Η πρωτιά της Κροατίας, φέρνει Σερβία στους "8"

Δείτε αναλυτικά τα ζευγάρια της φάσης των προημιτελικών.

Η ήττα από τη Νιγηρία μάλλον ξύπνησε τους Κροάτες, οι οποίοι απέναντι στους Λιθουανούς έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ, κέρδισαν με 90-81 και πήραν την πρώτη θέση στον όμιλο τους.

Η πρωτιά της ομάδας του Πέτροβιτς, την φέρνει αντιμέτωπη με τη Σερβία στους "8", η οποία τερμάτισε 4η στον πρώτο όμιλο. Το καλό για τους Κροάτες είναι πως σε περίπτωση πρόκρισης στους "4" δεν διασταυρώνονται με τις ΗΠΑ.

Τα ζευγάρια των "8":

1. ΗΠΑ - Αργεντινή (18/8, 00:45)

2. Ισπανία - Γαλλία (17/8. 20:30)

3. Κροατία - Σερβία (18/8, 4:15)

4. Αυστραλία - Λιθουανία (17:00)

*Στα ημιτελικά, θα διασταυρωθούν ο νικητής του "1" με αυτόν του "2", κι αυτός του "3" με εκείνον του "4"

Σε ό,τι αφορά την αναμέτρηση της Κροατίας με τη Λιθουανία, η "λιέτουβα" ξεκίνησε καλύτερα, εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή της κοντά στο καλάθι και απέκτησε προβάδισμα οκτώ πόντων (21-13) στο τέλος της α' περιόδου.

Μόλις όμως η άμυνά της έπεσε στα επίπεδα του αγώνα με την Ισπανία, όλα άλλαξαν. Στο β' και το γ' δεκάλεπτο, η "χρβάτσκα" σκόραρε με κάθε πιθανό κι απίθανο τρόπο, με αποτέλεσμα να επιστρέψει στο παιχνίδι, να πάρει το προβάδισμα και να φτάσει μέχρι το +20 (75-55).

Ο Ντάριο Σάριτς έκανε όλη τη δουλειά κοντά στο καλάθι, ο Κρούνοσλαβ Σιμόν "ανέβασε" κατακόρυφα την απόδοσή του και σε συνδυασμό με την -αναμενόμενη- υπεροχή του Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς στην περιφέρεια, η "χρβάτσκα" κατάφερε να "χτίσει" ένα προβάδισμα, που της έδωσε τη νίκη.

Όσο κι αν προσπάθησε η Λιθουανία να ανατρέψει τα δεδομένα στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, δεν έγινε κάτι επί της ουσίας, με την Κροατία να παίρνει τη νίκη (90-81), που την έφερε στην πρώτη θέση του β' ομίλου και μαζί "αγκαλιά" με τη Σερβία στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 41-47, 55-75, 81-90.

Λιθουανία: Καλνιέτις 26 (4 τρίπ., 11 ασ.), Ματσιούλις 6, Σεϊμπούτις 7 (1), Σαμπόνις 2, Γιανκούνας 18 (4), Βαλαντσιούνας 13, Κουζμίνσκας 3 (1), Γκριγκόνις 6.

Κροατία: Μπάμπιτς 7 (1), Σιμόν 19 (3 τρίπ., 10 ριμπ.), Χεζόνια 6 (2), Σάριτς 18 (1), Ούκιτς, Πλάνινιτς 10, Μπιλάν 8, Σάκιτς, Μπογκντάνοβιτς 22 (4).