Σαμπαντέλ - Oλυμπιακός 9-10: Πρωταθλητής Ευρώπης ο Ολυμπιακός!

Πρωταθλητής Ευρώπης ο Ολυμπιακός! Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη λύγισε 10-9 την πανίσχυρη Σαμπαντέλ στο κατάμεστο και φλογισμένο "Π. Καπαγέρωφ", κατακτώντας την πρώτη Euroleague της ιστορίας του.

Το πρώτο οκτάλεπτο ήταν σφικτό, ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι στο 4' με την Φιλιώ Μανωλιουδάκη, η Σαμπαντέλ άνοιξε στο σκορ με την Εσπάρ Λακέτ, προτού ισοφαρίσει η Άσλεϊ Σάουθερν και απαντήσει άμεσα η Αρίσα Φόρκα.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με δοκάρι της Μανωλιουδάκη, ενώ η Εσπάρ "ξαναχτύπησε" με νέο σουτ από την περιφέρεια και η Μάικα Γκαρσία διεύρυνε στα τρία γκολ το προβάδισμα της ισπανικής ομάδας στην παίκτρια παραπάνω μόνο που τον τελευταίο λόγο είπαν Μανωλιουδάκη και Μαργαρίτα Πλευρίτου (4-3 το σκορ του ημιχρόνου).

Η Σαμπαντέλ ξαναβρήκε δίχτυα με την Ντομενέκ Μοράλες, αλλά η συνέχεια ανήκε στον Ολυμπιακό, ο οποίος με τη στήριξή του κόσμου του και τις εντυπωσιακές άμυνες, ανέτρεψε τα δεδομένα χάρη στα γκολ των Ρομπέρτα Μπιανκόνι, Σάουθερν και Άλκηστης Αβραμίδου.

Το τέλος του τρίτου οκταλέπτου έφερε ανεξίτηλη τη σφραγίδα της Σάουθερν, καθώς η Αρίσα Φόρκα ισοφάρισε σε 6-6, όμως η Αυστραλή περιφερειακή σημείωσε δύο γκολ, προτού η Φόρκα μειώσει σε 8-7 και δώσει χαρακτήρα θρίλερ στην τελευταία περίοδο.

Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη άρχισε με παίκτρια λιγότερη το τελευταίο οκτάλεπτο και το πλήρωσε, αφού η Τζένιφερ Παρέχα ισοφάρισε, ενώ η ίδια έκανε τη ζημιά και στη συνέχεια, ξαναφέρνοντας την Σαμπαντέλ σε θέση οδηγού με 9-8.

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά: η Μανωλιουδάκη ισοφάρισε από την περιφέρεια, η Σαμπαντέλ είχε δοκάρι, εν συνεχεία η Χρυσή Διαμαντοπούλου απέκρουσε στην παίκτρια παραπάνω και στα 33'' η φοβερή Μανωλιουδάκη εκτέλεσε στην παίκτρια παραπάνω, χαρίζοντας στον Ολυμπιακό την πρώτη Euroleague της ιστορίας του.

Οι "ερυθρόλευκες" νίκησαν με το ίδιο σκορ που έχασαν τον περασμένο Νοέμβριο στο ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ, ενώ η ισπανική ομάδα γνώρισε την πρώτη της ήττα μετά από τρεις ολόκληρες σεζόν!

Υπενθυμίζεται ότι την περυσινή σεζόν, ο Ολυμπιακός είχε κατακτήσει το LEN Trophy, όπερ σημαίνει ότι, πλέον, αποτελεί μία από τις πιο υπολογίσιμες δυνάμεις στην ιστορία του γυναικείου πόλο.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 2-2, 3-5, 2-2

Σαμπαντέλ: Εσπάρ 2, Τζούντιθ 3, Γκαρσία 1, Μοράλες 1, Παρέχα 2.

Ολυμπιακός: Σάουθερν 4, Μανωλιουδάκη 3, Μ. Πλευρίτου 1, Μπιανκόνι 1, Αβραμίδου 1.

Το live του τελικού

20:00
Καλησπέρα σας!
20:00
Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον τελικό της Euroleague του πόλο γυναικών ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την Σαμπαντέλ που διεξάγεται στο Παπαστράτειο Κολυμβητήριο του Πειραιά.
20:01
Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη επιβλήθηκε 10-8 στον ημιτελικό της ρωσικής, Κίνεφ Κίρισι, ενώ οι Ισπανίδες επικράτησαν 11-6 της Ουίπεστ από την Ουγγαρία.
20:02
Η Σαμπαντέλ είναι το φαβορί, όμως ο Ολυμπιακός δεν προτίθεται να παραδοθεί αμαχητί, ενώ θα έχει και τον κόσμο στο πλευρό του, που έχει κατακλύσει το Κολυμβητήριο, όπως έκανε και στον ημιτελικό.
20:04
Η ομάδα του Πειραιά, ένα χρόνο μετά την κατάκτηση του LEN Trophy, θέλει να προσθέσει στην τροπαιοθήκη της και την Euroleague. Ο Ολυμπιακός διεκδικεί το όγδοο ευρωπαϊκό τρόπαιο για τη χώρα μας, η οποία μετράει μετρά τέσσερις κατακτήσεις στο Champions Cup (σ.σ. νυν Euroleague) και τρεις στο LEN Trophy.
20:05
Η Σαμπαντέλ αποτελεί το μεγαθήριο του ευρωπαϊκού πόλο και αυτό το καταμαρτυρούν οι τρεις κατακτήσεις της Euroleague τα τέσσερα τελευταία χρόνια. Αυτό όμως φαίνεται και από τη παράδοση που έχει και κόντρα στις ελληνικές ομάδες τα τελευταία 3,5 χρόνια. Συνολικά η ισπανική ομάδα έχει βρεθεί απέναντι στις ελληνικές οκτώ φορές έχοντας μόλις μία ήττα. Ο Ολυμπιακός την έχει αντιμετωπίσει συνολικά τέσσερις φορές με τελευταία αυτή στον τελικό του Σούπερ Καπ. O απολογισμός τερμάτων είναι 86-72 για την Σαμπαντέλ.
20:08
Κορυφαία στον ημιτελικό για τον Ολυμπιακό ήταν η Ρομπέρτα Μπιανκόνι, η οποία πέτυχε έξι τέρματα.
20:10
"Θα εμπνευστούμε από τον μπασκετικό Ολυμπιακό και θα παίξουμε καλύτερη άμυνα", είπε μεταξύ άλλων ο Χάρης Παυλίδης στον Sport24 Radio 103,3 μετά τον ημιτελικό. Ας ελπίσουμε ότι αυτό θα συμβάλει για να έρθει η Κούπα.
20:11
Τώρα έχουμε την παρουσίαση των δυο ομάδων...
20:15
Στο μικρό τελικό που προηγήθηκε, η Κίνεφ Κίρισι επικράτησε με 14-12 της Ουίπεστ και κατέλαβε την 3η θέση στην φετινή Euroleague.
20:17
Ο κόσμος του Ολυμπιακού έχει γεμίσει τις εξέδρες και ήδη έχει δημιουργήσει μια εκπληκτική ατμόσφαιρα στο Παπαστράτειο.
20:19
Το πρώτο σπριντ στην Σαμπαντέλ.
20:19
Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των εκατοντάδων θυμάτων στο Νεπάλ εξαιτίας του καταστροφικού σεισμού.
20:21
Δυο πολύ καλές άμυνες σε αυτό το ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό.
20:23
Πολύ καλή επέμβαση από την Διαμαντοπούλου και αποβολή για την Γκαρσία.
20:24
4' Δοκάρι από την Μανωλιουδάκη στην παίκτρια παραπάνω με διαγώνιο σουτ.
20:24
Εξαιρετικά τα μπλοκ του Ολυμπιακού ως τώρα.
20:25
5' Η Εστέρ απέκρουσε το σουτ του Ασημάκη.
20:26
Νέα εκπληκτική άμυνα από τις κοπέλες του Ολυμπιακού.
20:28
7' ΓΚΟΛ για την Σαμπαντέλ με την Εσπάρ από την περιφέρεια και 1-0.
20:29
Τάιμ άουτ για τον Ολυμπιακό που έχει επίθεση στην παίκτρια παραπάνω. 1 λεπτό και 8 δεύτερα για το τέλος της πρώτης περιόδου.
20:30
8' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό με την Σάουθερν στην παίκτρια παραπάνω και 1-1.
20:31
8' ΓΚΟΛ για την Σαμπαντέλ με την Αρίζα Φόρκα από διαγώνια θέση και 2-1.
20:32
Φοβερή επέμβαση της Διαμαντοπούλου σε κόντρα της Σαμπαντέλ.
20:32
Λήξη πρώτου οκταλέπτου.
20:35
Δεύτερο σπριντ για την Σαμπαντέλ...
20:36
1' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό με την Μανωλιουδάκη.
20:37
Αμυντικά είναι πολύ καλός ο Ολυμπιακός, όμως πρέπει να βελτιωθεί και επιθετικά.
20:38
3' ΓΚΟΛ για την Εσπάρ από την περιφέρεια και 3-1 για την Σαμπαντέλ.
20:39
Νέα χαμένη επίθεση για τον Ολυμπιακό...
20:40
4' Πολύ κακό σουτ της Ασημάκη στην παίκτρια παραπάνω.
20:41
5' Ψηλοκρεμαστό σουτ της Πλευρίτου και η μπάλα δοκάρι και άουτ.
20:42
6' ΓΚΟΛ για την Σαμπαντέλ στην παίκτρια παραπάνω με την Γκαρσία και 4-1.
20:42
Πρέπει επειγόντως να ξεκολλήσει ο Ολυμπιακός.
20:44
7' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό με την Μανωλιουδάκη στην παίκτρια παραπάνω 4-2.
20:45
Τάιμ άουτ από τον Ολυμπιακό.
20:47
8' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό με την Πλευρίτου με υπέροχο σουτ από την περιφέρεια και 4-3.
20:47
Εξαιρετική και άμεση αντίδραση από την ομάδα του Πειραιά. Μακάρι να υπάρξει συνέχεια...
20:47
Ακόμα 15'' για το τέλος του πρώτου μέρους.
20:48
Λήξη πρώτου μέρους.
20:53
Το τρίτο σπριντ στην Σαμπαντέλ...
20:54
Χάθηκε η ευκαιρία με την Ασημάκη για τον Ολυμπιακό.
20:54
2' ΓΚΟΛ για την Σαμπαντέλ με την Μοράλες από διαγώνια θέση. Φέρει ευθύνη και η Διαμαντοπούλου.
20:55
2' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό με εκπληκτικό γκολ της Μπιανκόνι και 5-4. Στον... αέρα το Παπαστράτειο.
20:56
Κίτρινη κάρτα στον Παυλίδη για διαμαρτυρία. Δόθηκε κόρνερ στην Σαμπαντέλ σε σουτ που ήταν δοκάρι και άουτ.
20:57
3' ΓΚΟΛ με την Σάουθερν στην παίκτρια παραπάνω και 5-5. Ο Ολυμπιακός έχει το μομέντουμ.
20:57
Να πούμε πως πήρε κίτρινη και ο προπονητής της Σαμπαντέλ που διαμαρτυρήθηκε για την αποβολή της Εσπάρ.
20:58
Ο Ολυμπιακός βγάζει εκπληκτικές άμυνες!!!
20:59
5' ΓΚΟΛ με την Αβραμίδου στην παίκτρια παραπάνω και 6-5 για τον Ολυμπιακό, που παίζει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ!!!
21:00
Ο κόσμος του Ολυμπιακού παίζει... άμυνα μαζί με τις κοπέλες!
21:01
6' ΓΚΟΛ με την Αρίζα Φόρκα στην παίκτρια παραπάνω και 6-6.
21:02
2/3 στην παίκτρια παραπάνω η Σαμπαντέλ και 3/7 ο Ολυμπιακός.
21:03
7' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό με την Σάουθερν από διαγώνια θέση στην παίκτρια παραπάνω και 7-6 για την ομάδα του Πειραιά.
21:04
Τεράστια επέμβαση από την Διαμαντοπούλου σε πλασέ από κοντά της Μοράλες.
21:04
Τελευταίο λεπτό του τρίτου οκταλέπτου.
21:06
8' ΓΚΟΛ με την Σάουθερν που έκανε ψηλοκρεμαστό σουτ, η μπάλα βρήκε δοκάρι, χτύπησε πάνω στο κεφάλι της γκολκίπερ της Σαμπαντέλ και 8-6. Έχει τέσσερα τέρματα η Σάουθερν.
21:07
27'' για να λήξει η περίοδος.
21:08
8' ΓΚΟΛ με την Αρίζα Φόρκα και 8-7. Η μπάλα χτύπησε στην Αβραμίδου και άλλαξε πορεία, προτού καταλήξει στα δίχτυα.
21:08
Λήξη τρίτης περιόδου.
21:09
Ο Ολυμπιακός θα ξεκινήσει με παίκτρια λιγότερη την τελευταία περίοδο.
21:10
Το σπριντ στην Σαμπαντέλ...
21:11
1' ΓΚΟΛ με την Λισάλδε και 8-8. Απαντάει η Σαμπαντέλ με ένα γρήγορο 2-0.
21:13
2' Εκπληκτική απόκρουση της Διαμαντοπούλου σε κόντρα της Σαμπαντέλ.
21:14
3' ΓΚΟΛ με την Παρέχα Λισάλδε στην παίκτρια παραπάνω και 9-8 για την Σαμπαντέλ.
21:15
Έχει κολλήσει μετά το υπέρ του 8-6 ο Ολυμπιακός.
21:15
Πολύ καλή "ερυθρόλευκη" άμυνα. Ευτυχώς...
21:16
5' ΓΚΟΛ με την Μανωλιουδάκη από την περιφέρεια και 9-9!!!
21:18
6' Δοκάρι για την Σαμπαντέλ, με την μπάλα ΕΥΤΥΧΩΣ να σκάει με ανάποδο φάλτσο στο νερό και να μην καταλήγει εντός εστίας.
21:19
Απόκρουση της Διαμαντοπούλου στην παίκτρια παραπάνω της Σαμπαντέλ!!!
21:20
Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό...
21:21
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ!!!!! Η Μανωλιουδάκη στην παίκτρια παραπάνω κάνει το 10-9 και θέλει 33'' για το τέλος του αγώνα.
21:22
Κλέψιμο για τον Ολυμπιακό!!!!!!!!!!!
21:23
Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
21:23
Τεράστια εμφάνιση και ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΕΡΙ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΚΟΥΠΑ!!!!!
21:23
Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΓΡΑΦΕΙ ΙΣΤΟΡΙΑ!!! Το Παπαστράτειο φλέγεται!!!!!
21:25
Οι "ερυθρόλευκες" νικούν την Σαμπαντέλ με το ίδιο σκορ που έχασαν τον περασμένο Νοέμβριο στο ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ
21:25
Μάλιστα, αυτή ήταν μόλις η πρώτη ήττα για την καταλανική ομάδα μετά από τρεις ολόκληρες σεζόν!