Στη λίστα για τον κορυφαίο Ευρωπαίο του 2007 ο Γκούσης

Τους 29 αθλητές που θα διεκδικήσουν τον τίτλο του κορυφαίου Ευρωπαίου αθλητή για το 2007 ανακοίνωσε η Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία στίβου με έναν Έλληνα να φιγουράρει ανάμεσα τους. Πρόκειται για τον Τάσο Γκούση, ο οποίος χάρη στην παρουσία του στον τελικό των 200μ. του πρόσφατου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, που αξίζει να σημειωθεί ότι ήταν ο μοναδικός εκπρόσωπος της «γηραιάς ηπείρου», κέρδισε μια θέση στις σχετικές υποψηφιότητες.

Η διαδικασία της ψηφοφορίας για το φίλαθλο κοινό έχει ήδη ξεκινήσει στην επίσημη ιστοσελίδα της EAA (www.european-athletics.org) και θα διαρκέσει ως τις 25 Σεπτεμβρίου. Μάλιστα όσοι πετύχουν με την σωστή σειρά τους τρεις φιναλίστ θα μπουν σε κλήρωση με δώρο ένα ταξίδι για δύο άτομα για να παρακολουθήσουν τους αγώνες της Σούπερ Λίγκα του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου (21-22 Ιουνίου 2008). Εκτός των φιλάθλων τις προτιμήσεις τους θα δώσουν ΜΜΕ, τα μέλη-Ομοσπονδίες της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας και ένα πάνελ ειδικών.

Αναλυτικά οι υποψήφιοι

- Χαλίλ Ακάς (Τουρκία)-3.000μ. στιπλ
Κορυφαίος Ευρωπαίος του Απριλίου. Δύο φορές νικητής στους Παγκόσμιους Πανεπιστημιακούς Αγώνες και δύο φορές νικητής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα συλλόγων. Σημείωσε τρία εθνικά ρεκόρ το 2007 και ήταν 4ος στο Ευρωπαϊκό κλειστού στα 3.000μ.

- Βιρτζίλιους Αλέκνα (Λιθουανία)-Δισκοβολία
Κορυφαίος Ευρωπαίος του Ιουλίου, νούμερο 2 στην παγκόσμια κατάταξη και αήττητος σε 37 διοργανώσεις μέχρι το Παγκόσμιο της Οζάκα, που τραυματίστηκε και έμεινε 4ος.

- Γιούρι Μπορζακόφσκι (Ρωσία)-800μ.
Κορυφαίος της ηπείρου στο αγώνισμα το 2007 και ο μοναδικός Ευρωπαίος που συμμετείχε στον τελικό του Παγκοσμίου, παίρνοντας το χάλκινο.

- Αρτούρο Κασάδο (Ισπανία)-1.500μ.
«Χάλκινος» στο Ευρωπαϊκού κλειστού και νικητής του αγωνίσματος στην Α΄ κατηγορία του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου. Ήταν ο καλύτερος Ευρωπαίος στον τελικό της Οζάκα, τερματίζοντας 7ος.

- Άλιστερ Κρεγκ (Ιρλανδία)-10.000μ.
Καλύτερος Ευρωπαίος στα 3.000μ., 50.000μ. και 10.000μ. στα οποία πέτυχε εθνικό ρεκόρ με 27:39.55.

- Σέρχι Ντέμιντιουκ (Ουκρανία)-100μ. εμπόδια
Καλύτερος Ευρωπαίος στο αγώνισμα, πέτυχε εθνικό ρεκόρ σε κλειστό και ανοιχτό στίβο φέτος. Πρώτος Ευρωπαίος στον τελικό του Παγκοσμίου της Οζάκα με 6η θέση. Πήρε το χρυσό μετάλλιο στους Παγκόσμιους Πανεπιστημιακούς Αγώνες.

- Μάρλον Ντεβόνις (Βρετανία)-100μ.
Ταχύτερος Ευρωπαίος στο αγώνισμα φέτος με 10.06, ήταν ο καλύτερος Ευρωπαίος στον τελικό της Οζάκα με 6η θέση. Νικητής στα 200μ. της Σούπερ Λίγκα του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου και μέλος της ομάδας 4Χ100μ. που πήρε το χρυσό στην ίδια διοργάνωση και το χάλκινο στην Οζάκα.

- Γιοάν Ντινίζ (Γαλλία)-50χλμ βάδην
Νικητής στα 20χλμ βάδην του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου με εθνικό ρεκόρ. Πήρε το ασημένιο στα 50χλμ βάδην στο Παγκόσμιο της Οζάκα.

- Λέσλι Ντιονέ (Γαλλία)-400μ.
Ταχύτερος Ευρωπαίος στο αγώνισμα το 2007, νικητής στη Σούπερ Λίγκα του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου και 5ος στην Οζάκα.

- Ντάνι Έκερ (Γερμανία)-Επί κοντώ
Πρωταθλητής Ευρώπης στον κλειστό και «χάλκινος» στο Παγκόσμιο. Έχει την πέμπτη καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο με 5μ87.

- Νέλσον Έβορα (Πορτογαλία)-Τριπλούν
Παγκόσμιος πρωταθλητής και καλύτερος Ευρωπαίος με εθνικό ρεκόρ στα 17μ74. Νικητής στην Α΄ κατηγορία του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου, πέτυχε δύο εθνικά ρεκόρ φέτος.

- Μο Φαράχ (Βρετανία)-5.000μ.
Νικητής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Cross Country του 2006 και καλύτερος Ευρωπαίος στο αγώνισμα στο Παγκόσμιο της Οζάκα.

- Φρανσίσκο Φερνάντεζ (Ισπανία)-20χλμ βάδην
Δευτεραθλητής κόσμου στο αγώνισμα, δύο φορές νικητής στη σειρά αγώνων της IAAF Challenge, πέτυχε τέσσερα εθνικά ρεκόρ το 2007.

- Τζέισον Γκάρντενερ (Βρετανία)-100μ.
Κορυφαίος Ευρωπαίος του Μαρτίου, όταν κατέκτησε τον τέταρτο τίτλο του στον κλειστό στα 60μ.

- Ντέιβιντ Γκίλικ (Ιρλανδία)-400μ.
Κορυφαίος Ευρωπαίος του Φεβρουαρίου, διατήρησε τον ευρωπαϊκό του τίτλο στο αγώνισμα στον κλειστό. Πέτυχε δύο εθνικά ρεκόρ σε κλειστό και ανοιχτό.

- Τάσος Γκούσης (Ελλάδα)-200μ.
Ο μοναδικός Ευρωπαίος στον τελικό του αγωνίσματος στην Οζάκα, στον οποίο τερμάτισε 8ος. Ήταν 3ος στη Σούπερ Λίγκα του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου.

- Άντριου Χόουι (Ιταλία)-Μήκος
Πρωταθλητής Ευρώπης στον κλειστό και «ασημένιος» στην Οζάκα. Ήταν δεύτερος στην Α΄ κατηγορία του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου και μέλος της ομάδας 4Χ100μ. που νίκησε στην ίδια διοργάνωση. Βελτίωσε τα εθνικά ρεκόρ σε κλειστό και ανοιχτό.

- Γκερτ Κάντερ (Εσθονία)-Δισκοβολία
Παγκόσμιος πρωταθλητής με 18 νίκες το 2007 και με την κορυφαία επίδοση στον κόσμο για φέτος με 72μ02. Νικητής στο χειμερινό Ευρωπαϊκό Κύπελλο ρίψεων και στην Β΄ κατηγορία του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου.

- Ρομέν Μεσνίλ (Γαλλία)-Επί κοντώ
«Ασημένιος» στο Παγκόσμιο της Οζάκα και στη Σούπερ Λίγκα του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου.

- Αντρέι Μίκνεβιτς (Λευκορωσία)-Σφαιροβολία
«Χάλκινος» στο Παγκόσμιο της Οζάκα.

- Μουσταφά Μοχάμεντ (Σουηδία)-3.000μ. στιπλ
Κορυφαίος Ευρωπαίος στο αγώνισμα, έσπασε το εθνικό ρεκόρ που κρατούσε χρόνια με 8:05.75 και καλύτερος Ευρωπαίος στο Παγκόσμιο, τερματίζοντας 4ος.

- Φράνσις Ομπικβέλου (Πορτογαλία)-100μ.
Κορυφαίος Ευρωπαίος του Ιουνίου και ταχύτερος Ευρωπαίος με την καλύτερη φετινή επίδοση 10.06. Νικητής στην Α΄ κατηγορία του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου, στο Γκόλντεν Λιγκ της Ζυρίχης ενώ έκανε το νταμπλ στα σπριντ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα συλλόγων.

- Τέρο Πιτκαμάκι (Φινλανδία)-Ακοντισμός
Παγκόσμιος πρωταθλητής με 11 νίκες, συμπεριλαμβανομένων των Γκόλντεν Λιγκ στο Όσλο και στο Παρίσι. Κάτοχος της καλύτερος επίδοσης στην ήπειρο με 91μ23.

- Μάρεκ Πλάβγκο (Πολωνία)-400μ. εμπόδια
«Χάλκινος» στην Οζάκα και δεύτερος στη Σούπερ Λίγκα του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου. Μέλος της ομάδας 4Χ400μ. που πήρε το χάλκινο στο Παγκόσμιο.

- Βίκτορ Ρόθλιν (Ελβετία)-Μαραθώνιος
Κορυφαίος Ευρωπαίος του Απριλίου. «Χάλκινος» στο Παγκόσμιο και νικητής στον μαραθώνιο της Ζυρίχης με εθνικό ρεκόρ 2:08.20, ο δεύτερος καλύτερος χρόνος από Ευρωπαίο φέτος.

- Γιάροσλαβ Ριμπακόφ (Ρωσία)-Ύψος
«Ασημένιος» στο Παγκόσμιο με 2μ35, την καλύτερη επίδοση για φέτος στην ήπειρο.

- Ρόμαν Σέμπρλε (Τσεχία)-Δέκαθλο
Παγκόσμιος πρωταθλητής και νούμερο 1 στην παγκόσμια κατάταξη με 8.697 βαθμούς.

- Ιβάν Τίκχον (Λευκορωσία)-Σφυροβολία
Παγκόσμιος πρωταθλητής με 83μ63, «ασημένιος» στο χειμερινό Ευρωπαϊκό Κύπελλο ρίψεων. Νικητής στην Α΄ κατηγορία του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου με 79μ40.