Δεν έφτασε καν τους 60 ο ΠΑΟΚ και έχασε φυσιολογικά

Ο ΠΑΟΚ ήταν αναποτελεσματικός επιθετικά και δημιουργικά και φυσιολογικά ηττήθηκε από τη Βιλερμπάν με 70-56 στη Γαλλία για το Τσάμπιονς Λιγκ της FIBA.

Με λίγο πάνω από το 32% στα σουτ εντός πεδιάς, ο ΠΑΟΚ δεν θα μπορούσε να πάρει εκτός έδρας ματς κόντρα σε μία από τις καλύτερες ομάδες του ομίλου.

Οσο και αν προσπαθούσε ο καταπληκτικός Κλάντον, που πήρε 10 ριμπάουντ μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Δικέδαλος ήθελε σκορ και δημιουργία από τους περιφερειακούς του κυρίως αλλά δεν την βρήκε ποτέ.

Μέχρι το 30' πάντως, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου διατηρήθηκε μέσα στο κόλπο της νίκης αλλά σκοράροντας μόλις 9 πόντους στην τελευταία περίοδο δεν θα μπορούσε να περιμένει τίποτα καλύτερο από την ήττα με 14.

Ο Κλάντον, όπως και να έχει, ήταν ο κορυφαίος με 11 πόντους και 19 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα:17-16, 39-33, 53-45, 70-56

Βιλερμπάν: Ντράγκοβιτς 8, Μίτσαμ 4, Ούτερ 3, Λανγκ 8, Σι 6, Νουά 1, Χοτζ 13, Νέλσον 15, Γουότκινς 12

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 2, Τσόχλας, Μαργαρίτης 5, ΜακΦάντεν 17, Μιλιένοβιτς 1, Γλυνιαδάκης, Σάιμπερτ 12, Πέινερς 8, Κλάντον 11 (19ρ)