φωτοβολίδα του Πολ Πογκμπά η Γαλλία πέρασε νικηφόρα με 1-0 από την έδρα της Ολλανδίας. Δεύτερη εξάρα μέσα σε τρεις ημέρες για τους Πορτογάλους!

Τη νίκη της βραδιάς πέτυχε η Γαλλία μέσα στην Ολλανδία με 1-0. Οι "τρικολόρ" είχαν σε πολύ καλή ημέρα τον Πολ Πογκμπά ο οποίος "ξύπνησε" και πέτυχε ένα φοβερό γκολ με δυνατό σουτ από μακρινή απόσταση στο πρώτο ημίχρονο.

Το ματς ήταν καλό, είχε φάσεις, όμως οι Γάλλοι ήταν ανώτεροι και δικαίως πανηγύρισαν το τρίποντο. Ένα τρίποντο που τους φέρνει στους 7 βαθμούς, παρέα με την Σουηδία που επικράτησε εύκολα με 3-0 της Βουλγαρίας.

Εντυπωσιακό πάντως ήταν και το Λουξεμβούργο με αντίπαλο την Λευκορωσία, όπου κατάφερε αν και έπαιζε με 10 παίκτες να πάρει την ισοπαλία (1-1) εκτός έδρας.

Από εξάρα σε εξάρα πηγαίνουν οι Πορτογάλοι. Μετά την εντυπωσιακή εμφάνιση και νίκη με 6-0 κόντρα στην Ανδόρα, πέτυχε άλλα έξι τέρματα ενάντια στα Νησιά Φερόε. Ο Αντρέ Σίλβα πέτυχε το πρώτο του χατ-τρικ με το εθνόσημο σκοράροντας στο 12- στο 22' και στο 37', ενώ στο δεύτερο ημίχρονο έστειλαν τη μπάλα στα δίχτυα και οι Κριστιάνο Ρονάλντο, Ζοάζο Μουτίνιο και Ζοάο Κάνσελο.

Στα άλλα ματς του 2ου ομίλου, τις νίκες πανηγύρισαν η Ελβετία και η Ουγγαρία.