Αρη, μην το πεις ούτε του παπά!

Μετά από αυτό το ματς, στον Αρη θα αρχίσουν να πιστεύουν στη μοίρα. Οι κίτρινοι έμειναν 20 πόντους πίσω, ισοφάρισαν δύο φορές στέλνοντας το παιχνίδι με τον Κόροιβο στην Αμαλιάδα σε ισάριθμες παρατάσεις και στο τέλος κατάφεραν να επικρατήσουν με 99-94!

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ : ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΠΥΡΟΥΝΗΣ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ : ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΠΥΡΟΥΝΗΣ ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Αραγε, πως να αισθάνεται μετά από ένα τέτοιο παιχνίδι ο προπονητής του Κοροίβου, Ντίνος Καλαμπάκος; Η ομάδα του βρέθηκε πολλές φορές μία ανάσα από μία ιστορική νίκη, πλην όμως ο Αρης αποδείχθηκε, με τη βοήθεια των γηπεδούχων πάντα, εφτάψυχοι.

Ο Κόροιβος πάτησε στο λαιμό τον αντίπαλό του στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 34-14. Στη συνέχεια συνέχισε να κυριαρχεί πλήρως, έφτασε μέχρι το 60-39 αλλά κάπου εκεί το ρεζερβουάρ των δυνάμεών του άρχισε να αδειάζει.

Ο αιφνιασμένος μέχρι εκείνο το σημείο Αρης εξαπέλυσε την αντεπίθεσή του και με κύριους άξονες τους Κάμινγκς και Μαρμπλ ισοφάρισε σε 76-76 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο ο Κόροιβος εξακολούθησε να βγάζει τα μάτια του. Εφτασε να προηγείται με 90-87 αλλά δεν θεώρησε απαραίτητο να κάνει φάουλ στην τελευταία επίθεση. Τρίποντο ο Μαρμπλ (το μοναδικό του στο ματς!) και νέα παράταση.

Εκεί ο Αρης κατάφερε να φανεί πιο συνετός και πιο φρέσκος και εν τέλει να επικρατήσει μετά από αυτή την μπασκετική ραψωδία.

Τα δεκάλεπτα: 34-14, 51-37, 67-58, 76-76, 90-90, 94-99

Κόροιβος: Γκότσερ 11 (1), Μπράουν 27 (5), Μιλουτίνοβιτς 11 (3), Μιχάλογλου 1, Βαν Όστρουμ 8 (1), Σαχπατσίδης 6, Χατζηνικόλας, Σπυριδωνίδης 6 (1), Αποστολίδης, Χολ 24.

Άρης: Μαρμπλ 28 (1), Ξανθόπουλος 3 (1), Τσαϊρέλης, Τζένκινς 13 (2), Κάμινγκς 27 (3), Ζάρας 2, Μούρτος, Σίμτσακ, Μπάκνερ 9, Γιάνκοβιτς 17, Ντραγκίσεβιτς.