Χάλκινο και...Πεκίνο για Αλεξανίδη

Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες, μετά... χάλκινου μεταλλίου για τον Λαυρέντη Αλεξανίδη.

Ο τζουντόκα του Φίλιππου Αμυνταίου, στον τελικό των ρεπεσάζ του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που φιλοξενείται στη Λισαβόνα, επικράτησε με Koka του Ισραηλινού «χάλκινου» πρωταθλητή Ευρώπης του 2007 στο Βελιγράδι, Γκαλ Γεκουτιέλ και πανηγύρισε την κατάκτηση της τρίτης θέσης στην κατηγορία των -60 κιλών.

Μια κατηγορία, στην οποία ο Αλεξανίδης θα δώσει το «παρών» και στο Ολυμπιακό τουρνουά του προσεχούς Αυγούστου στο Πεκίνο, δεδομένης της θέσης που εξασφάλισε στην ευρωπαϊκή κατάταξη της EJU. Να σημειωθεί ότι αυτό είναι το δεύτερο χάλκινο μετάλλιο του Αλεξανίδη σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανδρών, μετά από αυτό που είχε πάρει πριν από τρία χρόνια, στη διοργάνωση του Ρότερνταμ.

«Η χαρά μου είναι διπλή. Από τη μία η πρόκριση στους Ολυμπιακούς και από την άλλη το μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό», είπε ο Αλεξανίδης αμέσως μετά την ολοκλήρωση του τελικού των ρεπεσάζ. «Στεναχωριέμαι που δεν μπόρεσα να πάρω μέρος στον τελικό, αφού βρέθηκα 10 δευτερόλεπτα μακριά του, όμως το χάλκινο μετάλλιο μετριάζει την πίκρα. Τώρα θα δουλέψω για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου, που είναι και ο μεγάλος στόχος της χρονιάς. Μου λείπει ένα Ολυμπιακό μετάλλιο και γι` αυτό θα παλέψω με όλες μου τις δυνάμεις».

Ο αγώνας με τον Γεκουτιέλ ήταν εντυπωσιακός. Ο Αλεξανίδης προηγήθηκε με Koka (από Shido), ενώ σχεδόν με τη συμπλήρωση δύο λεπτών πήρε και Yuko. Ο Ισραηλινός το μόνο που κατάφερε ήταν να πάρει δύο Shido, που όμως δεν ήταν αρκετά. Ο πρωταθλητής μας, στον β` προκριματικό γύρο (σ.σ. στον πρώτο πέρασε bye), νίκησε με Ippon σε περίπου ένα λεπτό, τον Σλοβένο Γκεόργκι Ζανταράγια, ενώ στα προημιτελικά έκαμψε και την αντίσταση του Αρμένιου Χοβάνες Νταβτιάν, επίσης με Ippon, σε 1 λεπτό και 20 δευτερόλεπτα.

Στα ημιτελικά, βρέθηκε μόλις 10 δευτερόλεπτα μακριά από τη νίκη (σ.σ. 1:31 πριν το τέλος κέρδισε Koka από Shido) απέναντι στον Ολλανδό παγκόσμιο πρωταθλητή του 2007 στο Ρίο ντε Τζανέιρο, Ρούμπεν Χούκς, όμως ένα λάθος της στιγμής του στοίχισε ακριβά. Ο Χουκς ήταν αυτός που πήρε τη νίκη με Ippon (από Osae komi waza) και την πρόκριση για τον τελικό, στέλνοντας τον Αλεξανίδη στον τελικό των ρεπεσάζ με αντίπαλο τον Γεκουτιέλ όπου και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.