3η αγωνιστική: Στο πάνθεον της ιστορίας ο Κακιούζης

Ο Μιχάλης Κακιούζης δεν πρόλαβε να πατήσει το πόδι του στην Ισπανία και έγραψε ιστορία. Ο αρχηγός της πρωταθλήτριας Ευρώπης έκανε ρεκόρ παραγωγικότητας σε σχέση με τον χρόνο συμμετοχής, αφού μόλις σε 18:33 λεπτά κατάφερε να πετύχει 25 πόντους, οι οποίοι αποτέλεσαν το 1/4 της επίθεσης των "μπλαουγκράνα" στην άνετη νίκη με 100-66 επί της Εστουντιάντες.

Στο ντέρμπι κορυφής η Ταουγκρές δεν έδωσε την χαρά στην Μπανταλόνα, να κάνει 3 συνεχή νίκη μετά από 12 χρόνια. Οι Βάσκοι επικράτησαν με 83-78 και βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με τους "μπλαουγκράνα" και την Βαλένθια, που πέρασε με δυσκολία από την έδρα της Μανρέσα, με τον Ντικούδη να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τις "νυχτερίδες".

Ο άνθρωπος από τον οποίο πήρε το ρεκόρ ο Κακιούζης ήταν ο Πάκο Βάσκεζ της Μανρέσα, ο οποίος είχε πετύχει 23 πόντους σε 18:10. Θέση στο πάνθεον της ιστορίας εξασφάλισε και ο Ιβάν Κόλιεβιτς, ο οποίος μόλις σε 11:53 φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι με 19 πόντους, σβήνοντας το ρεκόρ του Μιγκέλ Ανχελ Λουρέιρο, ο οποίς την περίοδο 1990-91 είχε πετύχει 18 πόντους σε 10:21 λεπτά συμμετοχής. Η 3η αγωνιστική είχε και άλλον πρωταγωνιστή, αφού ο Ντάνι Στρονγκ πέτυχε 27 πόντους στην νίκη της Φουενλαμπράδα επίτης Βαγιαδολίδ (σε 21:36) και ξεπέρασε τα ανάλογα ρεκόρ των Αλφόνσο Φορντ, Χάρολντ Ελις και Κόρεϊ Μπρέουερ, που είχαν σταματήσει στους 25.

O άλλος Ελληνας της παρέας, Ευθύμης Ρεντζιάς, έμεινε και πάλι σε ρηχά νερά και με μόλις 2 πόντους δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του να αποφύγει την ήττα στην έδρα της Φουενλαμπράδα.

Με περίπατο συνέχισε το πρωτάθλημα η Μάλαγα, "σαρώνοντας" με 92-60 την Αλικάντε, ενώ το Σάββατο η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε το πρώτο της διπλό στην έδρα της νεοφώτιστης Μενόρκα.