Το προφίλ των τεσσάρων φιναλίστ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Έτος ίδρυσης: 1925

Πρωταθλήματα (20): 1933, 1934, 1947, 1949, 1951, 1952, 1969, 1971, 1992, 1993, 1995, 1996, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2007

Κύπελλα (10): 1992, 1993, 1997, 1998, 2001, 2002, 2003, 2004, 2006, 2007

Euroleague (1): 2002

Super Cup Ευρώπης (1): 2002

Ρόστερ

Τερματοφύλακες

Νίκος Δεληγιάννης (03/09/1976, 1μ91)

Διονύσης Σταθόπουλος (01/01/1978, 1μ83)

Αμυντικοί

Νικήτας Κόχειλας (01/03/1983, 1μ82)

Άντριγια Κομάντινα (Κροατία-23/05/1977, 1μ96)

Τάσος Σχίζας (18/02/1977, 1μ92)

Περιφερειακοί

Θοδωρής Χατζηθεοδώρου (01/10/1976, 1μ92)

Βαγγέλης Δελακάς (08/02/1985, 1μ90)

Γιώργος Ντόσκας (01/01/1984, 1μ81)

Πέτρε-Στέφανος Σάντα (21/05/1976, 1μ86)

Αργύρης Θεοδωρόπουλος (13/01/1981, 1μ88)

Τίχομιλ Βράνιες (Κροατία-10/11/1977, 1μ89)

Φουνταριστοί

Γιώργος Αφρουδάκης (17/10/1976, 1μ94)

Σλόμπονταν Νίκιτς (Σερβία-25/01/1983, 1μ95)

Προπονητής: Βαγγέλης Πάτερος

ΠΡΟ ΡΕΚΟ (Ιταλία)

Έτος ίδρυσης: 1913

Πρωταθλήματα (21): 1959, 1960, 1961, 1962, 1964, 1965, 1966, 1967, 1968, 1969, 1970, 1971, 1972, 1974, 1978, 1982, 1983, 1984, 2002, 2006, 2007

Κύπελλα (3): 1974, 2006, 2007

Euroleague (3): 1965, 1984, 2003

Super Cup Ευρώπης (1): 2003

Ρόστερ

Τερματοφύλακες

Ντάριο Τζενάρο (15/05/1987)

Στέφανο Τεμπέστι (09/06/1979, 2μ03)

Αμυντικοί

Ντανιέλε Μπετίνι (29/03/1977, 1μ91)

Μαουρίτσιο Φελούγκο (04/03/1981, 1μ89)

Μάσιμο Τζιάκοπο (10/05/1983, 1μ84)

Αντρέα Μανιάντε (01/07/1976, 1μ91)

Βλαντιμίρ Βουγιασίνοβιτς (14/08/1973, 1μ88)

Περιφερειακοί

Αλμπέρτο Αντζελίνι (28/09/1974, 1μ76)

Πιέτρο Φιλιόλι (Αυστραλία-29/05/1984, 1μ90)

Γκόραν Φιορεντίνι-Γιοβάνοβιτς (21/11/1981, 1μ87)

Τάμας Κάσας (Ουγγαρία-20/07/1976, 2μ00)

Νόρμπερτ Μαντάρας (Ουγγαρία, 01/12/1979, 1μ92)

Λεονάρντο Σοτάνι (01/11/1973, 1μ92)

Φουνταριστοί

Αλεσάντρο Καλκατέρα (26/05/1975, 1μ83)

Αρνάλντο Ντεσέρτι (01/04/1979, 1μ89)

Ολεξάντρ Σάντοβι (23/03/1986, 1μ90)

Προπονητής: Τζιουζέπε Πόρτζιο

ΓΙΟΥΓΚ ΝΤΟΥΜΠΡΟΒΝΙΚ (Κροατία)

Έτος ίδρυσης: 1923

Πρωταθλήματα (28): 1925, 1926, 1927, 1928, 1929, 1930, 1931, 1932, 1933, 1934, 1935, 1936, 1937, 1940, 1949, 1950, 1951, 1980, 1981, 1982, 1983, 1985-Γιουγκοσλαβία, 2000, 2001, 2004, 2005, 2006, 2007-Κροατία

Κύπελλα (9): 1981, 1983-Γιουγκοσλαβία, 1994, 1996, 2000, 2002, 2003, 2004, 2007-Κροατία

Euroleague (3): 1981, 2001, 2006

Len Trophy (1): 2000

Super Cup Ευρώπης (1): 2006

Ρόστερ

Τερματοφύλακες

Νταβόρ Καρ (05/12/1979, 1μ88)

Φράνο Βίκαν (24/01/1976)

Αμυντικοί

Άντρο Μπούσλιε (04/01/1986, 1μ99)

Νίκσα Ντρόμπατς (01/05/1982, 1μ92)

Ντάνι Πέτσοτιτς (06/08/1976)

Πάουλο Ομπράντοβιτς (09/03/1986)

Περιφερειακοί

Μίχο Μπόσκοβιτς (11/01/1983, 1μ97)

Γιόσεφ Χρόσικ (Σλοβακία-26/03/1981)

Μάρο Τζόκοβιτς (01/10/1987, 2μ02)

Όγκνιεν Κρζιτς (13/03/1969, 1μ93)

Πάβο Μάρκοβιτς (20/04/1985, 1μ90)

Φουνταριστοί

Νίκσα Ντόμπουντ (05/08/1985, 1μ99)

Έλβις Φάτοβιτς (08/05/1971, 1μ85)

Μίλε Σμόντλακα (01/01/1976, 1μ98)

Προπονητής: Εμίλ Νίκολιτς

ΠΑΡΤΙΖΑΝ ΒΕΛΙΓΡΑΔΙΟΥ (Σερβία)

Έτος ίδρυσης: 1946

Πρωταθλήματα (20)

Κύπελλα (17)

Euroleague (6): 1964, 1966, 1967, 1971, 1975, 1976

Κυπελλούχων (1): 1991

Len Trophy (1): 1998

Super Cup Ευρώπης (1): 1991

Ρόστερ

Τερματοφύλακες

Γκόικο Πιέτλοβιτς (07/08/1983, 1μ94)

Αμυντικοί

Σρντιαν Αξεντίγεβιτς (31/01/1986, 1μ90)

Μίλαν Άλεξιτς (13/05/1986, 1μ94)

Ντόρτνε Μπάσιτς (09/02/1988, 1μ87)

Νίκολα Ράτζεν (29/01/1985, 1μ95)

Περιφερειακοί

Μάρκο Αβράμοβιτς (24/08/1986, 1μ91)

Φίλιπ Φιλίποβιτς (02/05/1987, 1μ97)

Ματέι Νάστραν (Σλοβενία-05/08/1979, 1μ94)

Στέφαν Μίτροβιτς (29/03/1988, 1μ95)

Βόγισλαβ Βεΐζαγκιτς (10/03/1987, 1μ84)

Φουνταριστοί

Γιόβαν Τσάκιτς (17/08/1986, 2μ03)

Μίλος Κορόλιγια (21/11/1981, 1μ97)

Ντούσκο Πιέτλοβιτς (25/04/1985, 1μ92)

Προπονητής: Ντέγιαν Ουντόβιτσιτς

Columns

Ο Γιάννης δεν μίλησε μόνο για τον Θανάση

Με αφορμή τη ρατσιστική επίθεση στον Θανάση Αντετοκούνμπο, ο Δημήτρης Κωνσταντινίδης εξηγεί την αναγκαιότητα της παρέμβασης του Γιάννη κυρίως για λογαριασμό των ανώνυμων θυμάτων του ρατσισμού.