ΑΕΚ - Άρης 74-83

Θρίαμβος του Άρη στο ΟΑΚΑ! Εμφανώς καλύτερη η ομάδα του Πρίφτη νίκησε 83-74 και διέκοψε το αήττητο της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα. Μέχρι και 20 πόντους προηγήθηκαν οι Θεσσαλονικείς. Ντεμπούτο Κούπερ για την Ένωση.

ΑΕΚ Άρης μπάσκετ ΜακΝιλ Κάρτερ

Έτσι κρίθηκε

ΑΕΚ και Άρης είχαν προετοιμαστεί για... μάχη επαφών. Περισσότερο συνηθισμένη σε τέτοιες συνθήκες η ομάδα του Πρίφτη γύρισε από το 12-6 και με σερί 8-0 προσπέρασε 18-14. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν εξαιρετική άμυνα χαμηλά, στερώντας από τον Μαυροκεφαλίδη εύκολους πόντους και όσο η Ένωση δεν έβρισκε σκορ είτε με σουτ απ' έξω (επτά σερί άστοχα τρίποντα και 1/13 σε 20') είτε από βολές (15/22), είχαν τον έλεγχο.

Ο Γουότερς κυρίως δε ο αψεγάδιαστος Γουάιτ οδήγησαν τον Άρη μέχρι το 37-30. Οι γηπεδούχοι δεν έπαιρναν πράγματα από σημαντικούς παίκτες (Χέρστον, Σάκοτα) ούτε βοηθήθηκαν από τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ. Ο Άρης είχε καταφέρει να εγκλωβίσει την Ένωση στο δικό του μισό και το επιμέρους 14-4 σε λιγότερα από πέντε λεπτά στην τρίτη περίοδο δημιούργησε προϋποθέσεις επικράτησης, αφού πήγε στο 55-40. Η ομάδα του Σάκοτα έχανε κατοχές και όταν οι Θεσσαλονικείς ξέφυγαν 68-48 (29'), είχαν ό,τι χρειάζονταν και κάτι παραπάνω για να νιώθουν ασφαλείς.

Η ΑΕΚ όφειλε να κάνει τεράστια προσπάθεια για να επιστρέψει σ' ένα τέτοιο ματς δεδομένου ότι μέχρι το 32' ο Άρης διαχειριζόταν άψογα κάθε κατάσταση, αμυντική ή επιθετική. Έκανε την αντεπίθεσή της, επειδή ο Κούπερ βρήκε κάποιες προσωπικες φάσεις και ο Σάκοτα έβαλε δύο σουτ. Μέχρι τους οκτώ έφτασε όμως και όχι παραπέρα. Πελεκάνος και ΜακΝιλ σκόραραν την κρίσιμη ώρα, ενώ ο Ξανθόπουλος μ' ένα κλέψιμο μηδένισε τις πιθανότητες των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-41, 53-68, 74-83

ΑΕΚ: Χέρστον 4(5λ), Μιλόσεβιτς 8(5ρ), Μαυροκεφλίδης 10(6ρ), Κατσίβελης 6, Καλαμπόκης 4, Κούπερ 12(3/6τρ, 5ρ, 6ασ), Παπαντωνίου, Σάκοτα 6(2/7τρ), Κάρτερ 13(0/7τρ), Μαυροειδής 11(7ρ)

Άρης: Πελεκάνος 7(1), Γουάιτ 20(2τρ, 7ρ), Γουότερς 10(1), Χάγκινς 9, ΜακΝιλ 15(1), Ξανθόπουλος 6(4κλ), Ζάρας 6, Κοέν 2, Μούρτος 6, Σίμτσακ 2

Ο άνθρωπος του αγώνα

Φυσιολογικά θα έπρεπε να είναι ο Οκάρο Γουάιτ με τους 20 πόντους, τα 7 ριμπάουντ και τις 3 ασίστ. Μόνο που ο Τζαμέλ ΜακΝιλ με 6 πόντους στην τελευταία περίοδο, ένα μεγάλο σουτ, ένα κόψιμο σε τρίποντο του Κατσίβελη και μια απίθανη ασίστ στον Χάγκινς έκανε τη διαφορά στην προσπάθεια αντεπίθεσης της ΑΕΚ.

Το φύλλο αγώνα

Στη μάχη της... τρίτης θέσης ο Άρης επιβεβαίωσε ότι τούτη την ώρα είναι πιο ομάδα από την ΑΕΚ. Η Ένωση παλεύει να βρει ομοιογένεια μέσα από τις διαδοχικές αλλαγές παικτών, τη στιγμή που καθένας από τους παίκτες του Πρίφτη ξέρει τι κάνει και πώς όση ώρα βρίσκεται στο παρκέ. Ο Οκάρο Γουάιτ είναι παραπάνω συνεπής, ο ΜακΝιλ αυτός που κάνει τη διαφορά και ο Πελεκάνος με τον Ξανθόπουλο προσφέρουν την απαραίτητη δόση εμπειρίας.

Η ΑΕΚ με τον Κούπερ θέλει να βελτιωθεί, ο Αμερικανός πάντως δεν ήξερε τους συμπαίκτες του και τις περισσότερες φάσεις βγήκαν από προσωπικές πρωτοβουλίες όχι το σύστημα. Όταν δε όλοι μαζί οι γηπεδούχοι είχαν 6/29 τρίποντα και 18 λάθη (έναντι 15 ασίστ), τύχη σοβαρή δεν είχαν.

Όσο για τον Άρη με νίκες επί ΠΑΟΚ και ΑΕΚ έχει ήδη... διαγράψει το λάθος στην Αμαλιάδα.

Το στατιστικό του αγώνα

To live της αναμέτρησης

16:39
Καλησπέρα σας από το ΟΑΚΑ! Η ΑΕΚ υποδέχεται τον Άρη με στόχο να διευρύνει το νικηφόρο σερί της στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι θα προσπαθήσουν να υποχρεώσουν  την "Ένωση"¨στην πρώτη ήττα μετά το αρχικό 7-0 στο πρωτάθλημα,
16:47
Όπως στο ματς με τη Γαλατάσαραϊ, έτσι και σήμερα οι φίλοι της ΑΕΚ θα δώσουν δυναμικό "παρών" στο ΟΑΚΑ.
16:50
Στη 12άδα της ΑΕΚ συμπεριλήφθηκε ο Ντι Τζέι Κούπερ, ο οποίος αναμένεται να ντεμπουτάρει με την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα.
16:52
Τη θέση του στα επίσημα του ΟΑΚΑ πήρε ο βετεράνος φόργουορντ των δυο ομάδων, Δήμος Ντικούδης.
16:55
Και η 12άδα του Άρη...
16:58
Χέρστον, Μιλόσεβιτς, Μαυροκεφαλίδης, Κατσίβελης και Καλαμπόκης οι βασικοί της ΑΕΚ.
16:58
Πελεκάνος, Ουάιτ, Ουότερς, Χάγκινς και ΜακΝιλ οι βασικοί του Άρη.
17:00
Όλα έτοιμα για το τζάμπολ!
17:03
Άρχισε το μεγάλο ματς.
17:04
Με γκολ - φάουλ του Μιλόσεβιτς η ΑΕΚ απαντάει στο 2-0 του Γουάιτ.
17:06
Το 6-2 με τρίποντο του Καλαμπόκη.
17:08
Ξανά ο Γουάιτ για τον Άρη, μειώνει 6-4.
17:08
Μαυροκεφαλίδης από τη μία και Χάγκινς από την άλλη. Στο 8-6 η ΑΕΚ.
17:08
Όλα αυτά τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα.
17:09
Το 12-6 με σπάσιμο μέσης από τον Μιλόσεβιτς.
17:10
Ντεμπούτο για Κούπερ.
17:12
Με 4/4 βολές σε διαδοχικές επιθέσεις οι φιλοξενούμενοι πλησιάζουν ξανά στο -2 (12-10).
17:14
Με 1/2 από Μιλόσεβιτς και Καλαμπόκη η Ένωση πηγαίνει στο +4 (14-10).
17:14
Ασίστ Ζάρα και κάρφωμα Χάγκινς για το 14-12.
17:14
Ακόμη 3'50 για τη λήξη της πρώτης περιόδου.
17:15
Ζεστός ο Ζάρας, ισοφαρίζει 14-14.
17:15
Οκάρο Γουάιτ και 16-14 ο Άρης, με τη συμπλήρωση 7 λεπτών.
17:16
Ελεύθερος ο Ξανθόπουλος και +4 για τον Άρη (18-14). Τάιμ άουτ ο Σάκοτα.
17:21
Στις βολές ο Κούπερ, πετυχαίνει τον πρώτο πόντο του.
17:21
Χάνει τη δεύτερη, 4/8 οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά.
17:21
Νέο φάουλ, σουτάρει βολές ο Μαυροειδής.
17:22
Μία από τονξ πρώην σέντερ της Κηφισιάς, 17-18.
17:22
Καλάθι του Μούρτου με ταμπλό, στο 20-17 ο Άρης.
17:22
Γκολ - φάουλ του Κάρτερ με φάση από την τελική γραμμή.
17:23
Στα ίσα οι δύο ομάδες (20-20).
17:23
Καλάθι του Ξανθόπουλου στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Άρης στο +2 (22-20).
17:25
Info: Η ΑΕΚ έχει 7/12 βολές και ο Άρης 0/5 τρίποντα μετά από 10 λεπτά αγώνα.
17:25
Καλάθι του Γουότερς στο τρανζίσιον, 24-20 για τον Άρη.
17:26
Καλάθι του Μαυροειδή με κλασική κίνηση (22-24).
17:26
Με τρίποντο του Γουότερς απαντάει ο Άρης. Στους επτά ο Αμερικανός, στο +5 η ομάδα του Πρίφτη (27-22).
17:28
Διαδοχικές χαμένες επιθέσεις από τις δύο ομάδες.
17:29
Γκολ - φάουλ του Μαυροειδή που υποδέχεται και τελειώνει τη φάση με δύναμη.
17:29
Μέσα και η βολή, στο -2 η ΑΕΚ (25-27).
17:30
Με μία βολή ο Γουότερς κάνει το 28-25.
17:31
Άστοχο τρίποντο του Κάρτερ από τη γωνία, με 1/8 σουτάρουν οι γηπεδούχοι από τα 6μ75.
17:32
Νέο επιθετικό ριμπάουντ της ΑΕΚ.
17:32
Ο Μαυροειδής γραπώνει ξανά την μπάλα και παίρνει φάουλ.
17:33
Με μία βολή η ΑΕΚ στο -2 (26-28).
17:33
Νευρικότητα στο δεύτερο δεκάλεπτο.
17:34
Κίνηση με πλάτη και καλάθι του Χάγκινς και στο 30-26 ο Άρης.
17:34
Τρίποντο του Γουάιτ, στο +7 ο Άρης (33-26).
17:34
Απαντάει με δίποντο ο Κάρτερ (28-33).
17:35
Στις βολές ο ΜακΝιλ.
17:35
Στα 4'09 ο Αμερικανός έχει 2/2 και κάνει το 35-28.
17:36
Λέι απ του Μαυροκεφαλίδη, 30-35.
17:36
Ο Γουότερς σκοράρει άμεσα, κρατάει το +7 (37-30).
17:36
Στο 1/13 τρίποντα η ΑΕΚ!
17:37
Τάιμ άουτ.
17:39
Λάθος του ΜακΝιλ, φάουλ του Μούρτου, στις βολές ο Χέρστον.
17:39
Ο Αμερικανός έχει 2/2 (32-37) στο 17'.
17:39
Τεχνική ποινή στον Πρίφτη.
17:40
Με τη βολή ο Μαυροκεφαλίδης κάνει το 33-37.
17:41
Τρίτο φάουλ του Χάγκινς, υπερβολική η υπόδειξη.
17:43
Τρίτο φάουλ και του Γουότερς, καθαρό αυτή τη φορά.
17:43
Ο Κάρτερ ευστοχεί και στις δύο (36-39, 18'48).
17:44
Τάπα του Μαυροκεφαλίδη στον Ξανθόπουλο.
17:44
Τάιμ άουτ του Πρίφτη.
17:46
Τρομερό καλάθι του Γουάιτ, φτάνει τους 11 (41-36, ο Άρης).
17:46
Βγάζει άμυνα ο Σίμτσακ, παίρνοντας επιθετικό από τον Μαυροκεφαλίδη.
17:46
Στα 37'' για την ανάπαυλα υπάρχει τάιμ άουτ.
17:47
Εκνευρισμένος ο Έλληνας σέντερ.
17:48
Βγαίνει το σύστημα του Άρη, χάνει λέι απ ο Σίμτσακ!
17:49
Τρομερή φάση στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Ο Κάρτερ κόβει τον Ξανθόπουλο στο λέι απ και το 41-36 δεν αλλάζει.
17:51
Η ΑΕΚ πληγώνεται από την αστοχία σε τρίποντα (1/13) και στις βολές (15/22) και ο Άρης με τους 11 πόντους του Γουάιτ έχει σταθερό προβάδισμα.
18:05
Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.
18:06
Καλάθι ΜακΝιλ και 43-36 για τον Άρη.
18:06
Στον αιφνιδιασμό ο Ξανθόπουλος, προσέχει και σκοράρει για το +9 του Άρη (45-36). Η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα.
18:07
Ο Κατσίβελης βρίσκει διάδρομο και σκοράρει, 38-45.
18:07
Το τρίποντο του ΜακΝιλ κάνει το 48-38.
18:07
Κόβεται ο Κοέν.
18:09
Ασίστ του Ξανθόπουλου και καλάθι του Κοέν για το +12 (50-38).
18:09
Σκοράρει ο Μαυροκεφαλίδης, 40-50 στο 23'.
18:09
Ο Γουάιτ σκοράρει για τρεις, 53-40 ο Άρης.
18:10
Επιθετικό φάουλ του Παπαντωνίου με τον αγκώνα.
18:11
Κάρφωμα του Γουάιτ και 55-40 για τον Άρη στο 24'30.
18:15
Μία βολή από τον Μαυροκεφαλίδη, 41-55.
18:15
Όλα αυτά στο 25'.
18:16
Τρίποντο του Κούπερ από το φτερό για το -11 (44-55).
18:16
Μεγάλο τρίποντο του Πελεκάνου και 58-44 για τον Άρη.
18:18
Λέι απ του Κατσίβελη, 46-58
18:18
Ακόμη 3'28 για τη λήξη της τρίτης περιόδου.
18:19
Καλάθι του Ζάρα με αριστερό λέι απ (60-46).
18:21
Νέο λάθος της ΑΕΚ, λήγει ο χρόνος επίθεσης.
18:22
Ριμπάουντ του Γουάιτ που κερδίζει φάουλ με... τάγκλινγκ του Μαυροκεφαλίδη.
18:22
Το 62-46 από βολές του Γουάιτ.
18:23
Δύο βολές του Μιλόσεβιτς κάνουν το 48-62.
18:24
Νέες βολές του Γουάιτ (64-48).
18:24
Ακόμη 1 λεπτό για τη λήξη της τρίτης περιόδου.
18:25
Καλάθι του Ζάρα στον αιφνιδιασμό (66-48).
18:25
Φάουλ του Μιλόσεβιτς στη διεκδίκηση και βολές του Πελεκάνου.
18:26
Στο +20 ο Άρης (68-48)!
18:26
Ακόμη 42'' για τη λήξη της τρίτης περιόδου.
18:28
Τρίποντο του Κούπερ από τα 7,5 μέτρα (51-68).
18:28
Τάπα του Μαυροειδή στον Σίμτσακ και επίθεση 5'' για τον Άρη.
18:29
Κλέβει και σκοράρει ο Κάρτερ, μίνι αντεπίθεση της ΑΕΚ (53-68) στην εκπνοή της τρίτης περιόδου.
18:31
Χάνει επίθεση η ΑΕΚ και την ευκαιρία να μειώσει.
18:31
Καλάθι του Πελεκάνου με γερό πάτημα. Στο +17 ο Άρης (70-53).
18:35
Ο Χάγκινς σκοράρει με 1/2 βολές (55-71).
18:36
Ο ΜακΝιλ απαντάει στον Κάρτερ, 57-73.
18:36
Καλάθι του Μαυροειδή (59-73). Ακόμη 6'45.
18:37
Άστοχοι διαδοχικά Κάρτερ και ΜακΝιλ.
18:38
Στο -11 η ΑΕΚ (62-73) με τρίποντο του Σάκοτα. Το πρώτο του στο ματς.
18:39
Φάουλ του Κοέν στον Μαυροειδή.
18:40
Καλάθι του Κούπερ με ατομική ενέργεια (64-73).
18:40
Ακόμη πέντε λεπτά.
18:40
Χάνει το ελεύθερο σουτ ο Σάκοτα.
18:40
Καλάθι του Χάγκινς από ασίστ του ΜακΝιλ (75-64).
18:41
Σκοράρει ο Μαυεροειδής (66-75). Στα 4'13 πριν από τη λήξη.
18:42
Αστοχεί ο Πελεκάνος.
18:42
Λάθος πάσα του Κούπερ, κάνει το λάθος ο Χέρστον.
18:43
Στα 3'19 ο Κάρτερ κερδίζει φάουλ χαμηλά.
18:43
Ο Κούπερ θα πάει στη γραμμή για δύο βολές.
18:44
Χάνει την πρώτη.
18:44
Χάνει και τη δεύτερη, το 66-75 παραμένει.
18:44
Στα 3'00 για τη λήξη ο ΜακΝιλ πάει στη γραμμή. Πέμπτο φάουλ ο Κάρτερ.
18:45
Το 77-66 από τις βολές του Αμερικανού.
18:45
Τρομερό τρίποντο του Σάκοτα, 69-77 στα 2'30.
18:45
Επιθετικό φάουλ του Γουάιτ, αποβάλλεται και αυτός.