Παραμονή για τον Πανελευσινιακό, έπεσαν Ηλυσιακός και Ίκαρος

Την ίδια στιγμή που ο Πανελευσινιακός έχανε εντός έδρας από τη Νέα Κηφισιά, ο Ηλυσιακός αυτοκτονούσε στο Ρέθυμνο και υποβιβαζόταν στην Α2 μαζί με τον Ίκαρο που γνώρισε την ήττα από τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία. Στην τριπλή ισοβαθμία έμειναν οι "σταχυοφόροι".

Η μάχη για τη σωτηρία ήταν συγκλονιστική και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα στο Ρέθυμνο. Ο τρίτος της... παρέας Ίκαρος έχασε από νωρίς τις όποιες πιθανότητές του, αφού το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία δεν είχε ευνοϊκή εξέλιξη, Πανελευσινιακός και Ηλυσιακός ωστόσο διεκδίκησαν επί ίσοις όροις την παραμονή τους στην κατηγορία μέχρι το φινάλε των δύο αγώνων.

Πριν από το τζάμπολ, η ομάδα της ανατολικής Αττικής κρατούσε την τύχη στα χέρια της, αφού με νίκη επί της ούτως ή άλλως πέμπτης Νέας Κηφισιάς θα έμενε όπως και να 'χε στην Basket League. Παρόλο όμως που προηγήθηκε 33-27 και 40-34, δεν άντεξε την πίεση. Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν 51-47 και κράτησαν μέχρι τέλους το προβάδισμα (71-63), με αποτέλεσμα όλα να εξαρτηθούν από το αποτέλεσμα του παιχνιδιού στο "Μελίνα Μερκούρη".

Απέναντι σ' ένα Ρέθυμνο χωρίς βαθμολογικό κίνητρο ο Ηλυσιακός έδειξε ικανός να πετύχει για ακόμη μία χρονιά την υπέρβαση και να σωθεί. Παρά το αρχικό προβάδισμα (15-10, 16-22), βρέθηκε να χάνει 47-40 και 56-48, παρόλα αυτά πέτυχε ν' ανατρέψει τα δεδομένα, να μειώσει 60-57 και με μία βολή του Εμπόντζ να φτάσει στο 62-61 στα 40'' πριν από τη λήξη. Τα αβίαστα λάθη όμως κόστισαν μια ολόκληρη κατηγορία στους "κιτρινόμαυρους". Ένα από τον Πίγκραμ σε μια εύκολη φάση, άλλο ένα στην άμυνα, στο μαρκάρισμα του Καλαμπόκη, και το τρίτο στην επαναφορά για την τελευταία επίθεση. Ο Κουμπούρας έκλεψε, ο χρόνος κύλησε και το 63-62 έριξε τον Ηλυσιακό μετά το 2009.

Πανελευσινιακός - Νέα Κηφισιά 63-71

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 43-36, 48-53, 63-71

Πανελευσινιακός: Νίκου 2, Παπαμακάριος 7, Αράπης 3, Κάιλς 8(1), Τζόουνς 11(9ρ), Φαγέ 10(6ρ), Φίσερ 7(1), Μελισσαράτος 8, Τέρνερ, Μάντζαρης 7(1)

Ν.Κηφισιά: Βασίλιεβιτς 10(2), Λιακόπουλος 9(1), Ρις 2, Κομποδιέτας 3(1), Ψαθάς 10(1), Πίτερσον 3, Γουντς 6, Τσαλδάρης 3(1), Αντεγκμπόγιε, Κακιούζης 12(1τρ, 15ρ), Μπάρλος 13(1)

ΠΑΟΚ - Ίκαρος 88-74

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 54-35, 69-51, 88-74

ΠΑΟΚ: Πέιν 20(2), Κούπερ 8(2τρ, 6ρ, 9ασ), Χαραλαμπίδης, Τσόχλας 3(1), Τσαϊρέλης 14, Δέδας 14(4/7τρ), Μαργαρίτης 6(8ρ), Καλλές 1, Μπόγρης 8(12ρ), Κασελάκης 8(2), Λιάπης 6(1), Κόνιαρης

Ίκαρος: Ρόμπερσον 23(5/9τρ), Άσκα 18(1), Μανωλόπουλος, Σάτον 14(19ρ), Γκαγκαλούδης 5, Σπανός, Τολιόπουλος 2, Βουγιούκας, Ρίτσαρντς 10(1), Μπεμπής

Ρέθυμνο - Ηλυσιακός 63-62

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 32-29, 47-43, 63-62

Ρέθυμνο: Χαρτ 2, Καλλινικίδης, Κουμπούρας 5(6ρ), Αγγελόπουλος 7(1), Καλαμπόκης 12, Κανονίδης, Σίνης, Λάτοβιτς, Εζιούκου 8(9ρ), Ντρτσα 14(2τρ, 7ρ), Γκάμπριελ 15(8ρ)

Ηλυσιακός: Καυκής 16(2τρ, 7ασ), Φακοπουλίδης, Αντωνάκης, Χατζής, Δορκοφίκης 6(2), Βαβάτσικος, Ιωάννου 2, Τζουγκαράκης, Εμπόντζ 22(17ρ), Πίγκραμ 16(4/8τρ)

Η εξέλιξη των παιχνιδιών

17:49
Καλησπέρα σας!
17:50
Σε λιγότερο από δέκα λεπτά αναμένεται να αρχίσουν τα παιχνίδια της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Basket League ΟΠΑΠ.
17:51
Στις 18:00 θα ξεκινήσουν τα έξι παιχνίδια, ενώ στις 19:15 αρχίζει το ματς ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Πανιώνιο.
17:56
Πανελευσινιακός - Ν. Κηφισιά: Ξεκίνησε το παιχνίδι στην Ελευσίνα.
17:58
ΠΑΟΚ - Ίκαρος: Τζάμπολ και στην Πυλαία.
17:58
Ρέθυμνο - Ηλυσιακός: Άρχισε ο αγώνας στην Κρήτη.
17:59
Κολοσσός - Άρης: Ξεκίνησε το ματς.
17:59
ΠΑΟΚ - Ίκαρος: Ο Τσαϊρέλης κάνει το 2-0.
18:00
Πανελευσινιακός - Ν. Κηφισιά: Ο Λιακόπουλος σημειώνει το 3-5 στο 1'.
18:00
Κολοσσός - Άρης: Ο Παπαντωνίου κάνει το 2-2 και ο Μποχωρίδης το 2-4.
18:01
Απόλλων Πατρών - Παναθηναϊκός: Άστοχος σε σουτ τριών πόντων ο Ματσιούλις. Καμία από τις δύο ομάδες δεν έει σημειώσει καλάθι στα πρώτα δύο λεπτά του αγώνα.
18:02
ΠΑΟΚ - Ίκαρος: Ο Κούπερ με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 5-2 για τον ΠΑΟΚ στο τρίτο λεπτό του αγώνα.
18:02
Πανελευσινιακός - Ν. Κηφισιά: Ο Λιακόπουλος έκανε το 3-7 στο 2'.
18:03
Κολοσσός - Άρης: Ο Βεζένκοφ με 1/2 βολές έκανε το 4-5 για να ισοφαρίσει στο 5' ο ίδιος παίκτης με εύστοχο σουτ τριών πόντων σε 8-8.
18:04
Ρέθυμνο - Ηλυσιακός: Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 6-0. Ο Γκάμπριελ με κάρφωμα μείωσε σε 2-6 για τους Κρητικούς.
18:05
Απόλλων Πατρών - Παναθηναϊκός: Ο Λάσμε μείωσε στο 4' σε 5-2 για τους φιλοξενούμενους και ο Ρος έκανε το 7-2.
18:06
Κολοσσός - Άρης: Ο Νάτζφεϊ σημείωσε το 12-10 και ο Μποχωρίδης πέτυχε το 12-12 στο 6'.
18:07
Ρέθυμνο - Ηλυσιακός: Ο Καλαμπόκης μείωσε σε 5-8, ενώ με εύστοχη συμπληρωματική βολή έκανε το 6-8 στο 5'.
18:07
Τρίκαλα - ΚΑΟΔ: Ο Βον με κάρφωμα σημείωσε το 0-4 στο 2'.
18:07
ΠΑΟΚ - Ίκαρος: Ο Μπόγρης πέτυχε το 9-7 στο 6'.
18:08
Πανελευσινιακός - Ν. Κηφισιά: Ο Κακιούζης έκανε το 6-11 και ο Μελισσαράτος μείωσε σε 8-11 στο 8'.
18:09
Τρίκαλα - ΚΑΟΔ: Ο Τζόουνς με 2/2 βολές έκανε το 0-7 στο 3'.
18:09
ΠΑΟΚ - Ίκαρος: Ο Γκαγκαλούδης έκανε το 9-9 και ο Ρίτσαρντς το 9-11.
18:10
Πανελευσινιακός - Ν. Κηφισιά: Ο Μάντζαρης σημείωσε το 10-14.
18:10
Ρέθυμνο - Ηλυσιακός: Ο Καυκής έκανε το 10-15 στο 8'.
18:11
Απόλλων - Παναθηναϊκός: Ο Κάρι με τρίποντο μείωσε σε 12-11 στο 7'.
18:11
Τρίκαλα - ΚΑΟΔ: Ο Γιούινγκ με 2/2 βολές έκανε το 5-12 στο 3'.
18:12
Απόλλων Πατρών - Παναθηναϊκός: Ο Λάσμε μείωσε σε 15-13 και ο Ουίλσον στο 8' έκανε το 17-13.
18:12
ΠΑΟΚ - Ίκαρος: Ο Κασελάκης με τρίποντο μείωσε σε 14-16 στο 9'.
18:13
Πανελευσινιακός - Ν. Κηφισιά: Ο Ρις έκανε το 14-19, μισό λεπτό πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
18:14
Απόλλων Πατρών - Παναθηναϊκός: Ο Γκιστ με 1/2 βολές στο 8' μείωσε σε 20-14.
18:14
Ρέθυμνο - Ηλυσιακός: Ο Πίγκραμ με τρίποντο έκανε το 14-18, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο του ματς.
18:15
Πανελευσινιακός - Ν. Κηφισιά: Ο Νίκου μείωσε σε 16-19. Με αυτό το σκορ τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο.
18:15
Τρίκαλα - ΚΑΟΔ: Ο Πέτροβιτς με τρίποντο μείωσε σε 16-17 στο 6'.
18:16
ΠΑΟΚ - Ίκαρος: Ο Πέιν με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (20-18), σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.
18:17
Ρέθυμνο - Ηλυσιακός: Ο Εμπότζ έκανε το 14-20 στο 11'.
18:17
Κολοσσός - Άρης: Άστοχος σε σουτ δύο πόντων ο Κακαρούδης.
18:18
Τρίκαλα - ΚΑΟΔ: Ο Μπάβτσιτς με σουτ τριών πόντων έκανε το 18-23 στο 7'.
18:18
Απόλλων Πατρών - Παναθηναϊκός: Ο Ντάνιελ με 1/2 βολές κάνει το 23-15, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.
18:19
Ρέθυμνο - Ηλυσιακός: Ο Ντρτσα στο 12' σημείωσε το 16-22.
18:19
ΠΑΟΚ - Ίκαρος: Ο Άσκα με 1/2 βολές πέτυχε το 20-19, στη συνέχεια αστόχησε σε σουτ δύο πόντων ο Κασελάκης στο 11'.
18:20
Πανελευσινιακός - Ν. Κηφισιά: Ο Φίσερ έκανε το 22-20 στο 13'.
18:21
Τρίκαλα - ΚΑΟΔ: Στο 9' ο Μπάβτσιτς με 2/2 βολές έκανε το 21-27 και ο Ματαλόν πέτυχε το 23-27.
18:21
Κολοσσός - Άρης: Ο Στεφανίδης με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στον Κολοσσό στο 13' (24-23).
18:22
Απόλλων Πατρών - Παναθηναϊκός: Ο Ντάνιελ με κάρφωμα έκανε το 25-15 στο 11'.
18:22
Ρέθυμνο - Ηλυσιακός: Ο Γκάμπριελ μείωσε σε 18-22 στο 13'.
18:23
ΠΑΟΚ - Ίκαρος: Ο Δέδας με τρίποντο ανεβάζει την διαφορά στους 10 πόντους για τους γηπεδούχους (31-21 στο 13').
18:24
Απόλλων - Παναθηναϊκός: Ο Μαυροκεφαλίδης μείωσε σε 27-23, ο Ρος στο 13' πέτυχε το 29-23.
18:25
Τρίκαλα - ΚΑΟΔ: Ο Μάρκοβιτς με 1/2 βολές έκανε το 28-32 για τον ΚΑΟΔ στο 9'.
18:25
Κολοσσός Ρόδου - Άρης: Ο Πελεκάνος στο 15' με 2/2 βολές σημείωσε το 24-28. Τάιμ άουτ για τον Κολοσσό.
18:26
ΠΑΟΚ - Ίκαρος: Ο Ρίτσαρντς με σουτ δύο πόντων έκανε το 34-24 στο 14'.
18:27
Απόλλων Πατρών - Παναθηναϊκός: Ο Μαυροκεφαλίδης έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό στο 15' για να κάνει ο Αργυρόπουλος με λέι-απ το 31-30.
18:27
Ρέθυμνο - Ηλυσιακός: Ο Ντρτσα έκανε το 24-27 στο 17'.
18:28
Τρίκαλα - ΚΑΟΔ: Ο Στίγκερς με τρίποντο σημείωσε το 28-35 για να μειώσει ο Πάνος σε 30-35. Εύστοχος και στην συμπληρωματική βολή ο παίκτης των Τρικάλων (31-35) στο 11'.
18:29
Κολοσσός - Άρης: Ο Χόπκινς μείωσε σε 29-31 στο 17'.
18:29
Πανελευσινιακός - Ν. Κηφισιά: Ο Τσαλδάρης με τρίποντο έκανε το 33-25 στο 17'.
18:30
Απόλλων Πατρών - Παναθηναϊκός: Ο Αργυρόπουλος έκανε το 34-32 και ο Μαυροκεφαλίδης με πάσα του Παππά ισοφάρισε σε 34-34.
18:30
Απόλλων Πατρών - Παναθηναϊκός: Ο Μαυροκεφαλίδης έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (34-36). Τάιμ άουτ για τους γηπεδούχους.
18:31
ΠΑΟΚ - Ίκαρος: Ο Σούτον με λέι-απ πέτυχε το 40-26 για τον ΠΑΟΚ στο 16' που ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα.
18:31
Ρέθυμνο - Ηλυσιακός:Ο Εζιούκου με κάρφωμα έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (30-27).
18:32
Πανελευσινιακός - Ν. Κηφισιά: Ο Γουντς έκανε το 33-27 στο 17'. Τάιμ άουτ για τον Πανελευσινιακό.
18:33
Απόλλων Πατρών - Παναθηναϊκός: Ο Αργυρόπουλος έκανε το 37-36 για τον Απόλλωνα Πατρών, όμως ο Αντώνης Φώτσης με τρίποντο σημείωσε το 37-39 στο 17'.
18:34
Τρίκαλα - ΚΑΟΔ: Ο Βον με κάρφωμα σημείωσε το 36-39 στο 14'.
18:34
Ρέθυμνο - Ηλυσιακός: Ο Καλαμπόκης έκανε το 32-28, 45 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.
18:36
Κολοσσός - Άρης: Ο Πάντιτς έκανε το 39-39, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.
18:36
Απόλλων Πατρών - Παναθηναϊκός: Ο Ουίλσον με τρίποντο έκανε το 44-42 στο 19'. Η ασίστ από τον Νίκο Αργυρόπουλο. Άστοχος σε σουτ τριών πόντων ο Μπράμος, όπως στη συνέχεια και ο Λιανός.
18:37
ΠΑΟΚ - Ίκαρος: Ο Σούτον με κάρφωμα έκανε το 50-31, ένα λεπτό για το ημίχρονο.
18:38
Τρίκαλα - ΚΑΟΔ: Ο Γιούινγκ με κάρφωμα έκανε το 40-45. Ο Τζόουνς ανέβασε την διαφορά στους επτά για τους φιλοξενούμενους (40-47). Τάιμ άουτ για τα Τρίκαλα στο 16'.
18:39
Απόλλων Πατρών - Παναθηναϊκός: Ο Ρος με 1/2 βολές πέτυχε το 45-44, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
18:40
Πανελευσινιακός - Ν. Κηφισιά: Το ημίχρονο κλείνει με 43-36 για τον Πανελευσινιακό.
18:41
ΠΑΟΚ - Ίκαρος: Ο Σούτον με 1/2 βολές έκανε το 54-32, μισό λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου.
18:42
ΠΑΟΚ - Ίκαρος: Ο Ρίτσαρντς με τρίποντο έκανε το 54-35.
18:42
Τρίκαλα - ΚΑΟΔ: Ο Έβανς με 1/2 βολές έκανε το 43-47 στο 17'.
18:43
Τρίκαλα - ΚΑΟΔ: Ο Πέτροβιτς με σουτ δύο πόντων μείωσε σε 45-50 στο 18'.
18:44
ΠΑΟΚ - Ίκαρος: Άστοχος ο Τσαϊρέλης σε σουτ τριών πόντων. Το ημίχρονο κλείνει στο 54-35 για τον ΠΑΟΚ.
18:45
Τρίκαλα - ΚΑΟΔ: Ο Σλαφτσάκης με 1/2 βολές έκανε το 45-51.
18:45
Τρίκαλα - ΚΑΟΔ: Τάιμ άουτ για τους φιλοξενούμενους.
18:47
Να θυμίσουμε συνοπτικά τα ημίχρονα στα παιχνίδια: Απόλλων Πατρών - Παναθηναϊκός: 45-44, Κολοσσός Ρόδου - Άρης 39-39, Πανελευσινιακός - Ν. Κηφισιά: 43-36, ΠΑΟΚ - Ίκαρος Χ. 54-35 και Ρέθυμνο - Ηλυσιακός 32-29. Σε εξέλιξη είναι το ματς Τρίκαλα - ΚΑΟΔ, ενώ στις 19:15 αρχίζει ο αγώνας ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Πανιώνιο.
18:48
Τρίκαλα - ΚΑΟΔ: Ο Μπράουν με τρίποντο έκανε το 47-54 στο 19'.
18:49
Τρίκαλα - ΚΑΟΔ: Ο Μάρκοβιτς με τρίποντο έκανε το 47-60, 45 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.
18:49
Τρίκαλα - ΚΑΟΔ: Τάιμ άουτ για τους γηπεδούχους.
18:50
Ολυμπιακός - Πανιώνιος: Σε περίπου 20 λεπτά θα έχουμε το τζάμπολ στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.
18:51
Τρίκαλα - ΚΑΟΔ: Ο Γιούινγκ αστόχησε σε τρίποντο, το ριμπάουντ από τον Σλαφτσάκη.
18:52
Τρίκαλα - ΚΑΟΔ: Ο Τζόουνς έκανε το 47-62, 15 δευτερόλεπτα ακόμα για το ημίχρονο.
18:52
Τρίκαλα - ΚΑΟΔ: Το ημίχρονο κλείνει με 62-47 για τους φιλοξενούμενους.
18:55
Δευτερολέπτα αφού τελείωσε το ημίχρονο στα Τρίκαλα, ξεκίνησε το ματς στη Ρόδο. Δύο καλάθια για τους γηπεδούχους και προβάδισμα με 43-40.
18:55
Έχει ξεκινήσει δυνατά το τρίτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός, που με νέο καλάθι του Χόπκινς προηγείται με 45-40.
18:56
Αν τέλειωνε το πρωτάθλημα στο... ημίχρονο θα σωζόταν ο Πανελευσιανιακός. Ούτως ή άλλως με δική του νίκη, καταργεί όλα τα σενάρια.
18:57
Πανελευσιανιακός-Ν. Κηφισιά: Ξεκίνησε το 3ο δεκάλεπτο με καλάθι του Φαγιέ (45-36)
18:59

Με τρίποντο του Καρύδα 3'' πριν το φινάλε ο Κόροιβος επικράτησε με 58-57 της Καβάλας και ανέβηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στην Α1!

19:02
Απόλλων-Παναθηναϊκός: Ο Παναθηναϊκός σιγά-σιγά χτίζει ένα προβάδισμα. Προηγείται στο 24' με 55-49
19:02
Ρέθυμνο-Ηλυσιακός: Ο Ηλυσιακός περνάει ξανά μπροστά στο σκορ (40-39). Μεγάλο παιχνίδι από τον Μποντς
19:03
ΠΑΟΚ-Ίκαρος: Διατηρείται το προβάδισμα του ΠΑΟΚ (56-37)
19:03
Ρέθυμνο-Ηλυσιακός: Απάντησαν ξανά οι Κρητικοί με 44-40
19:04
Πανελευσιανιακός-ΑΕΝΚ: Μειώνει ξανά η Κηφισιά σε 47-42.
19:05
ΠΑΟΚ-Ίκαρος: Σε 56-41 μειώνει με τρίποντο ο Ρόμπερτσον
19:05
Απόλλων-Παναθηναϊκός: Προηγείται πλέον με διψήφια διαφορά ο Παναθηναϊκός (49-61 στο 26')
19:07
Πανελευσιανιακός-ΑΕΝΚ: Ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενοι! Έκαναν το 47-47 στο 26'
19:08
Κολοσσός-Άρης: Αυξάνεται το προβάδισμα του Κολοσσού (61-53 στο 26')
19:13
Τρίκαλα-ΚΑΟΔ: Ξεκίνησε και το ματς στα Τρίκαλα, παραμένει μπροστά ο ΚΑΟΔ (56-65)
19:13
Χάνουν και οι τρεις ομάδες που διεκδικούν. Αν παραμείνει έτσι το σκορ, τότε σώζεται η Ελευσίνα.
19:14
Ρέθυμνο-Ηλυσιακός: Έληξε το 3ο δεκάλεπτο. Πίσω ο Ηλυσιακός με 47-43
19:15
ΠΑΟΚ-Ίκαρος: Το παλεύει ο Ίκαρος, που έχει μειώσει στους 13 πόντους (61-48 στο 19')
19:16
ΠΑΟΚ-Ίκαρος: Τραυματίστηκε ο Γκαγκαλούδης στην Πυλαία
19:16
Τρίκαλα-ΚΑΟΔ: Μειώνει σε 60-67 η ομάδα των Τρικάλων
19:17
Απόλλων-Παναθηναικός: Στους 20 πόντους είναι η διαφορά.
19:19
Κολοσσός-Άρης: Ντέρμπι και στη Ρόδο (65-64), μειώνει ο Άρης στο 35'
19:19
ΠΑΟΚ-Ίκαρος: Ξεφεύγει πάλι ο ΠΑΟΚ. Στο +18 η διαφορά (69-51)
19:20
Ρέθυμνο-Ηλυσιακός: Με τρίποντο του Παπανικολάου οι Κρητικοί προηγούνται με +7 (50-43)
19:21
Ρέθυμνο-Ηλυσιακός: Μειώνει στους 4 με τρίποντο του Καυκή (50-46)
19:23
Ελευσίνα-ΑΕΝΚ: Στο +8 η Κηφισιά (32')
19:25
Κολοσσός-Άρης: Από -8 επέστρεψε ο Άρης, που συμβαδίζει στο σκορ (69-69). Μπαίνουμε στο τελευταίο τρίλεπτο στο ματς που "τρέχει" πιο γρήγορα από όλα.
19:26
Απόλλων-Παναθηναϊκός: Σε "περίπατο" εξελίσσεται το ματς στην Πάτρα. Σταθερά στο +20 οι "πράσινοι". Στο 37' το σκορ είναι 62-88
19:26
Αν μείνουν ως έχουν τα αποτελέσματα και χάσουν τόσο ο Ηλυσιακός, όσο και οι Ελευσίνα-Ίκαρος, τότε ο Πανελευσιανιακός είναι αυτός που σώζεται.
19:29
Τρίκαλα-ΚΑΟΔ: Από το -15 στο +1 οι γηπεδούχοι! Στο 27', όμως, διακόπτεται το ματς γιατί τραυματίστηκε ο Μπάβσιτς. Δεν είναι κάτι σοβαρό, ωστόσο.
19:29
Πανελευσιανιακός-ΑΕΝΚ: Μειώνει στους 6 (52-58) η ομάδα της Ελευσίνας.
19:30
Τρίκαλα-ΚΑΟΔ: Αποβλήθηκε ο Μάρκοβιτς
19:31
Κολοσσός-Άρης: Τρίποντο του Παπαντωνίου στην τελευταία επίθεση! Προηγείται με 72-69 ο Κολοσσός, απομένουν 2 δέκατα του δευτερολέπτου.
19:32
ΠΑΟΚ-Ίκαρος: Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει με ένα σταθερό προβάδισμα (75-58). Παραδίνεται σιγά σιγά η ομάδα της Χαλκίδας.
19:33
Τέλειωσε το πρώτο ματς της αγωνιστικής. Ο Παναθηναϊκός έκανε "περίπατο" στην Πάτρα, επικρατώντας με 95-79.
19:34
Κολοσσός-Άρης: 72-69 . Τελικό. Με τρίποντο του Παπαντωνίου στην τελευταία επίθεση
19:35
Τρίκαλα-ΚΑΟΔ: Ξανά μπροστά οι φιλοξενούμενοι (73-75 στο 28')
19:36
Ρέθυμνο-Ηλυσιακός: Ο Ηλυσιακός δεν το βάζει κάτω και στα τρία λεπτά είναι πίσω στο σκορ με 3 πόντους (60-57)
19:37
ΠΑΟΚ-Ίκαρος: Με βολές του Καλλέ ο ΠΑΟΚ διατηρεί ένα προβάδισμα ασφαλείας (85-69)
19:38
Πανελευσιανιακός-ΑΕΝΚ: Σταθερά μπροστά στο σκορ η Κηφισιά (61-52).
19:39
Ρέθυμνο-Ηλυσιακός: "Χ" το ματς 61-61. Μπάλα ο Ηλυσιακός
19:40
Ρέθυμνο-Ηλυσιακός: Κερδίζει δύο βολές ο Μποντς.
19:40
Ρεθυμνο-Ηλυσιακός: Ευστοχεί στη δεύτερη και ο Ηλυσιακός προηγείται με 62-61 στα 45''
19:42
Ρέθυμνο-Ηλυσιακός: Η μπάλα ξανά στο Ρέθυμνο. Αστοχεί εξ επαφής ο Εζιούγκου. Απίστευτο λάθος από τον Πίνγκραμ! Μετά από μακρινή πάσα και ενώ πήγαινε να σκοράρει ανενόχλητος, του γλίστρησε η μπάλα και κατέληγε στο Ρέθυμνο! Απίστευτο
19:43
Ρέθυμνο-Ηλυσιακός: 12'' απομένουν η μπάλα στο Ρέθυμνο που έχει πάρει τάιμ-άουτ.
19:43
Πανελευσιανιακός-ΑΕΝΚ: Η Κηφισιά προηγείται με 64-57.
19:44
Ρέθυμνο-Ηλυσιακός: Κερδίζει ο ΑΓΟΡ με καλάθι του Καλαμπόκη. Λάθος στην επαναφορά από τον Ηλυσιακό, που δεν έκανε καν σουτ για να κερδίσει, αφού έχασε τη μπάλα μετά το άουτ.
19:46
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ: Ο Πίνγκραμ μετά την προσπάθεια του Ρεθύμνου να κάνει φάουλ στο κέντρο, βρέθηκε μόνος του απέναντι στο καλάθι (μετά την πάσα του Μποντς), αλλά η μπάλα του γλίστρησε από τα χέρια και βγήκε άουτ.
19:50
Πανελευσινιακός-Κηφισιά: Μένουν τα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, που είναι τυπικά. Η Ελευσίνα έχει μείνει στην κατηγορία.