Ανετα την 20άρα η ΑΕΚ

Ντίξον και Ούκιτς έδωσαν και κατάλαβε στον Αρη. Η ΑΕΚ νίκησε 81-61 τους Θεσσαλονικείς στο ΟΑΚΑ και έπεισε ότι είναι η τρίτη δύναμη στο εφετινό πρωτάθλημα της stoiximan.gr Basket League.

BASKET LEAGUE / ÁÅÊ - ÁÑÇÓ (Eurokinissi Sports / ÂÁÓÉËÇÓ ÌÁÑÏÕÊÁÓ)
BASKET LEAGUE / ÁÅÊ - ÁÑÇÓ (Eurokinissi Sports / ÂÁÓÉËÇÓ ÌÁÑÏÕÊÁÓ) EUROKINISSI SPORTS

Η Ενωση είχε σημεία αναφοράς παντού στο παιχνίδι. Στο σκοράρισμα οι Ούκιτς και Ντίξον την κουβάλησαν από την αρχή μέχρι το τέλος και έβαλαν τις βάσεις της πολύ μεγάλης νίκης (και σε σημασία και σε έκταση).

Ο Μαυροειδής από τη δική του πλευρά κατέβασε 9 ριμπάουντ ενώ εξαιρετική δουλειά έκανε και ο Ελόνου στο ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα αφού σε μόλις 14 λεπτά είχε 13 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Μ' αυτά και μ' αυτά η ΑΕΚ ρολάρισε πολύ καλύτερα, έχτισε πάνω στο + 9 του ημιχρόνου και όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε τη διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και τους 20. Ο Αρης, τραγικά άστοχος και εγκλωβισμένος από την αντίπαλη άμυνα, έμεινε νωρίς από λύσεις. Είναι χαρακτηριστικό ότι είχε μόλις 22/58 σουτ εντός πεδιάς.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-36, 63-48, 81-61

ΑΕΚ: Ούκιτς 16 (4), Μιλόσεβιτς 6, Λαρεντζάκης 1, Μαυροειδής 3, Ουίλιαμς 2, Σάκοτα 7 (2), Βασιλειάδης 8 (1), Χαριτόπουλος, Ντίξον 19 (3), Ιβάνοβιτς 6, Τσαλμπούρης, Ελόνου 13

Αρης: Τζένκινς 6 (1), Κάμινγκς 14 (2), Γιάνκοβιτς 8 (2), Καββαδάς 7, Ντραγκίσεβιτς 11 (1), Ξανθόπουλος, Τσαϊρέλης, Ζάρας 7 (2), Μούρτος, Σίμτσακ, Μπάκνερ 8