Δεν χάνουν οι Αμερικανοί, διέλυσαν τους Σέρβους για το χρυσό

Είτε είναι ομάδα-όνειρο είτε όχι, οι ΗΠΑ συνέτριψαν 96-66 τη Σερβία στον τελικό του ολυμπιακού τουρνουά και διατήρησαν τον τίτλο τους! Άτρωτη για 76 παιχνίδια η ομάδα του Μάικ Σιζέφσκι, καταρρίπτει όλα τα ρεκόρ συνεχίζοντας χωρίς ήττα από το Σεπτέμβριο του 2006 και το ματς με την Ελλάδα.

Αποδείχθηκε περίτρανα πως οι Αμερικανοί δεν έχουν αντίπαλο που ν' αμφισβητήσει τα πρωτεία τους! Με τον Κέβιν Ντουράντ απόλυτο ηγέτη να οργιάζει στο παρκέ επανέλαβαν το θρίαμβο του Μουντουμπάσκετ απέναντι στη Σερβία και επικρατώντας 96-66 στον τελικό του ολυμπιακού τουρνουά εξασφάλισαν το τρίτο σερί χρυσό μετάλλιο και 6/7 από τότε που εμφάνισαν επαγγελματίες στους Αγώνες.

Η Σερβία θα είχε πιθανότητες μόνο αν μπορούσε ν' ακολουθήσει επιθετικά τους "πυραυλοκίνητους" Αμερικανούς. Η καλή κυκλοφορία τής επέτρεψε να φτάσει στο 14-11. Όταν όμως η περιφερειακή πίεση στον Τεόντοσιτς έγινε ασφυκτική και τα σουτ του Μπογκντάνοβιτς βρήκαν σίδερο, έχασαν τον προσανατολισμό τους.

Ο Κάζινς κυριάρχησε στις δύο πλευρές του παρκέ, επιστρατεύοντας δύναμη-τεχνική, έδωσε 7 γρήγορους πόντους και αναρίθμητα ριμπάουντ, με αποτέλεσμα το 25-15 των ΗΠΑ που έφερε 33-20 με 8 σερί του ασταμάτητου Κέβιν Ντουράντ που είχε 14 στο σύνολο.

Οι "πλάβι" ίδρωναν να βρουν σκορ, ο KD ήταν αδύνατο να μαρκαριστεί έχοντας βρει ρυθμό, ο Τζορτζ και ο Τόμπσον τέλειωσαν τις φάσεις που πήραν και μετά το 52-29 του 20' είχε ήδη προδιαγραφεί το φινάλε. Διότι, σε αντίθεση με το ματς στον όμιλο που άφησαν περιθώρια, το χρυσό δεν είχαν διάθεση να το διαπραγματευτούν.

Ο Άντονι μπήκε στο πνεύμα του αγώνα, ο Ντουράντ έφτασε εύκολα τους 28 και, παρά τα φάουλ του Ίρβινγκ, η διαφορά μετά το 64-35 παγιώθηκε πάνω από τους 30 πόντους (79-43 στο 30') και η τέταρτη περίοδος έμοιαζε περισσότερο με σόου παρά τελικός Ολυμπιακών Αγώνων. Μάλιστα από τη μία ο εκνευρισμός του Κάλινιτς (αποβλήθηκε κλωτσώντας πινακίδα) από την άλλη τα σκληρά μαρκαρίσματα των Σέρβων τιμωρήθηκαν με το 84-43 και το 90-49. Βέβαια το χρυσό είχε εξασφαλιστεί πολύ νωρίτερα.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 29-52, 43-79, 66-96

Σερβία: Τεόντοσιτς 9(0/5τρ), Σιμόνοβιτς 3(1), Μπογκντάνοβιτς 7(0/7τρ), Μάρκοβιτς 3(1), Κάλινιτς 2, Νέντοβιτς 14(1), Μπίρτσεβιτς 1, Ραντούλιτσα 7, Γιόκιτς 6, Στίματς, Γιόβιτς 3, Μάτσβαν 11(1)

ΗΠΑ: Μπάτλερ 2(5ρ), Ντουράντ 30(5/11τρ, 4ασ), Τζόρνταν 4(5ρ), Λόουρι 5(1τρ, 5ρ, 5ασ), Μπαρνς 2, ΝτεΡόζαν 6, Ίρβιβνγκ 4(4ασ), Τόμπσον 12(2/6τρ), Κάζινς 13(15ρ), Τζορτζ 9(1), Γκριν 2, Άντονι 7(1τρ, 7ρ)

ΤΟ LIVE του αγώνα

21:39
Καλησπέρα σε όλους λίγο πριν από τζάμπολ στη μεγάλη μάχη για το χρυσό μετάλλιο του ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ μεταξύ των ΗΠΑ και της Σερβίας.
21:39
H Team USA έχει 75 σερί νίκες, σε επίσημα ή φιλικά, και διεκδικούν το τρίτο χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες μετά από εκείνα σε Πεκίνο και Λονδίνο απέναντι στους Ισπανούς.
21:40
Η Σερβία επιστρέφει σε τελικό Ολυμπιακών Αγώνων μετά από 20 χρόνια και το μεγάλο ματς στην Ατλάντα.
21:42
Οι Αμερικανοί έχουν 7-0 στο τουρνουά, αλλά σε τρία ματς κινδύνευσαν πραγματικά. Αλήθεια μπορούν οι πλάβι την έκπληξη;
21:44
Πριν από δύο χρόνια οι δυο ομάδες συναντήθηκαν στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου στη Μαδρίτη. Τότε οι Αμερικανοί, με εντελώς διαφορετική σύνθεση, επικράτησαν 129-92 με 15/30 τρίποντα.
21:46
Άρχισε ο αγώνας.
21:48
Ο Μάτσβαν, με τρίποντο, ανοίγει το σκορ (3-0).
21:48
1'18'' - Ο Άντρε Τζόρνταν κερδίζει γκολ-φάουλ. Χάνει τη βολή (3-2).
21:49
1'50'' - Με πλάτη ο Τόμπσον απέναντι στον Τεόντοσιτς (3-4).
21:50
2'05'' - Ο Ραντούλιτσα σκοράρει από τα τέσσερα μέτρα (5-4).
21:51
3'06'' - Ο Τεόντοσιτς κάνει το 7-4.
21:51
3'25'' - Κόβει ο Ντουράντ τον Ραντούλιτσα και κερδίζει φάουλ στην άλλη πλευρά.
21:52
3'40'' - Το 7-5 από 1/2 βολές του Ντουράντ.
21:53
4'05'' - Κάρφωμα του Ντουράντ για το 7-7. Προτού ο Μάτσβαν σκοράρει από επιθετικό ριμπάουντ.
21:55
4'47'' - Ο Τόμπσον σκοράρει για το 9-9.
21:57
5'55'' - Ο Ίρβινγκ για το προβάδισμα των Αμερικανών, 11-9.
21:58
6'15'' - Ο Ραντούλιτσα καρφώνει για το 11-11 πριν ο Μπογκνάνοβιτς κλέψει και κερδίσει φάουλ από τον Ίρβινγκ στο μπάσιμο.
21:59
6'30'' - Η Σερβία στο +2 (13-11) με 2/2β. του Μπογκντάνοβιτς.
22:00
6'50'' - Ο Μπίρτσεβιτς πέφτει στη μάχη και δίνει ένα πόντο (14-11).
22:01
7'03'' - Μία βολή του Κάζινς, 14-12.
22:03
8'20'' - Δύο βολές του Τζορτζ για το 14-14.
22:04
8'55'' - Πολύ καλή συνεργασία με αποδέκτη τον Κάζινς, Παίρνει και φάουλ, χάνει τη βολή (14-16).
22:06
9'35'' - Τρίποντο του Ντουράντ μετά από βολή του Τεόντοσιτς (15-19).
22:07
Φινάλε πρώτης περιόδου, οι ΗΠΑ στο +4 (19-15). Κακή είδηση το 0/4 σουτ του Μπογκντάνοβιτς για τη Σερβία.
22:09
10'23'' - Κάρφωμα του Τζορτζ στον αιφνιδιασμό για το 21-15. Πρώτη φορά στο +6 οι Αμερικανοί.
22:10
10'41'' - Δύο βολές του Κάζινς για το 23-15 των ΗΠΑ.
22:11
11'04'' - Κακή επίθεση των Σέρβων και λάθος.
22:12
11'24'' - Ο Κάζινς κάνει τη ζημιά στην άμυνα των Σέρβων. Έχει βολές για το +10 μετά το τάιμ άουτ.
22:14
Ο σέντερ των Κινγκς έχει 7 πόντους για το 25-15.
22:14
11'50'' - Ο Κάλινιτς σπάει το γόρδιο δεσμό, 17-25.
22:15
12'13'' - Τρίποντο του Ντουράντ για το +11 (28-17).
22:15
12'40'' - Απαντάει ο Μάρκοβιτς, 20-28. Αλλά ο Ντουράντ είναι καυτός, 20-31.
22:16
13'03'' - Το 33-20 από κλέψιμο και τόμαχοκ του KD στον αιφνιδιασμό!
22:17
Κάτι τέτοιο φανταστείτε:
22:18
Τα ριμπάουντ είναι 22-9. Τα 10 των Αμερικανών είναι επιθετικά!
22:19
Ο Θέμης σχολιάζει τον τελικό του μπάσκετ στο twitter
22:19
14'10'' - Ο Τεόντοσιτς κάνει το 33-22.
22:20
Τρία φάουλ του Ραντούλιτσα πριν συμπληρωθούν 15 λεπτά!
22:21
Ο Κέβιν Ντουράντ έχει 14 πόντους με 3/5 τρίποντα!
22:21
14'09'' - Οι βολές του Ίρβινγκ κάνει το 35-22.
22:22
14'40'' - Από το... Όκλαντ το τρίποντο του Ντουράντ. Το 38-33 από το νέο αστέρι των Γουόριορς.
22:23
15'20'' - Ο Κάζινς κάνει το 40-22 μετά την ασίστ του Ίρβινγκ.
22:24
15'40'' - Τρίποντο του Τόμπσον για το 43-22. Απαντάει ο Σιμόνοβιτς γρήγορα (25-43).
22:25
17'10'' - Τρομερό κάρφωμα του Ντουράντ για το 45-25.
22:26
17'55'' - Ο Γιόκιτς μειώνει σε 45-27.
22:27
18'15'' - Ο Κάζινς στους 11, έχει και 12 ριμπάουντ! Στο +20 οι Αμερικανοί (47-27).
22:28
18'50'' - Ο Ντουράντ έχει 21. Έκανε το 49-29.
22:29
19'40'' - Ο Ντουράντ τα βάζει όλα, 52-29.
22:30
Φινάλε πρώτου ημιχρόνου με τον Κέβιν Ντουράντ να έχει 23 από τους 52 των Αμερικανών (52-29). Νταμπλ-νταμπλ έχει ήδη ο Κάζινς (11 πόντοι, 12 ριμπάουντ).
22:46
21'25'' - Ο Άντονι αρχίζει με τρίποντο, 55-29.
22:46
31'02'' - Ο Γιόκιτς μειώνει σε 55-31.
22:48
22'23'' - Ο Τεόντοσιτς σκοράρει από τα 5,5 μέτρα.
22:50
23'15'' - Ο Τόμπσον αφήνει την μπάλα στο καλάθι, 57-33.
22:51
23'56'' - Τέταρτο φάουλ ο Ίρβινγκ.
22:52
24'20'' - Άλει ου μεταξύ Τόμπσον και Τζόρνταν (59-35).
22:52
24'50'' - Ο Ντουράντ στους 26. Στους 26 και οι Αμερικανοί, 61-35.
22:53
Ασίστ του Ντουράντ και τρίποντο του Τόμπσον για το 64-35.
22:55
25'35'' - Ο Νέντοβιτς κάνει τον... Ναβάρο, 64-37.
22:56
26'20'' - Ο Τζορτζ στέλνει τη διαφορά πάνω από τους 30 (69-37)
22:58
26'55'' - Ο Άντονι σκοράρει στον αιφνιδιασμό, 71-37.
22:58
27'37'' - Ο Άντονι κάνει το 73-39.
22:59
Ο Κάλινιτς κλωτσάει τις πινακίδες και αποβάλλεται με τεχνική ποινή!
23:01
28'23'' - Το +35 από το 75-40 είναι η μεγαλύτερη διαφορά.
23:06
29'35'' - Ο Ντουράντ στους 30, 79-43.
23:07
Φινάλε τρίτης περιόδου, το καλάθι του Ντουράντ δεν μετράει στη λήξη, αφού ήταν εκπρόθεσμο. Στο 79-43  προφανώς και το ματς έχει κριθεί.
23:11
30'55'' - Ο Λόουρι κάνει το 82-43 με τρίποντο στο τέλος επίθεσης.
23:13
31'40'' - Ο Τζορτζ σκοράρει με δύο βολές, 84-43.
23:15
33'00'' - Ο Νέντοβιτς μειώνει σε 84-47.
23:17
34'06'' - Δύο σερί καλάθι του ΝτεΡόζαν φέρνουν το 88-47.
23:21
Το ματς έχει χάσει κάθε ενδιαφέρον.
23:22
36'15'' - Το πρώτο εύστοχο σουτ του Μπογκντάνοβιτς φέρνει το 88-49.
23:23
36'40'' - Ο Γκριν από κοντά το 90-49.
23:23
37'00'' - Ο Γιόκιτς σπάει την 50άρα για τους Σέρβους, πριν ο Μπογκντάνοβιτς πάρει γκολ-φάουλ.
23:24
37'35'' - Τρίποντο του Νέντοβιτς για το 90-57.
23:25
Μάλλον δεν θα φτάσουν τους 100 οι Αμερικανοί. Στάντινγκ οβέισον για τον Καρμέλο Άντονι.
23:26
38'40'' - Ο ΝτεΡόζαν κάνει το 94-59.
23:27
39'05'' - Το 94-64 από αιφνιδιασμό του Νέντοβιτς.
23:29
Φινάλε στον αγώνα. Οι Αμερικανοί επικρατούν 96-66 και κατακτούν το χρυσό μετάλλιο.
23:29
Ο Κέβιν Ντουράν με 30 πόντους ήταν ο κορυφαίος του ματς.
23:30
Είναι το τρίτο σερί χρυσό μετάλλιο των ΗΠΑ σε Ολυμπιακούς Αγώνες με την 75η νίκη τους σε διεθνές επίπεδο.
23:30
Οι Σέρβοι επέστρεψαν σε τελικό μετά από 20 χρόνια, δεν αντιστάθηκαν, αλλά η δεύτερη θέση είναι τεράστια επιτυχία.