Υπεροχή των συλλόγων της Αίγινας στο τουρνουά του Πόρτο Ράφτη

Η πρώτη αγωνιστική του δεύτερου πανελληνίου πρωταθλήματος beach racket ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία στις 26 & 27 Μαΐου στον Άγιο Σπυρίδωνα Πόρτο Ράφτη στην έδρα του Αθλητικού Ομίλου Ρακετιστών Πόρτο Ράφτη.

Στους αγώνες, που τελέστηκαν υπό την αιγίδα του Π.Σ.Α.Ξ., συμμετείχαν πέντε σύλλογοι από όλοι την Ελλάδα με 65 αθλητές και αθλήτριες που έλαβαν μέρος στις τρεις κατηγορίες που προγραμματίστηκαν.

Φέτος σε σχέση με πέρυσι τα παιχνίδια ήταν αρκετά περισσότερα (33 έναντι 20) και για αυτό το λόγο οι αγώνες έγιναν σε δύο ημέρες.

Ο τοπικός σύλλογος κατέβασε δέκα ομάδες. Ο σύλλογος της Κυπαρισσίας αξίζει να σημειωθεί ότι συμμετείχε με έξι ομάδες καθώς και ο σύλλογος των Κρεστένων με τρεις, ο σύλλογος της Αίγινας με επτά ομάδες και ομοίως με επτά ομάδες ο Ναυταθλητικός Όμιλος της Γαλάζιας Ακτής.

AΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Στην κατηγορία μικτές δυάδες την πρώτη θέση κατέλαβαν οι: Μηνάς Μαραγκός, Έφη Μυρίλα του Α.Ο.Ξ. Αίγινας με 290,92 βαθμούς

την δεύτερη θέση οι: Σπύρος Μουρελάτος, Κων/να Κάτρη του ΝΑ.Ο.Γαλάζιας ακτής με 284,01 βαθμούς

την τρίτη θέση οι: Θεόδωρος Μισιχρόνης, Λίνα Κλίτσου του Α.Ο.ΡΑ. Πόρτο Ράφτη με 261,8 βαθμούς

Στην κατηγορία δυάδες ανδρών την πρώτη θέση κατέλαβαν οι: Μάνος Αλιβιζάτος, Μάριος Μάσβουλας του Α.Ο.ΡΑ. Πόρτο Ράφτη με 344,52 βαθμούς

την δεύτερη θέση οι: Δημήτρης Μαύρος, ΤάσοςΣπηλιωτόπουλος , του ΝΑ.Ο.Γαλάζιας Ακτής με 332,77 βαθμούς

την τρίτη θέση οι: Σπύρος Μουρελάτος, Στέφανος Μπόκιας του ΝΑ.Ο.Γαλάζιας Ακτής με 285,25 βαθμούς

Στην κατηγορία τετράδες ανδρών την πρώτη θέση κατέλαβαν οι: Γιώργος Ράπτης, Παναγιώτης Σεγρέδος, Μηνάς Μαραγκός, Περικλής Σεμερτζέλης του Α.Ο.Ξ. Αίγινας με 888,95 βαθμούς

την δεύτερη θέση οι: Νίκος Ψευδός, Λύσσανδρος Ζαχαρόπουλος, Γιώργος Μιχαλόπουλος, Κώστας Πλατανίτης του Σ.Π.Θ.Α.Κρεστένων με 787,98 βαθμούς

την τρίτη θέση οι: Σπύρος Μουρελάτος, Στέφανος Μπόκιας, Φώτης Κατσιούλης, Γιώργος Στέβης του ΝΑ.Ο.Γαλάζιας Ακτής με 717,64 βαθμούς

H επόμενη αγωνιστική θα γίνει το διήμερο 30 Ιουνίου & 1 Ιουλίου στην Αίγινα.

Δήλωση Σ.Π.Θ.Α. Κρεστένων

"Τα μέλη του συλλόγου μας, αισθανόμαστε απόλυτα δικαιωμένα απο την στηριξή μας στον ΠΣΑΞ στα εύκολα αλλά και στα δύσκολα της χρονιάς που πέρασε. Κατά γενική ομολογία η πρώτη φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος beach racket 2012 που διεξήχθη στο Πόρτο Ράφτη, πήρε άριστα σε όλους τους τομείς. Αρχικά το μηχάνημα μέτρησης σε συνεργασία πάντα με την MOBICS "έδειξε τα δόντια του" για την αντικειμενική μέτρηση και την σταθερότητα του σε όλες τις συνθήκες του περιβάλλοντος. Επίσης ξεχώρισε το ήθος και το αγωνιστικό επίπεδο των αθλητών και αθλητριών που συμμετείχαν. Χωρίς να θέλουμε να κάνουμε κάποια εξαίρεση θα θέλαμε να δώσουμε ιδιαίτερα τα συγχαρητήριά μας στην ομάδα της Αίγινας (τετράδες ανδρών) που μετά απο ένα καταπληκτικό παιχνίδι κατέκτησε δίκαια την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο. Επίσης, θερμά συγχαρητήρια και στην πρώτη ομάδα του συλλόγου μας που μετά απο ένα επίσης καταπληκτικό παιχνίδι κατέκτησε δίκαια τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο, και απέδειξε ότι και φέτος θα πρωταγωνιστήσει στο πρωτάθλημα, ως συνέχεια της περσινής κατάκτησης του τίτλου".