21η αγ.: Επιστροφή στις νίκες για Ολυμπιακό κόντρα στην ΑΕΚ

Με κορυφαίες τις Τσβετάνοβα και Κωνσταντινίδου ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας εύκολα της ΑΕΚ με 3-0 σετ. Νίκες για Παναθηναϊκό και Άρη.

Κακή παρένθεση ήταν για τον Ολυμπιακό η ήττα από τον Πανναξιακό την προηγούμενη αγωνιστική. Οι "ερυθρόλευκες" έδειξαν κόντρα στην ΑΕΚ πως δεν αστειεύονται και επικράτησαν εύκολα εντός έδρας με 3-0 σετ.

Η αγωνία στο πρώτο σετ ήταν μεγάλη καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο όμως ένα λάθος της Κατσαντώνη ήταν αυτό που έφερε το τελικό 28-26 για τον Ολυμπιακό. Στα δύο επόμενα οι γηπεδούχες ήταν καλύτερες και δίκαια ΄έφτασαν στη νίκη. Κορυφαίες για την ομάδα του Κοβάτσεβιτς οι Τσβετάνοβα και Κωνσταντινίδου με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Στα άλλα ματς, ο Παναθηναϊκός πήρε σημαντική νίκη στην Ηλιούπολη με 3-0 σετ, ενώ με το ίδιο σκορ ο Άρης επιβλήθηκε εκτός έδρας της Λάρισας.

Το Μαρκόπουλο επικράτησε με 3-0 του ΟΠΕΡ και με αυτό το αποτέλεσμα σφράγισε τον υποβιβασμό της ομάδας του Ρεθύμνου στην Α2.