Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-3

Σε ένα συναρπαστικό ημιτελικό που κρίθηκε στο τάι μπρέικ, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 σετ του Παναθηναϊκού στη Χίο και εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει μία εκ των Ηλιούπολη - ΑΕΚ.

Όπως και πριν από έξι μέρες στο ματς για το πρωτάθλημα, έτσι και την Παρασκευή (4/3) ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ ( 18-25, 25-20, 25-23, 19-25, 7-15) και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει μία εκ των Ηλιούπολη - ΑΕΚ. Οι "ερυθρόλευκες" βρέθηκαν να χάνουν με 2-1 σετ, ωστόσο κατάφεραν αρχικά να ισοφαρίσουν και στη συνέχεια να πάρουν το ματς στο τάι μπρέικ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, είχε πλουρασιμό στην επίθεση και αξιοποίησε όλες τις παίκτριές του για να έρθει σχετικά εύκολα το πρώτο σετ. Στο δεύτερο, ο Παναθηναϊκός πέρασε στην αντεπίθεση. Εκμεταλλευόμενος την αδράνεια των "ερυθρολεύκων" και σε συνδυασμό με το πολύ καλό παιχνίδι του κατάφερε όχι μόνο να φέρει το ματς στα ίσα, αλλά να πάρει και το τρίτο σετ.

Οι "πράσινες" βρίσκονταν σε όλο το τρίτο σετ μπροστά στο σκορ, αλλά ο Ολυμπιακός, με πίεση από το σερβίς ισοφάρισε σε 23-23. Στο σημείο εκείνο ένα μεγάλο μπλοκ άουτ της Τσίμα σε δύσκολη φάση και ένα μπλοκ της Γκούζου έφεραν το 2-1.

Οι παίκτριες του Κοβάτσεβιτς αντέδρασαν και με όπλο τους το σερβίς πήραν το τέταρτο σετ πολύ πιο εύκολα απ'ότι δείχνει το 25-19 κι έτσι ο ημιτελικός οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Εκεί, ο Ολυμπιακός, με ανεβασμένη ψυχολογία έφτασε χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα στο 15-7 και εξασφάλισε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου.

Τα σετ: 18-25, 25-20, 25-23, 19-25, 7-15

Παναθηναϊκός: Γκούζου 9 (5/11 επ, 4 μπλοκ), Κουτουξίδου 2 (1/4 επ, 1 άσσος), Καββαδία 7 (4/8 επ, 3 μπλοκ), Μερτέκη 15 (14/47 επ, 1 μπλοκ), Τσίμα 16 (14/40 επ, 2 μπλοκ, 33% υπ - 24% άριστες), Μόλναρ 15 (13/45 επ, 2 άσσοι, 29% υπ - 29% άριστες) / Ρόγκα (λ, 55% υπ - 45 % άριστες), Αγγελοπούλου, Παπαδοπούλου, Κωνσταντινίδου

Ολυμπιακός: Γιώτα 13 (4/9 επ, 1 άσσος, 8 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 17 (15/39 επ, 2 άσσοι, 61% υπ - 45% άριστες), Λαμπρούση 13 (8/22 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Μαλασάι 20 (16/31 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 64% υπ - 44% άριστες), Χριστοδούλου 3 (3 μπλοκ), Τσβετάνοβα 21 (19/41 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 71% υπ - 50% άριστες), Κωνσταντίνου 1 (1/6 επ), Τέζα, Εμμανουηλίδου