Α' όμιλος

Α' όμιλος
Ιταλία - Ρωσία 61-87

Ποια Ρωσία-Ιταλία; Το παιχνίδι για τον πρώτο όμιλο, το ντέρμπι όπως περίμεναν οι περισσότεροι, εξελίχθηκε σε…λιοντάρια –χριστιανοί. Δεν υπάρχει καν κριτική για έναν αγώνα στον οποίο οι ανανεωμένοι Ρώσοι του Κιριλένκο νίκησαν τους Ιταλούς με 87-61 και το τελικό σκορ θεωρείται υπέρ το δέον τιμητικό για τους ηττημένους. Λογικό αν υπολογίσετε το 31-11 του 10 και το 52-20 του ημιχρόνου.

Οι Ρώσοι χάρις τους εκπληκτικούς αθλητές Κιριλένκο, Κριάπα και Μόνια συν τον ασταμάτητο Χόλντεν έκαναν πλάκα στους αργυρούς Ολυμπιονίκες και το κυριότερο δήλωσαν παρών στο 34ο ευρωμπάσκετ. Με αυτή την νίκη κατακτούν την 1η θέση του πρώτου ομίλου πλην του απίθανου να ηττηθούν με διαφορά σημαντική από τους Γερμανούς του Νοβίτσκι την Κυριακή.

Τα δεκάλεπτα: 11-31, 20-52, 41-70, 61-87

ΙΤΑΛΙΑ: Καλάμπρια 6(1), Μπαζίλε, Γκαλάντα 13(1), Σοράνια, Μαρκονάτο 3, Ποτσέκο 12, Ριγκέτι 4, Μαντσινέλι 7, Μπουλέρι 2, Μορντέντε 1. Κιάτζιγκ 8.

ΡΩΣΙΑ: Χόλντεν 15(3), Φριτζόν 5(1), Μοργκούνοφ 12, Σαμοϊλένκο 5, Κριάπα 15(2), Πασούτιν 11(1), Μόνια 2, Κιριλένκο 16, Ζεβροσένκο 6.

Ουκρανία - Γερμανία 58-84

Την πρώτη νίκη στο τουρνουά του Ευρωμπάσκετ σημείωσε η Γερμανία. Στο πλαίσιο του δεύτερου ομίλου, το συγκρότημα του Ντιρκ Μπάουερμαν επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση της Ουκρανίας με 84-58 με τον Ντιρκ Νοβίτσκι να βρίσκει την ευκαιρία για προσωπικό ρεσιτάλ σημειώνοντας 27 πόντους.

Με τη νίκη αυτή, η Γερμανία διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, "ρεφάροντας" την ήττα της πρώτης αγωνιστικής από τους Ιταλούς.

Πέραν του πρώτου δεκαλέπτου όπου οι Ουκρανοί προσπαθούσαν -μέσω της σκληρής άμυνας- να διατηρήσουν το σκορ σε χαμηλά επίπεδα, οι Γερμανοί δεν βρήκαν ιδιαίτερη αντίσταση, "χτίζοντας" διαφορά ασφαλείας. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τα "πάντσερ" να κερδίζουν με μονοψήφιο αριθμό πόντων, ωστόσο από εκεί και πέρα οι "μηχανές"... άναψαν και οι Γερμανοί πήραν μπροστά.

Το ημίχρονο έληξε 47-32 υπέρ της Γερμανίας, ενώ στις υπόλοιπες δύο περιόδους οι Ουκρανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν και να γλυκάνουν τις εντυπώσεις. Η αντεπίθεση, όπως ήταν αναμενόμενο, δεν ήρθε ποτέ με την ομάδα του Γκανάντι Ζάστσουκ να σημειώνει μόλις 26 πόντους.

Πέραν του σούπερ-σταρ Νοβίτσκι, αρκετά καλή απόδοση είχε και ο Πάτρικ Φέμερλινγκ, ο οποίος βοήθησε τόσο στα ριμπάουντ, όσο και στο σκοράρισμα (10 πόντοι). Από το "ναυάγιο" των Ουκρανών γλίτωσε ο Μεντβεντένκο με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-28, 32-47, 45-67, 58-84

ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Λεμπαντίεφ 2, Μπούτσκι 4, Κόμπζιστι 3, Μπαλάσοφ, Ι. Κρίβιτς, Κόβαλ, Ραγιέφσκι 9, Ρ. Κρίβιτς, Λίστσουκ 13, Πεσέροφ 10, Γκούρτοβι 2, Μεντβεντένκο 15.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Ντεμιρέλ 5, Γκάρετ 4, Γκριν 7, Πέσιτς 7, Βούχερερ 4, Ρόλερ 4, Νικαγκμπάτσε 2, Σούλτσε 5, Αριγκμπάμπου 5, Φέμερλινγκ 10, Νοβίτσκι 27, Μάρας 4