Αγχωτική νίκη των "ερυθρόλευκων"

Αήττητος παρέμεινε ο Ολυμπιακός στο φετινό πρωτάθλημα. Η τρίτη συνεχή επιτυχία, σε ισάριθμες αγωνιστικές, ήρθε στο άδειο λόγω τιμωρίας ΣΕΦ, όπου οι "ερυθρόλευκοι" επιβλήθηκαν του μαχητικού Αμαρουσίου με 71-67.

Αήττητος παρέμεινε ο Ολυμπιακός στο φετινό πρωτάθλημα. Η τρίτη συνεχή επιτυχία, σε ισάριθμες αγωνιστικές, ήρθε στοάδειο λόγω τιμωρίας ΣΕΦ, όπου οι "ερυθρόλευκοι" επιβλήθηκαν του μαχητικού Αμαρουσίου με 71-67. Στις λεπτομέρειες κρίθηκε η αναμέτρηση, με τις δυο ομάδες να έχουν διακυμάνσεις στην απόδοσή τους, με θετικά και αρνητικά διαστήματα.

Το δυνατό ξεκίνημα έχει μετατραπεί σε συνήθεια για τους Πειραιώτες. Ρίχνοντας στην παγίδα το Μαρούσι, οι γηπεδούχοι με κύριο όπλο τουςτην παραγωγικότητα των περιφερειακών τους (Έντνι, Χατζής, Λιούις) στην επίθεση, πήραν από τα πρώτα λεπτά κεφάλι στο σκορ (8-2) φτάνοντας στα μέσα του πρώτουδεκάλεπτου να προηγούνται ακόμη και με +9 (20-11). Οι πόντοι που πήραν οι "κιτρινόμαυροι" από τον Γιώργο Καράγκουτη (πέντε συνεχόμενοι) δεν τους βοήθησαν ιδιαίτερα, αφού ο Ολυμπιακός διατηρούσε τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης (26-17).

Σταδιακά πάντως η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκηδεχόμενη βοήθειααπό τους δυο Αμερικανούς, Μπλάκνεϊ και Χόμαν, βρήκε ρυθμό. Μείωσε αρχικά (32-26, 33-32) και εν συνεχεία πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (41-42). Παρά την επανάκτηση του προβαδίσματος από τον Ολυμπιακό (44-43, ημίχρονο), οι φιλοξενούμενοι έδωσαν συνέχεια στην αντεπίθεση τους στην τρίτη περίοδο. Με βάση την αποτελεσματική άμυνα, η ομάδα των βορείων προαστίων πέτυχε να κρατήσει τους "ερυθρόλευκους" μακριά από το καλάθι της. Με ώριμες μάλιστα επιλογές στην επίθεση, προηγήθηκε ακόμη και με έξι πόντους (49-55).

Τότε ήταν που χτύπησε το "ερυθρόλευκο" ξυπνητήρι, καθώς με επιμέρους σκορ 16-3, ο Ολυμπιακός απάντησε με έναν αν μη τι άλλο εντυπωσιακό τρόπο (65-58). Κατάφερε όμως να κάνει το παιχνίδι ντέρμπι (67-67),το οποίος καικρίθηκε στο τελευταίο λεπτό. Οι εύστοχες βολές του Εντνι, το λάθος του Μπλάκνει και το λέι-απ του Βασιλόπουλου χάρισαν τη νίκη στους γηπεδούχους με 71-67.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 44-43, 56-58, 71-67

Ολυμπιακός: Εντνι 15 (2), Ζίζιτς 4, Λιούις 12 (3), Χατζής 14 (1), Σεϊμπούτις 10 (2), Μπάρλος 2, Βασιλόπουλος 5, Αγαδάκος 3, Σχορτσιανίτης 4

Μαρούσι: Μπλάκνεϊ 16 (2), Κυρίτσης 6, Σέκουλιτς 9, Χόμαν 6, Στεφανίδης 1, Κολώκας 16 (4), Καϊμακόγλου 3, Λόλας 3 (1), Καράγκουτης 7 (1)