Ηρακλής-Παναθηναϊκός 3-2

Μετά από ένα αγώνα, που ασφαλώς και δεν θα μπορούσε να δρέψει δάφνες ποιότητας και ο οποίος διεξήχθη μπροστά σε μισοάδειες εξέδρες την Κυριακή (05/10) στη Νεάπολη της Λάρισας, ο πρωταθλητής Ηρακλής νίκησε τον Κυπελλούχο Παναθηναϊκό με 3-2 σετ και κατέκτησε το Super Cup.

Οι δύο ομάδες, που βρίσκονται ακόμα στο στάδιο του μονταρίσματος, ήταν λογικό στο πρώτο επίσημο ματς της σεζόν να έχουν αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση τους, παρουσιάζοντας ανά διαστήματα ένα μικρό δείγμα των φετινών τους δυνατοτήτων.

Όλα αυτά πάντως δεν μειώνουν το πάθος και τη μαχητικότητα που είχαν με τον «γηραιό» να είναι καλύτερος στις λεπτομέρειες και να κατακτά τον τίτλο ψυχολογίας.

Ο Κώστας Αρσενιάδης ξεκίνησε βασικό τον Κράβαρικ παρά το γεγονός ότι είχε χάσει αρκετές προπονήσεις λόγω τραυματισμού. Ο αρχηγός της ομάδας έκανε δίδυμο στους κεντρικούς με τον Σμαραγδή, πασαδόρος ήταν ο Τίσερ, ακραίοι οι Κονσταντίνοφ και Άχρεμ, διαγώνιος ο Νίλσον και λίμπερο ο Μπρουκς.

Ο Αλέκος Λεώνης, από την άλλη πλευρά, δεν είχε στη 12άδα τον τραυματία Ερπ και πέμπτος ξένος ήταν ο Γκέριτς ο οποίος έκαναν μαζί με τον Πανταλέων το ζευγάρι των κεντρικών. Ακραίοι στο βασικό σχήμα ήταν ο Αντράε και ο Λάππας, διαγώνιος ο Αγκάμεζ, πασαδόρος ο Ντεπεστέλε και λίμπερο ο Στεφάνου.

Το εναρκτήριο σετ κύλησε εξ ολοκλήρου στον ρυθμό των «πρασίνων». Με καλύτερη οργάνωση στο παιχνίδι τους, πιο αποτελεσματική επίθεση και με δυνατό σερβίς μετέτρεψαν το εύθραυστο 7-6 με το οποίο προηγήθηκαν σε 11-6 και ουσιαστικά κάπου εκεί τέλειωσε το σετ. Ο «γηραιός» με αρκετά προβλήματα στην υποδοχή του και χωρίς συνοχή δεν μπόρεσε να αντιδράσει με επακόλουθο η ψαλίδα υπέρ του Κυπελλούχου να αρχίσει να ανοίγει με απόγειο το τελικό 25-16.

Στο δεύτερο σετ η κατάσταση άλλαξε. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε μεν δυνατά, παίρνοντας προβάδισμα με 8-5 όμως οι Θεσσαλονικείς βρήκαν τον ρυθμό τους, πίεσαν με το σερβίς, γενικότερα βελτιώθηκαν σε όλους τους τομείς και έτσι πέρασαν μπροστά με 16-13. Η αθηναϊκή ομάδα πρόβαλε αντίσταση και έμεινε κοντά στο σκορ ως το 18-17 και από εκεί και πέρα ο Ηρακλής κυριάρχησε πλήρως, οδήγησε σε αρκετά λάθη τον αντίπαλο του και έγραψε άνετα το 25-20.

Στο τρίτο σετ ήταν η σειρά των «πρασίνων» να πάρουν τον…πρωταγωνιστικό ρόλο. Με όπλο το μπλοκ, τις καλύτερες επιλογές στην επίθεση και το σερβίς, πήρε το πάνω χέρι με 11-9, φτάνοντας με συνοπτικές διαδικασίες στο 22-14, αφού ο πρωταθλητής παρουσιάστηκε με τα…συμπτώματα που είχε στο πρώτο σετ. Φυσικό ήταν ο Παναθηναϊκός να κατακτήσει το σετ με 25-16 και να πάρει κεφάλι για τη νίκη.

Ο Ηρακλής όμως δεν ήταν διατεθειμένος να παραδοθεί τόσο εύκολα. Με το μπλοκ και την επίθεση να λειτουργούν άψογα και εκμεταλλευόμενος το προβλέψιμο παιχνίδι του αντιπάλου του, προηγήθηκε με 8-4, 13-6, 20-12 και με 25-16 έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ έγινε μεγάλη μάχη. Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και πήρε τα ηνία με 5-1 και 7-4. Οι «κυανόλευκοι» όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά και με έναν αμφισβητούμενο πόντο, ο οποίος στο ριπλέι της τηλεοπτικής μετάδοσης φάνηκε ότι ήταν έξω, ισοφάρισαν σε 8-8. Με ανεβασμένη ψυχολογία, ξέφυγαν με 12-10 και παρά την προσπάθεια των «πρασίνων» , έκαναν το 15-13, ξεσπώντας σε ξέφρενους πανηγυρισμούς μαζί με τους οπαδούς τους που έδωσαν βροντερό παρών σε αντίθεση με αυτούς του Παναθηναϊκού...

Τα σετ: 16-25, 25-20, 16-25, 25-16, 15-13.

Ηρακλής: Κράβαρικ 3, Τίσερ 4, Νίλσον 25, Σμαραγδής 8, Κονσταντίνοφ 16, Αχρεμ 1, Μπρουκς (λ-45%), Γκόρτσιανιουκ, 5, Κουλιέρης.

Παναθηναϊκός: Αγκάμεζ 19, Λάππας 13, Αντράε 13, Ντεπεστέλε 8, Γκέριτς 6, Πανταλέων 6, Στεφάλου (λ-50%), Κυριαζής, Ντονάς 1, Ψάρρας.