Φιλικά: Τίμησε τη μνήμη του Κρόιφ αλλά έχασε η Ολλανδία

Ένα 24ωρο μετά το θάνατο του Γιόχαν Κρόιφ, η Ολλανδία υποδέχθηκε στην "Amsterdam Arena" τη Γαλλία, από την οποία ηττήθηκε με 3-2, σε ένα ματς με ιδιαίτερη συγκίνηση. Ενός λεπτού χειροκρότημα στο 14ο λεπτό στη μνήμη του "ιπτάμενου" Ολλανδού. Ήττα σοκ για την Πορτογαλία.

Σε ένα ματς με ιδιαίτερη συγκίνηση ένα 24ωρο μετά από το θάνατο του Γιόχαν Κρόιφ, η Γαλλία επικράτησε με 3-2 της Ολλανδίας στην "Amsterdam Arena". Οι "τρικολόρ" μπήκαν πολύ καλύτερα στο ματς και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αντουάν Γκριεζμάν. Επτά λεπτά αργότερα πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Ζιρού να στέλνει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Όλα αυτά πέρασαν φυσικά σε δεύτερη μοίρα όταν στο 14ο λεπτό, ο διαιτητής διέκοψε προσωρινά το παιχνίδι προκειμένου να αποδοθεί φόρος τιμής στη μνήμη του "ιπτάμενου Ολλανδού", με τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο να σηκώνεται όρθιος και να προσφέρει το πιο γλυκό χειροκρότημα για τον... πατέρα του σύγχρονου ποδοσφαίρου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι "οράνιε" κατάφεραν αρχικά να μειώσουν στο 47ο λεπτό με κεφαλιά του Ντε Γιονγκ. Στο 60' η Γαλλία είχε δοκάρι με τον Παγέτ και τελικά στο 86' ο Ιμπραϊμ Αφελάι έφερε το ματς στα ίσα (2-2) για τους γηπεδούχους και αφιέρωσε το γκολ του στον Κρόιφ. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Στο 87' ο Ματουιντί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Ολλανδία: Σίλεσεν, Φέλτμαν, Μπρούμα, Φαν Ντάικ (46' Αφελάι), Μπλιντ, Βίλεμς(77' Φαν Άανχολτ), Κλάζι (46' Ντεπάι), Κλάασεν (75' Βαϊνάλντουμ), Σνάιντερ (37' Μπαζούρ), Ντε Γιονγκ (81' Γιάνσεν), Πρόμες.

Γαλλία: Μανταντά, Ζαλέ, Βαράν, Κοσιελνί, Εβρά (46' Ντιν), Πογκμπά (87' Σισοκό), Ντιαρά (46' Καντέ), Ματουιντί, Παγέτ, Γκριεζμάν (46' Μαρσιάλ), Ζιρού (73' Ζινιάκ)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακά της, Στογιάνοφ, η Βουλγαρία πήρε το "διπλό" στο φιλικό με την Πορτογαλία. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 19ο λεπτό με τον Μαρσελίνιο, οι παίκτες του Σάντος προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα ίσα, ωστόσο κάθε προσπάθειά τους έπεφτε στο κενό ελέω... Στογιάνοφ.

Στο 66ο λεπτό, ο Κριστιάνο Ρονάλντο είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει από την άσπρη βούλα, ωστόσο ούτε αυτός κατάφερε να νικήσει τον Βούλγαρο γκολκίπερ, με αποτέλεσμα το 0-1 να μείνει μέχρι το τέλος.

Πορτογαλία: Λόπες, Βιεϊρίνια, Μπρούνο Άλβες, Πέπε, Ελιζέου, Ουίλιαμ, Ζοάο Μάριο, Αντριέν, Νάνι, Κριστιάνο Ρονάλντο, Ράφα

Βουλγαρία: Στογιάνοφ, Στράχιλ Ποπόφ, Αλεξάνταρ Αλεξάντροφ, Μποντούροφ, Μιχαήλ Αλεξάντροφ, Ρανγκέλοφ, Ιβέλιν Ποπόφ, Μαρσελίνιο, Τσότσεφ, Μιλάνοφ, Ντιάκοφ