Χάλκινο η εθνική πόλο στο Μπακού

Το χάλκινο μετάλλιο στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μπακού κατέκτησε η εθνική ομάδα πόλο, νικώντας 11-10 την Κροατία στο μικρό τελικό.

Το πέμπτο ελληνικό μετάλλιο στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μπακού κατέκτησε η εθνική ομάδα πόλο, χορηγός της οποίας είναι ο Stoiximan.gr, επικρατώντας 11-10 της Κροατίας με 11-10 στο μικρό τελικό.

Το συγκρότημα του Δημήτρη Κραβαρίτη πήρε κεφάλι με 5-3 στο πρώτο οκτάλεπτο και 6-4 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Κόστισε όμως το κακό αμυντικά τρίτο οκτάλεπτο, με αποτέλεσμα οι Κροάτες να φέρουν το ματς στα ίσα και μετά το 9-9 όλα να κριθούν στην τελευταία περίοδο.

Η ελληνική άμυνα έσφιξε, οι Γιαννόπουλος και Παπασηφάκης πέτυχαν τα δύο τελευταία γκολ της Εθνικής και η μεγάλη ευκαιρία για το χάλκινο μετάλλιο δεν χάθηκε.

Η επιτυχία αυτή ήρθε να προστεθεί στην αντίστοιχη των Νεανίδων στους ίδιους αγώνες.

Τα οκτάλεπτα: 3-5, 1-1, 5-3, 1-2

Κροατία: Κρέκοβιτς 3, Μπούτιτς 2, Πέικοβιτς 1, Ντάσιτς 1, Σάφτιτς 1, Μέρτσεπ 1, Πάπαριτς 1

Ελλάδα: Παπαναστασίου 3, Γιαννόπουλος 2, Παπασηφάκης 2, Αλεξίου 1, Γαρδίκας 1, Σκουμπάκης 1, Δελαγραμμάτικας 1