Η Ιταλία "ξέρανε" τα Σκόπια με Ιμόμπιλε

Τα Σκόπια πήγαν να γίνουν η πρώτη ομάδα που θα νικούσε σε προκριματικα την Ιταλία μετά το 2006 όμως ο Ιμόμπιλε έκανε την ανατροπή για τους "ατζούρι". Νίκη στην Αλβανία για Ισπανία.

Όρθια στην Ουαλία έμεινε η Γεωργία σε ματς για τον 4ο όμιλο των προκριματικών του Μουντιάλ 2018, αφού παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 10' από κεφαλιά του Μπέιλ κατάφερε να πάρει παλικαρίσια το βαθμό της ισοπαλίας, με τον Οκριασβίλι να απαντάει με τον ίδιο τρόπο στο 57'.

Στα άλλα δύο ματς του ομίλου, η Σερβία (με βασικό και καλό τον Μιλιβόγεβιτς) νίκησε 3-2 την Αυστρία με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μίτροβιτς (2 γκολ) και Τάντιτς (1 γκολ και 2 ασίστ) ενώ η Ιρλανδία έφυγε με το τρίποντο από την Μολδαβία, νικωντας 3-1 την ομώνυμη ομάδα.

Στον 7ο όμιλο, η Ιταλία βρέθηκε μπροστά στο φάσμα της πρώτης ήττας της σε προκριματική φάση μεγάλης διοργάνωσης μετά το 2006 όταν τα Σκόπια πέτυχαν δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά απαντώντας σε αυτό του Μπελότι (πρώτο του με την "σκουάντρα ατζούρα" μόλις στην 3η συμμετοχή του και στην πρώτη του ως βασικός), όμως το φινάλε είχε την υπογραφή του Ιμόμπιλε.

Ο φορ της Λάτσιο ισοφάρισε για την ομάδα του Βεντούρα στο 75' και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 3-2 με κοντινή κεφαλιά, για να επεκτείνει έτσι το εκπληκτικο αήτητο σερί της Ιταλίας σε προκριματική φάση μεγάλων διοργανώσεων σε 53 παιχνίδια!

Εξίσου εντυπωσιακό είναι το αήττητο της Ισπανίας σε προκριματική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου, με τη "φούρια ρόχα" να παίρνει την εκτός έδρας νίκη επί της Αλβανίας με 2-0 χάρη σε τέρματα των Ντιέγκο Κόστα και Νολίτο και να φτάνει τα 56 σερί ματς χωρίς ήττα (τελευταία από τη Δανία το 1993).

Όσον αφορά στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής στον όμιλο, το Ισραήλ επικράτησε 2-1 του Λίχτενσταϊν, χάρη σε δύο γκολ του Χεμέντ στο πρώτο 20λεπτο.

Ο Μάριο Μάντζουκιτς πέτυχε το μοναδικό γκολ της Κροατίας στην εκτός έδρας νίκη της με 1-0 επί της Φινλανδίας για τον 9ο όμιλο (βασικός ο Λουντ, έπαιξε σε όλο το ματς) ενώ στα άλλα δύο ματς του ομίλου η Ισλανδία "καθάρισε" μέσα σε δύο λεπτά την Τουρκία με σκόρερ τους Μπιάρνανσον και Φινμπόγκασον και η Ουκρανία δεν συνάντησε δυσκολίες απέναντι στο Κόσοβο (3-0).

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΩΝ (9/10)

4ος όμιλος

Ουαλία - Γεωργία 1-1 (10' Μπέιλ / 57' Οκριασβίλι)

Μολδαβία - Ιρλανδία 1-3 (45+1' Μπουγκάλοβ / 2' Λονγκ, 69' 77' Μακλίν)

Σερβία - Αυστρία 3-2 (6' 23' Μίτροβιτς, 74' Τάντιτς / 15' Ζάμπιτσερ, 62' Γιάνκο)

7ος όμιλος

Ισραήλ - Λίχτενσταϊν 2-1 (4', 16' Χεμέντ / 49' Γκόπελ)

Αλβανία - Ισπανία 0-2 (55' Ντιέγκο Κόστα, 63' Νολίτο)

Σκόπια - Ιταλία 2-3 (57' Νεστορόβσκι, 59' Χασάνι / 24' Μπελότι, 75' 90+2' Ιμόμπιλε)