Άνετη νίκη με ηγέτη Ντίξον η ΑΕΚ

Καθόλου δεν δυσκολεύτηκε η ΑΕΚ στην έδρα της Κύμης, όπου με ηγέτη τον Μάικλ Ντίξον έφτασε σε μια άνετη επικράτηση με 81-55 κάνοντας το 3 στα 3 στην Stoiximan.gr Basket League.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Το έχουμε τονίσει πολλές φορές. Ο Ντίξον δίνει άλλον αέρα στην ΑΕΚ και προσφέρει εύκολους πόντους στην επίθεση. Κάτι τέτοιο έκανε ο Αμερικανός άσος και στην έδρα της Κύμης, βοηθώντας την ομάδα του να φτάσει στη νίκη με 81-55, την τρίτη συνεχόμενη στην Stoiximan.gr Basket League.

Από την αρχή το ματς έδειχνε πως θα είναι.... μονόλογος για την Ένωση. Η Κύμη δεν μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό των "κιτρινόμαυρων" που από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 29-6. Ανάλογη ήταν και η συνέχεια με το σκορ στο ημίχρονο να φτάνει το 46-14.

Στην επανάληψη η ομάδα του Ζντοβτς κατέβασε κάπως ταχύτητα, αλλά οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να μειώσουν τη διαφορά. Πολύτιμες βοήθειες για την ΑΕΚ προσέφεραν οι Βασιλειάδης και Σάκοτα, ενώ ο Φάλκερ ήταν... δεσποτικός κάτω από τα καλάθια μαζεύοντας 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 6-29, 14-46, 31-65, 55-81