Άλωσε την Κωνσταντινούπολη η ΤΣΣΚΑ, εμφατικό "διπλό" η Νίζνι, απέδρασε η Εφές (VIDEOS)

Με δύο βολές του Ντε Κολό, τέσσερα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της παράτασης, η ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη νίκησε 84-81 την Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στην Κωνσταντινούπολη.

Το παιχνίδι ήταν πολύ μεγάλο ντέρμπι αλλά η ΤΣΣΚΑ, με όπλο τον επιθετικό πλουραλισμό της, βρήκε την ευκαιρία να ελέγξει στην αρχή την αναμέτρηση. Η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 35-34 και εν συνεχεία το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια.

Η ΤΣΣΚΑ πέρασε ξανά μπροστά με 64-69 (είχε 25/25 βολές μέχρι το τέταρτο δεκάλεπτο) αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν εκ νέου για το 71-70 και το 74-72. Ο μέχρι τότε όμως πολύ άστοχος Ουίμς έστειλε το παιχνίδι στην παράταση καθώς ο Γκούντελοκ αστόχησε στην τελευταία επίθεση.

Στον έξτρα πεντάλεπτο τη λύση την έδωσε στο τέλος ο Ντε Κολό. Με το σκορ στο 81-82 (μετά από καλάθι δύο πόντων του Μπιέλιτσα) ο Γάλλος πήγε στη γραμμή για δύο βολές με 4 δεύτερα στο ρολόι. Ευστόχησε και στις δύο, έκλεψε και την μπάλα στην επαναφορά και έτσι χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Ηταν η τρίτη συνεχής νίκη του Ιτούδη επί του Ομπράντοβιτς σε επίσημη αναμέτρηση μετά από τις δύο περσινές στο τουρκικό πρωτάθλημα (ο πρώτος πέρυσι προπονούσε την Μπάνβιτ). Η δε ΤΣΣΚΑ έκανε το 11-0 στην εφετινή Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 25-28, 42-45, 59-61, 74-74, 81-84

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Γκάουντλοκ 19 (3), Ζήσης 5 (1), Χίκμαν 4, Μπιέλιτσα 10 (1), Ερντέν 2, Μπογκντάνοβιτς 16 (4), Σαβάς 5, Ζόριτς 9, Βέσελι 7, Πρέλτζιτς 4 (1).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 10, Τεόντοσιτς 12 (2), Φριτζόν 5 (1), Τζάκσον 7 (1), Μαρκοϊσβίλι 4, Oυίμς 13 (1), Στρέμπκοφ, Βοροντσέβιτς 10 (2), Κάουν 10, Χάινς 13.

Μιλάνο - Νίζνι 59-79

Με πρωταγωνιστή τον Τρέι Τόμκινς, ο οποίος σημείωσε 19 πόντους και μάζεψε 15 ριμπάουντ, η Νίζνι πήρε μεγάλο διπλό στο Μιλάνο, επικρατώντας της Αρμάνι με 59-79.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν "μουδιασμένα" το ματς, με την Νίζνι να φτάνει σε ένα μικρό σερί 8-0, προτού η ομάδα του Λούκα Μπάνκι αντιδράσει, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 16-14. Στη δεύτερη περίοδο το ματς ήταν ισορροπημένο, με το ημίχρονο να βρίσκει την Μιλάνο στο +4.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε δικαιωματικά στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι, με τους Τόμκινς και Ρότσεστι να δίνουν συνεχώς λύσεις στην επίθεση, πέρασαν μπροστά, διευρύνοντας μάλιστα τη διαφορά τους που άγγιξε τους 15 πόντους στο φινάλε της περιόδου.

Από το σημείο εκείνο το ματς έλαβε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Ρώσους να ξεκινούν θριαμβευτικά στο Top 16, στην παρθενική τους παρουσία στην διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 35-31, 44-59, 59-79.

Μιλάνο: Ράγκλαντ 2, Μπρουκς 18 (1), Τζεντίλε 9, Τσερέλα 2, Μέλι 2, Κλέιζα 5 (1), Μίτσαμ, Τζέιμς 8, Χάκετ, Μος 5, Σάμουελς 8

Νίζνι: Μπαμπούριν, Παραχούσκι 18, Ίβλεφ, Αντόνοφ 6, Πατσάτσια, Κβοστόφ 2, Κίνσεϊ 15 (2), Ρότσεστι 19 (3), Τόμκινς 19 (1), Γκολόβιν

Μπασκόνια - Εφές 67-72

Δύο πρώην άσοι του ελληνικού πρωταθλήματος, ο Στράτος Περπέρογλου (15 πόντοι με 3/4 τρίποντα) και ο Στέφαν Λάσμε (13 πόντοι με 6/7 δίποντα), οδήγησαν την Εφές σε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Μπασκόνια με 72-67.

Ο Τομάς Ερτέλ έδειχνε φανερά επηρεασμένος κατά την -άμεση- επιστροφή του στη "Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα" (μηδέν πόντοι, δύο λάθη), ωστόσο αυτό δεν εμπόδισε την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς να ξεπεράσει το αρχικό μούδιασμα (22-9 λίγο πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου) και να ξαναμπεί στο ματς.

Συγκεκριμένα, το 24-14 έγινε 25-25 κι έκτοτε παρά το γεγονός ότι η Μπασκόνια είχε το προβάδισμα, η διαφορά δεν ξανάφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων, με συνέπεια η τελευταία περίοδος να μετατραπεί σε θρίλερ.

Καθοριστικός στο φινάλε αποδείχθηκε ο Λάσμε, ο οποίος ευστόχησε σε δίποντο 01:42 πριν από τη λήξη, δίνοντας το προβάδισμα στην Εφές για πρώτη φορά μετά τα μισά της δεύτερης περιόδου και κέρδισε φάουλ στα 20'' (ευστόχησε σε 1/2). Ο Ντάβις Μπέρτανς αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, ο Μάτ Τζάνινγκ είχε 2/2 από τη γραμμή των βολών και διαμόρφωσε το τελικό 67-72

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 41-35, 58-55, 67-72

Μπασκόνια: Άνταμς 8, Τζέιμς 12 (1τρ, 6ρ), Ίβερσον, Κοζέρ 9 (1τρ), Σενγκέλια 7 (1τρ, 7ρ), Τίλιε, Μπέγκιτς 16 (7ρ), Σαν Εμετέριο 6 (5ρ), Χάνσμπρο, Μπέρτανς 9 (2τρ).

Εφές: Μπάλμπαϊ 2, Οσμάν 9 (2τρ), Περπέρογλου 15 (3/4τρ), Σάριτς 9 (8ρ), Ντρέιπερ 6 (2τρ), Κρστιτς 5, Λάσμε 13, Κορκμάζ 3 (1τρ), Τζάνινγκ 8 (2τρ), Ερτέλ, Μπιέλιτσα 2.