Εβγαλε γούστα και προκρίθηκε... ως συνήθως ο Αρης

Για 23η φορά στην ιστορία του σε σύνολο 43 διοργανώσεων ο Άρης πήρε πανηγυρική πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας θριαμβεύοντας επί του αιώνιου αντιπάλου του ΠΑΟΚ με 70-63.

ΚΥΠΕΛΛΟ / ΑΡΗΣ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM)
ΚΥΠΕΛΛΟ / ΑΡΗΣ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Οι κιτρινόμαυροι σε μία φανταστική ατμόσφαιρα στο κατάμεστο "Αλεξάνδρειο Μέλαθρο" μετά την πρώτη περίοδο πήρε τα ηνία σε ρυθμό και σκορ και επί της ουσίας ουδέποτε απειλήθηκαν από τον άτολμο, ακίνδυνο και πολύ κακό αμυντικά ΠΑΟΚ.

Για την ομάδα του Γιαννάκη όλα ήταν θέμα θέλησης στην άμυνα και κυρίως στα ριμπάουντ. Χάρη σε αυτή την αμυντική συνέπεια ο Άρης βρήκε ρυθμό στην επίθεση με πολλούς παίκτες και κάπως έτσι μετέτρεψε το 17-16 της πρώτης περιόδου σε 42-28 πριν το ημίχρονο διάστημα στο οποίο ο ΠΑΟΚ τα… έαπσε (4/16 σουτ και 4 λάθη στη 2η περίοδο).

Η διαφορά έφτασε και στους 19 πόντους (51-32 στο 22’45’’) με τον ΠΑΟΚ να κάνει αισθητή την παρουσία του μόνο για ένα 6λεπτο αφλογιστίας για τον Άρη μειώνοντας 51-42 με 10-0 σερί. Όμως ο Μπελ με επτά γρήγορους πόντους σε ένα λεπτό πήρε ξανά τα ηνία του ματς, ξέφυγε ξανά (58-44) και στην τελευταία περίοδο απλά παίζοντας με το χρονόμετρο κράτησε τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας παρότι ο ΠΑΟΚ την έριξε μέχρι τους 7 (70-63) μισό λεπτό πριν το φινάλε αλλά ήταν ήδη… αργά για ανατροπή.

ΑΡΗΣ: Μούρτος 3, Αθηναίου 4, Βασιλόπουλος 12 (1), Φλιώνης 3 (1), Βον 10 (2), Τσαϊρέλης 5, Πέτγουεϊ 3 (1), Πουλιανίτης, Ουίβερ 7 (1), Μπένσον 12 (1), Χρηστίδης 2, Μπελ 9 (1)

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος, Κρουμπαλί 7, Ντίλαρντ 14 (2), Κλάσεν 7, Καρράς 2, Τσόχλας 2, Μαργαρίτης 5, Καραμανώλης, Ζάρας 5 (1), Τζόουνς 14 (3), Τρις 7 (1)