Ελλάδα - Μεξικό 3-0

Η Εθνική Ελλάδας, χορηγός της οποίας είναι το Stoiximan.gr, επιβλήθηκε 3-0 σετ του Μεξικού στο Αλεξάνδρειο και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης από τον όμιλο G στην επόμενη φάση του World League.

Οι δύο αντίπαλοι βάδιζαν πόντο-πόντο μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-14), αλλά με ένα σερί 8-0 (το 14-14 έγινε 22-14), η Εθνική κλείδωσε τη νίκη, η οποία επετεύχθη με 25-16.

Άνετη ήταν η επικράτηση της "γαλανόλευκης" και στο δεύτερο σετ, αρχής γενομένης από το γεγονός ότι έφτασε προηγούμενη με 16-10 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, ενώ το τελικό αποτέλεσμα έγραψε 25-18.

Διαφορετική ήταν η εικόνα του τρίτου και τελευταίου σετ, αφού το Μεξικό προηγήθηκε 16-13, ωστόσο η Εθνική συνήλθε, προσπέρασε και όταν ο Απόστολος Αρμενάκης έγραψε το 21-19, αρκετοί πίστεψαν ότι η σεμνή τελετή θα λάβει τέλος.

Ο Σωτήρης Δρίκος έδωσε οδηγίες στους παίκτες του να ρίξουν το βάρος στο μπλοκ, εντούτοις οι φιλοξενούμενοι πήραν δύο κρίσιμους πόντους και το σετ πήρε φωτιά (21-21).

Ένα άστοχο σερβίς του Μπαράχας και ένα λάθος του Ρανγκέλ έδωσαν σαφές προβάδισμα στην Εθνική, η οποία πάντως δεν το εκμεταλλεύθηκε, αφού δεν ήταν ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία.

Τελικά, η Εθνική Ελλάδας, χορηγός της οποίας είναι το Stoiximan.gr, πήρε τη σπουδαία νίκη με 30-28 χάρη σε μπλοκ του Γιώργου Πετρέα.

Τα σετ: 25-16, 25-18, 30-28