Brandon Roy από άλλον πλανήτη

Mε μία μαγική εμφάνιση ο Brandon Roy πήρε από το χέρι τους Portland Blazers και τους οδήγησε στη νίκη με 124-119 επί των Phoenix Suns. Ο άσσος των Blazers... σταμάτησε στους 52 πόντους! Ο Dwight Howard επέστρεψε, μετά από απουσία δύο αγώνων και βοήθησε τα μέγιστα στη νίκη των Magic επί των San Antonio Spurs.

Ο Brandon Roy έσπασε όλα τα κοντέρ πετυχαίνοντας 52 πόντους στη νίκη των Blazers επί των Suns στο Portland. Ο 24χρονος guard ήταν κυριολεκτικά ασταμάτητος και ήταν αυτός που βοήθησε την ομάδα του να επιστρέψει στο σκορ πετυχαίνοντας, μεταξύ άλλων κι ένα καθοριστικό τρίποντο 1'01'' πριν το φινάλε. Ο Roy έφτασε στο ρεκόρ καριέρας έχοντας: 19/21 ελ. βολές, 9/20 δίποντα και 5/7 τρίποντα. Παράλληλα, μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ. Τι άλλο θα μπορούσε να κάνει...

Από την άλλη πλευρά οι Suns ολοκλήρωσαν το ματς έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων με πρώτο και καλύτερο τον Amare Stoudemire με 23 και 8 ριμπάουντ. Ο Steve Nash πέτυχε 15 μοιράζνοντας και 11 ασίστ, αλλά είχε και 6 λάθη.

Στο Orlando οι Magic θέλησαν να εκμεταλλευτούν από τα πρώτα λεπτά την κούραση των Spurs από το δεύτερο διαδοχικό εκτός έδρας παιχνίδι (είχαν ηττηθεί από τη Νέα Ορλεάνη) και το σχέδιο νίκης απέδωσε καρπούς. Με το γκάζι πατημένο οι γηπεδούχοι έφτασαν να προηγηθούν ακόμη και με 23 πόντους (54-31) στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Οι Spurs αντέδρασαν μειώνοντας μέχρι τους έξι πόντους (71-65) αλλά μέχρι εκεί. Ο Jameer Nelson πέτυχε 21 από τους 24 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και είχε άξιο συμπαραστάτη τον Dwight Howard ο οποίος τελείωσε το ματς με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ. Ο Tim Duncan με 19 πόντους ηγήθηκε της προσπάθειας των Spurs.