Ανετα ο Πανιώνιος

Οι φανέλες δεν παίζουν μπάσκετ; Κάνετε λάθος. Ο Ηρακλής δεν θα χάσει ποτέ την διάσταση της μεγάλης ομάδας, όμως η εικόνα του στον αγώνα με τον Πανιώνιο είναι μία από τις χειρότερες στην ιστορία του τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη όχι μόνο ανέβηκε ο Ηρακλής αλλά είδαμε και αρκετά καλό μπάσκετ αφού οι κυανέρυθροι ξέχασαν τον καλό τους, αμυντικό, εαυτό στα αποδυτήρια. Ο Πανιώνιος νίκησε 85-75 και θα ήταν μεγαλύτερη η διαφορά αν ο Ηρακλής δεν αναθαρρούσε στο δεύτερο μέρος αποδεικνύοντας ότι ίσως να μην είναι τόσο κακός φέτος.

Στο πρώτο ημίχρονο μετά το 8-0 και το 15-5 του 5’, όλα φαίνονταν πως θα τελειώσουν καθώς ακόμα και χωρίς τους Χάρβεϊ, Έιβερι, ο Πανιώνιος ξέφυγε 42-21 στο 17 χωρίς όμως να τελειώσει τον αγώνα. Κάποια καλάθια του Φέλτον έκλεισαν το πρώτο μέρος 44-28. Ο κόσμος στην εξέδρα είχε ηρεμήσει πολύ και ανησύχησε μόνο μετά το 57-50 του 27 παρά το γεγονός ότι ο Ηρακλής απαντούσε με φιλότιμο σε κάθε προσπάθεια των γηπεδούχων.

Ο Έιβερι πήρε την κατάσταση πάνω του σε έναν αγώνα όπου πρώτα του ζητήθηκε να σκοράρει. Πέτυχε τρία συνεχόμενα τρίποντα πάσαρε κι ένα τέταρτο στον Ηλιάδη αλλά η διαφορά ήταν κολλημένη στους εννέα πόντους(68-59).

Την λύση έδωσε η αδυναμία του Ηρακλή να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Μετά το 72-64(32) οι φιλοξενούμενοι έμειναν από λύσεις και δυνάμεις με αποτέλεσμα ο Ντονέλ Χάρβεϊ να βαρεθεί να καρφώνει στο καλάθι και να έρθει το τελικό 85-75 που άφησε όλο τον κόσμο ικανοποιημένο.

Πανιώνιος(Ιωάννου): Κέκελης 6(2), Πετρόπουλος, Περπέρογλου 9(1), Έιβερι 22(4), Ηλιάδης 13, Οικονόμου 20(3), Χάρβεϊ 11, Ταπούτος 2, Αγγελόπουλος 2.

Ηρακλής(Ράτσα): Φέλτον 20(2), Παναγιωτόπουλος, Γιαννουζάκος 5(1), Σφέικος, Χρήστου 4, Στεφάνονιτς 16(3), Μάγλος 2, Γκλίντιτς, Δέδας 9(3), Τζένκινς 7, Κούβελας 12.