Απόλλων Πάτρας - Ολυμπιακός 56-67

Ο Ολυμπιακός πέρασε χωρίς απώλειες από Πάτρα, 67-56 τον Απόλλωνα, συνεχίζοντας το νικηφόρο σερί του στη Basket League και παραμένοντας στην κορυφή. Λοτζέσκι και Πρίντεζης οδήγησαν το σκοράρισμα.

Η εξέλιξη

Όπως αποδείχθηκε προϊόντος του χρόνου το... μυστικό για το διπλό της ομάδας του Σφαιρόπουλου ήταν ο έλεγχος του αμυντικού ριμπάουντ. Οι Πατρινοί είχαν πέντε επιθετικά στο πρώτο δεκάλεπτο και μολονότι άστοχοι (3/15 σουτ) κρατήθηκαν σε απόσταση βολής (13-14, 10').

Αφότου οι "ερυθρόλευκοι" βελτιώθηκαν στον εν λόγω τομέα, άρχισαν να "χτίζουν" διαφορά, η οποία μετά το 23-16 του 15' πήγε στο 34-24 του 20', με τους Πρίντεζη - Λοτζέσκι να έρχονται από τον πάγκο και να μεταβάλουν πλήρως τα δεδομένα του ματς. Το +10 αποτέλεσε στέρεη βάση και σε συνδυασμό μ' ένα "ερυθρόλευκο" σερί 7-0 σε τρία λεπτά, με το οποίο άρχισε το β' μισό, το τέλος άρχισε να γράφεται από πολύ νωρίς.

Ο Απόλλων ήταν εγκλωβισμένος επιθετικά και πλην του Σκορδίλη δεν είχε παίκτη να δώσει σκορ. Μόνο όταν ο Ελ Αμίν μεταμορφώθηκε και το 49-27 έγινε 49-39, αναζωπυρώθηκε το ενδιαφέρον. Η διαφορά βέβαια δεν έπεσε από το ψυχολογικό φράγμα των δέκα πόντων (55-44, 60-46), αφού ο Σπανούλης είχε πάντα την κατάλληλη απάντηση για να μην κινδυνεύσει ο Ολυμπιακός.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο υγιής Γιώργος Πρίντεζης που βελτιώνει κατά πολύ το παιχνίδι ρακέτας των "ερυθρόλευκων".

2. Ο Ματ Λοτζέσκι, μακράν του δεύτερου ο πιο αξιόπιστος σουτέρ του Ολυμπιακού.

3. Ο Βασίλης Σπανούλης, γιατί κρατούσε ξανά την μπαγκέτα.

4. Ο Γάιος Σκορδίλης, αφού τα έβαλε με τους ψηλούς του Ολυμπιακού.

5. Το κοινό της Πάτρας γιατί ξέρει να βλέπει μπάσκετ.

Το φύλλο αγώνα

Ο Απόλλων δεν είχε τη συνέπεια του αγώνα με τον Παναθηναϊκό και υποτάχθηκε γρήγορα στην ανωτερότητα του Ολυμπιακού. Η άμυνα των ερυθρόλευκων εξουδετέρωσε το παιχνίδι των Αμερικανών, τους έβγαλε εκτός ρυθμού και χωρίς να λάμψει η ομάδα του Σφαιρόπουλου κατέκτησε μια άνετη νίκη σε μια σκληρή, μπασκετική, έδρα.

Το live του αγώνα

17:39
Καλησπέρα σας από το κλειστό της Περιβόλας.
17:40
Ο δεύτερος γύρος ξεκινάει για τον Ολυμπιακό με μια δύσκολη εκτός έδρας αποστολή. Ο Απόλλων Πατρών υποδέχεται την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στην πρωτεύουσα της Αχαϊας.
17:41
Το παιχνίδι διεξάγεται για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος, η οποία ολοκληρώνεται με την εκτός έδρας αποστολή του Παναθηναϊκού στο "Ζηρίνειο" με αντίπαλο τη Νέα Κηφισιά (19:30).
17:44
Στα της αναμέτρησης που θα παρακολουθήσουμε, ο Νίκος Βετούλας θα έχει στη διάθεσή του τον Μάριο Μπατή, ο οποίος ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού που αντιμετώπισε και τέθηκε στη διάθεση του προπονητή του.
17:46
Στην αντίπερα όχθη, οι Πειραιώτες δεν θα έχουν στη διάθεσή τους τον Όλιβερ Λαφαγιέτ, ο οποίος παρέμεινε στον Πειραιά με σκοπό να είναι έτοιμος για την αναμέτρηση με την Αναντολού Εφές (29/01). Εκτός δράσης παραμένουν και οι Αγραβάνης, Παπαπέτρου.
17:48
Όσον αφορά την παρουσία του κόσμου, περίπου 2.000 φίλοι του μπάσκετ βρίσκονται αυτή τη στιγμή στο κλειστό της Περιβόλας. Ανάμεσά τους και 100, περίπου, φίλοι του Ολυμπιακού, με την προσέλευση να συνεχίζεται.
17:48
Σε 12 λεπτά, περίπου, θα έχουμε τζάμπολ στην αναμέτρηση,
17:49
Σε αυτό το σημείο μπορείτε να δείτε πλάνα από την προθέρμανση του Ολυμπιακού...
17:49
Αλλά και από την προθέρμανση των παικτών του Απόλλωνα
17:52
Η προσέλευση των φιλάθλων συνεχίζεται κανονικά και με αμείωτο ρυθμό. Η κεντρική κερκίδα πίσω από τον πάγκο των δύο ομάδων είναι γεμάτη, ενώ το ίδιο αναμένεται να συμβεί και στην απέναντι πλευρά. Γεμίζει και το πέταλο των φίλων του Ολυμπιακού.
17:54
Περίπου πέντε λεπτά μας χωρίζουν από το τζάμπολ της αναμέτρησης. Ώρα για την παρουσίαση των δύο ομάδων
17:56
Αρχή με την ομάδα του Ολυμπιακού, η οποία αποθεώθηκε από τον κόσμο, ειδικότερα ο Βασίλης Σπανούλης!
17:56
Και τώρα η ομάδα του Απόλλωνα. Πολύ όμορφη ατμόσφαιρα στις εξέδρες.
17:57
Ολοκληρώθηκε η παρουσίαση των δύο ομάδων. Περίπου 3'30'' για το τζάμπολ της αναμέτρησης.
17:58
Σκορδίλης, Γκάλογουεϊ, Πεν, Ελ Αμίν και Γεωργαλλής η αρχική πεντάδα του Απόλλωνα Πάτρας. Πέτγουεϊ, Ντάνστον, Σπανούλης, Ντάρντεν και Μάντζαρης για τον Ολυμπιακό.
17:59
Τελευταίες οδηγίες από τους δύο προπονητές. Όλα έτοιμα για την έναρξη του αγώνα...
18:01
"Η Πάτρα είναι κόκκινη" φωνάζουν οι φίλοι των Πειραιωτών
18:03
Ο Ολυμπιακός έχει ανοίξει το σκορ στο παιχνίδι με τρίποντο από τον Βασίλη Σπανούλη (0-3).
18:03
Άστοχος ο Ντάρντεν και ο Γεωργαλλής ισοφαρίζει σε 3-3 με τρίποντο από την κορυφή
18:03
Ο Ντάνστον πόσταρε τον Σκορδίλη και έγραψε το 3-5
18:04
Φάουλ του Μάντζαρη (1ο) στον Πεν. Βολές για τον Αμερικανό (1'43'')
18:08
Άστοχος ο Γεωργαλλής, ο Σκορδίλης πήρε το ριμπάουντ και κέρδισε φάουλ από τον Ντάνστον
18:09
2/2 βολές από τον Σκορδίλη και κάρφωμα από τον Ντάνστον στη συνέχεια. 10-8 το σκορ
18:11
Ο Απόλλων έχει ξεκινήσει καλά και έχει καταφέρει να βάλει δύσκολα στον Ολυμπιακό στο ξεκίνημα του αγώνα. Από την άλλη, οι Πειραιώτες προσπαθούν να "χτυπήσουν" κοντά στο καλάθι με τον Ντάνστον
18:12
Άστοχο τρίποντο από τον Σκορδίλη
18:13
Βήματα από τον Ντάνστον (5'10'')
18:13
Ο Σκορδίλης με follow δίνει εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους (12-11)
18:14
Βήματα από τον Ντάρντεν (5'46'')
18:14
Ο Ελ Αμίν δεν καταφέρνει να σκοράρει αλλά πήρε το ριμπάουντ. Άστοχος και ο Πεν
18:15
Παρολίγον λάθος από τους γηπεδούχους, αλλά ο Γκαλογουεϊ δεν συγκράτησε την κατοχή
18:15
Άστοχος ο Σπανούλης, ριμπάουντ ο Ελ Αμίν
18:16
Άστοχος ξανά ο Πεν. Το 12-11 παραμένει
18:16
Φάουλ του Γεωργαλλή στον Σπανούλη (7'09'')
18:22
Άστοχος ο Γκάλογουεϊ και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό στο +1 (13-14)
18:24
Ο Λοτζέσκι στο παρκέ, αντί του Σπανούλη.
18:24
Ο Χάντερ διαμορφώνει το 13-16, στο 10'45".
18:26
Ο Ελ-Αμίν αστοχεί σε προσπάθεια για δίποντο.
18:26
Εν συνεχεία ο Πρίντεζης στέλνει τη διαφορά στο +5 (13-18, 11'45").
18:27
Ο Πεν σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και ο Απόλλων μειώνει σε 16-18.
18:28
Άστοχο τρίποντο από τον Πρίντεζη, όμως μετά το επιθετικό ριμπάουντ ο Λοτζέσκι σκόραρε για το 16-21.
18:29
Φάουλ από τον Χάντερ (14'04'')
18:30
Νέα καλή άμυνα από τον Ολυμπιακό που αναγκάζει σε βήματα τον Φιτζπάτρικ.
18:30
Ο Πρίντεζης σκόραρε, όμως το φάουλ είχε προηγηθεί και έτσι το καλάθι δεν μετράει.
18:31
Ο Πρίντεζης σκοράρει στη συνέχεια για το 16-23
18:31
Απαντάει ο ΣΚορδίλης για το 18-23
18:32
Νέο τρίποντο από τον Λοτζέσκι και 18-26 (15'19''). Τάιμ άουτ από τον Νίκο Βετούλα
18:32
Ο Λοτζέσκι μπήκε στο κλίμα του αγώνα και κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά για τον Ολυμπιακό με τα τρίποντα που πέτυχε.
18:33
Βήματα από τον Σκορδίλη και νέα κατοχή για τον Ολυμπιακό (15'31'')
18:37
Ο Σκορδίλης μειώνει ακόμα περισσότερο (24-31, 1'55'' για το ημίχρονο). Τάιμ άουτ από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο
18:38
Τα συνεχόμενα τρίποντα από τον Λοτζέσκι και οι πόντοι του Πρίντεζη έχουν δώσει μια διαφορά ασφαλείας στους Πειραιώτες. Ο Σκορδίλης προσπαθεί να κρατήσει μόνος κοντά στο σκορ την ομάδα του.
18:39
Άστοχο τρίποντο από τον Μάντζαρη
18:40
Βήματα από τον Σκορδίλη (1'18'' για το ημίχρονο)
18:40
Τρίποντο από τον Πρίντεζη και +10 ο Ολυμπιακός (24-34)
18:41
Φάουλ του Μπατή στον Σπανούλη
18:41
Λάθος από τον Πρίντεζη που πάτησε την τελική γραμμή. Τάιμ άουτ από τον Νίκο Βετούλα (2'' για το ημίχρονο)
18:43
"Κόλλησαν" οι παίκτες του Ολυμπιακού στην τελευταία επίθεση και δίνουν στον Απόλλωνα την ευκαιρία να μειώσει. Μένει να δούμε εάν το πλάνο του Βετούλα για την τελευταία επίθεση του ημιχρόνου θα εφαρμοστεί σωστά από τους παίκτες του.
18:44
Άστοχο το τρίποντο του Σκορδίλη και 24-34 το σκορ ημιχρόνου.
18:48
Τα στατιστικά του ημιχρόνου:
Απόλλων Πατρών (5/12 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 5/6 βολές, 19 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 11 λάθη): Σκορδίλης 12, Αργυρόπουλος, Γκαλογουεϊ 1, Πεν 5, Φιτζπάτρικ, Αντωνάκης, Μπατής, Ελ Αμίν 3, Μολφέτας, Νιφόρας, Γεωργαλλής 3.
Ολυμπιακός (7/11 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 2/4 βολές, 13 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη): Πέτγουεϊ, Χάντερ 2, Ντάνστον 7, Σπανούλης 6, Ντάρντεν 1, Σλούκας, Λοτζέσκι 9, Πρίντεζης 9, Μάντζαρης, Κατσίβελης.
19:01
Όλα έτοιμα για την έναρξη του δευτέρου μέρους.
19:01
Πριν, όμως, ο Νίκος Αργυρόπουλος θα βραβευτεί από Απόλλωνα και Ολυμπιακό. Ο Έλληνας γκαρντ φτάνει τις 300 συμμετοχές στο πρωτάθλημα!
19:03
Ο κόσμος στην Περιβόλα αποθεώνει τον Έλληνα γκαρντ!
19:03
Αρχή στο δεύτερο ημίχρονο με κατοχή για τον Ολυμπιακό.
19:08
Φάουλ του Σπανούλη στον Σκορδίλη, βολές για τον Έλληνα σέντερ.
19:09
0/2 βολές από τον Έλληνα σέντερ και επιθετικό φάουλ του Ντάρντεν (23'04''). Τάιμ άουτ από τον Νίκο Βετούλα
19:11
Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό. Η άμυνα έχει κρατήσει στο 0 τους γηπεδούχους, ενώ στην επίθεση η αποτελεσματικότητα των Σπανούλη, Ντάρντεν, Μάντζαρη έχει κάνει τη διαφορά.
19:11
Ο Μάντζαρης κερδίζει επιθετικό φάουλ από τον Ελ Αμίν (23'15'')
19:13
2/2 βολές από τον Μάντζαρη για το 24-43.
19:14
Ο Ελ Αμίν σκοράρει για πρώτη φορά για τον Απόλλωνα στο 24'23'' για το 27-43
19:14
Φάουλ του Πεν στον Ντάνστον, 2 βολές για τον Αμερικανό σέντερ των Πειραιωτών (24'45'')
19:15
0/2 βολές αλλά ο Μάντζαρης έκλεψε τη μπάλα
19:17
Ο Σλούκας σκοράρει για το 27-47.
19:19
Ο Ελ Αμίν κέρδισε φάουλ από τον Μάντζαρη (3'03'' για το τέλος της περιόδου)
19:20
1/2 βολές και 31-49
19:20
Άστοχος ο Πέτγουεί, ριμπάουντ από τον Λοτζέσκι αλλά ο Κατσίβελης έκανε λάθος
19:21
Κακό και άστοχο τρίποντο από τον Αργυρόπουλο (2'16'' για το τέλος της τρίτης περιόδου).
19:21
Άστοχος ο Λοτζέσκι
19:22
Φάουλ από τον Πρίντεζη, το καλάθι μετράει από τον Ελ Αμίν και 33-49. Τάιμ άουτ από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο (1'49'' για το τέλος της τρίτης περιόδου)
19:23
Εύστοχη η βολή και 34-49
19:23
Εκλεψε τη μπάλα ο Γεωργαλλής και ο Αργυρόπουλος μείωσε σε 36-49.
19:24
Βήματα από τον Χάντερ (28'50'')
19:24
Τρίποντο από τον Ελ Αμίν και 39-49
19:25
Προσπάθησε να βγάλει άμυνα ο Απόλλων, αλλά ο Χάντερ σκόραρε (39-51)
19:26
Άστοχο τρίποντο από τον Ελ Αμίν στην εκπνοή της τρίτης περιόδου και ο Ολυμπιακός προηγείται στο φινάλε αυτής με 39-51
19:28
Ο Βετούλας ζήτησε πίεση
19:28
Φάουλ του Ελ Αμίν στον Λοτζέσκι
19:29
Ο Λοτζέσκι ευστοχεί στις βολές και 39-53. Αμυνα ψηλά από τον Χάντερ, νέα κατοχή για τον Ολυμπιακό
19:30
Καλή άμυνα και κλέψιμο από την Πάτρα, με τον Γεωργαλλή να φτάνει στο λέι απ. Έχει προηγηθεί φάουλ
19:32
Ο Φιτζπάτρικ στο ριμπάουντ και σκοράρει από τα 6.75 (42-53, 32.06)
19:33
Φάουλ του Πεν το (4ο). Αστοχο λέι απ του Ντάνστον, ο οποίος παίρνει το ριμπάουντ. Λέι απ του Λοτζέσκι που φτάνει τους 13 π. (42-55)
19:33
Ο Φιτζπάτρικ αστοχεί σε σουτ τριών πόντων. Κρατά την κατοχή. Τάιμ άουτ
19:34
Ο Λοτζέσκι είναι ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, με 13π. Ακολουθεί ο Πρίντεζης με 9
19:35
8π. και 6 ασίστ για τον Σπανούλη
19:35
Ο Φιτζπάτρικ σε νέο τρίποντο. Airball. Ο Σκορδίλης παίρνει το ριμπάουντ, αλλά δεν... κάνει κάτι, διότι τον "κόβει" ο Ντάνστον
19:37
Ο Σλούκας στον ελεύθερο Πρίντεζη και 44-58 (34.12)
19:39
Με 2/2 βολές του Ντάνστον το 44-60 (35'). Φτάνει τους 9 π.
19:41
Καλή άμυνα της Πάτρας, με τον Φιτζπάτρικ να τελειώνει τη φάση, σε ανοιχτό γήπεδο (46-60)
19:42
Ευστοχεί και στις δυο προσπάθειες και 46-61 (36.29)
19:43
Βήματα του Ντάνστον, μετά το άστοχο τζαμπ σουτ του Ελ Αμίν (έχει μείνει στους 15π.)
19:43
9/24 τα τρίποντα του Ολυμπιακού. 12/19 τα δίποντα
19:43
Ντράιβ και λέι απ του Σπανούλη (46-63, 37.38)
19:45
Ο Γεωργαλλής με πολύ μακρινό (ελεύθερο) σουτ μειώνει σε 52-63 (38.24''). Τάιμ άουτ για τον Ολυμπιακό
19:47
Αστοχο τρίποντο του Ντάρντεν (ήταν ολομόναχος)
19:47
1.19 για το τέλος
19:47
Καλάθι και φάουλ από τον Ελ Αμίν (φάουλ του Ντάρντεν)
19:47
Νέο έμμεσο τρίποντο από τον Ελ Αμίν και 55-63
19:48
Ωραία ενέργεια του Ντάρντεν, που βρίσκει διάδρομο και καρφώνει (55-65)
19:48
Ο Ελ Αμίν αστοχεί. Ο Ντάρντεν στο ριμπάουντ
19:48
Πάσα του Σλούκα, κάρφωμα από τον Πέτγουεί (55-67, 39.26)
19:48
Στην άλλη άκρη, ο Πέτγουεϊ μοιράζει τάπα
19:49
Στον Αντωνάκη. Φάουλ του Κατσίβελη
19:49
11'' για το τέλος
Δεκάλεπτα: 13-14, 11-20, 15-17, 17-16
Απόλλων Π.: Σκορδίλης 12 (7 ριμπ.), Αργυρόπουλος 2, Γκάλογουεϊ 1, Πεν 5, Φιτζπάτρικ 8, Αντωνάκης, Μπατής, Ελ Αμίν 21 (8 κερδισμένα φάουλ), Μολφέτας 1, Γεωργαλλής 6.
Ολυμπιακός: Πέτγουεϊ 4 (8 ριμπ.), Χάντερ 4, Ντάνστον 9, Σπανούλης 10 (7 ασίστ), Ντάρντεν 5, Σλούκας 4, Λοτζέσκι 13, Πρίντεζης 12, Μάντζαρης 6, Κατσίβελης.