Δεν φοβήθηκε τις... αρκούδες ο Αρης

Στη Δανία ο Αρης δεν σκιάχθηκε από τους Μπάκεν Μπέαρς και με περίπατο (92-78) πρόσθεσε ακόμη μία νίκη στο ενεργητικό του στο Τσάμπιονς Λιγκ της FIBA.

Κανένα παιχνίδι δεν κερδήθηκε πριν την έναρξη και ουδείς νίκησε ποτέ μόνο με την επίδειξη της φανέλας. Ως προς αυτό, οι Θεσσαλονικείς έπρεπε να παρουσιαστούν σοβαροί και να παίξουν σύμφωνα με τις δυνατότητές τους.

Το έκαναν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Αν εξαιρέσει κανείς το πρώτο δεκάλεπτο, ο Αρης κατάφερε να βρει λύσεις στην επίθεση και να σκοράρει 53 πόντους στο δεύτερο μέρος όταν κρίθηκε το ματς.

Τα θεμέλια της πολύτιμης νίκης έβαλε το δίδυμο των Ντραγκίσεβιτς και Κάμινγκς. Ο πρώτος είχε 18 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο δεύτερος σκόραρε 19 πόντους σε μόλις 24 λεπτά. Οι 37 αυτοί πόντοι συν τους 14 του Τζένκινς έκαναν τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 36-39, 56-60, 78-92.

Μπάκεν: Ντάρμπο 14(1), Ακόν - Πουρσέλ 21, Μπεργκ 2, Λάρκε 15 (2), Ίβερσεν, Ντιούφ, Γκέσελ 12 (2), Κριστόφερσον 4, Τόμαν 2, Τιμπόλτ, Λόβενσταϊν 3 (1), Κίτσινγκ 5 (1).

Αρης: Μαρμπλ 2, Ξανθόπουλος 12 (3/3 τρίπ., 7 ριμπ., 5 ασ.), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 9, Τζένκινς 14 (4), Κάμινγκς 19 (2), Ζάρας 9 (1), Χρηστίδης, Μούρτος 2, Σίμτσακ 7, Ντραγκίσεβιτς 18 (2).