22η αγ.: Η ΑΕΚ "έκλεψε" την πρωτιά από τον Ολυμπιακό

Η ΑΕΚ τερμάτισε πρώτη στην κανονική περίοδο της Α1 βόλεϊ των γυναικών μετά το 3-0 επί του Ολυμπιακού στο ντέρμπι που έριξε την αυλαία των 22 αγωνιστικών και απέκτησε το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας ενόψει των πλέι οφ.

Σ' ένα επεισοδιακό παιχνίδι, το οποίο διεκόπη στις αρχές του δεύτερου σετ λόγω της αποπνικτικής ατμόσφαιρας από ένα καπνογόνο που άναψε και έσβησε γρήγορα, η Ένωση φρόντισε με την απόδοσή της να καταστήσει σαφές ότι δεν πρόκειται να χάσει άλλο ένα εφετινό παιχνίδι με τις "ερυθρόλευκες".

Το 25-17 του πρώτου σετ ήταν η τρανή απόδειξη της αποφασιστικότητας των παικτριών του Μανώλη Ρουμελιώτη.

Ο Ολυμπιακός ισορρόπησε την κατάσταση και θα μπορούσε να ισοφαρίσει, αφού έφτασε πρώτος σε σετ μπολ. Η Τοτσίδου ωστόσο έκανε τη διαφορά σ' εκείνο το σημείο του αγώνα και η ΑΕΚ με επίθεση από την Ιβάνοβα ολοκλήρωσε την ανατροπή (26-24).

Οι "ερυθρόλευκες" έπρεπε να μείνουν ζωντανές και έπαιξαν καλύτερα μέχρι το 14-13. Για ακόμη μία φορά ωστόσο η αντίδραση του "Δικεφάλου" ήταν ιδανική. Προσπέρασαν οι γηπεδούχες, ξέφυγαν 22-19 και μολονότι στο τέλος λίγο έλειψε να βγάλουν τα μάτια τους (24-24) εκμεταλλεύτηκαν το δεύτερο σετ μπολ και με 26-24 από πρώτο χρόνο της Φερνάντες πανηγύρισαν μαζί με τον κόσμο τη μεγάλη νίκη με το διπλό κέρδος.